קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


טיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית במהלך טיפול DBT:  פרוטוקול טיפול דיאלקטי התנהגותי בשילוב עם חשיפה ממושכת


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמיר 

פעמים רבות, אנשים הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) מגיעים לטיפול עם בעיות משמעותיות ורבות כמו אובדנות, פגיעות עצמיות, דיסוציאציה חמורה, שימוש בחומרים והפרעות אישיות.

          דר׳ מלני הרנד, אונ׳ וושינגטון

 

למעשה 65% מהסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית הינם בעלי 2 או יותר הפרעות קומורבידיות וכ-30% מנסים להתאבד לפחות פעם אחת.

למרבה הצער, מטופלים אלו, בעלי סיכון גבוה לאובדנות ובעיות מרובות ומורכבות אינם מצליחים לקבל טיפול יעיל בהפרעת הדחק הפוסט טראומטית שלהם. לרוב, הם נמצאים לא מתאימים לטיפול בהפרעה זו עקב חומרת הסימפטומים שלהם והקומורבידיות עם הפרעות אחרות ומופנים לטיפולים אחרים.

טיפולים אחרים המוצעים לאוכלוסיה זו, כמו טיפול דיאלקטי התנהגותי למשל, אינם מתמקדים באופן ספציפי בהפרעת הדחק הפוסט טראומטית וכך למעשה משאירים את המטופלים שחוו טראומה בעברם ללא מענה. כאשר הפרעת הדחק הפוסט טראומטית איננה מטופלת, לרוב הסיכון לאובדנות ופגיעות עצמיות עולה והחלמתם של המטופלים נפגעת.

טיפול דיאלקטי התנהגותי בשילוב עם חשיפה ממושכת (Dialectical Behavior Therapy Prolonged Exposure- DBT PE) פותח על ידי ד"ר Melanie Harned, חוקרת רבת ניסיון העובדת במקביל למרשה לינהן במעבדתה שבאוניברסיטת וושינגטון.

כדי לטפל באופן ספציפי בדיוק באלו הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית אשר נמצאים בסיכון גבוה לאובדנות ובעלי מספר בעיות וקשיים במקביל. פרוטוקול טיפול זה מתבסס על טיפול בחשיפה ממושכת (טיפול שכיח בהפרעות דחק פוסט טראומטיות) אשר הותאם לצרכים של מטופלים מורכבים אלו.

טיפול דיאלקטי התנהגותי בשילוב טיפול בחשיפה ממושכת הינו טיפול מקיף אשר נועד לעזור לאלו הסובלים באופן משמעותי להחלים מהטראומה ולבנות חיים מאושרים, מספקים ובריאים יותר.

 

3 שלבי הטיפול

שלב 1- שלב זה כולל טיפול דיאלקטי התנהגותי סטנדרטי המשלב מפגשים שבועיים פרטניים, רכישת מיומנויות בקבוצה, צוות יעוץ טיפולי ואימון טלפוני בין הפגישות. המיקוד בשלב זה הינו בהשגת שליטה של המטופל על התנהגויות בעיתיות או מסכנות חיים והגברת כישורים התנהגותיים בתחומים של ויסות רגשי, מצוקה, סבילות, מיינדפולנס ויחסים בין אישיים. ברגע שהמטופל משיג יציבות מספקת, ניתן לעבור לשלב השני בטיפול.

 

שלב 2- מתמקד ישירות בטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית. פרוטוקול הטיפול דיאלקטי התנהגותי בשילוב עם חשיפה ממושכת מועבר במפגשים שבועיים למשך 90-120 דקות למפגש, כאשר במקביל המטופלים ממשיכים לקבל את הטיפול הדיאלקטי ההתנהגותי במלואו (בדומה לשלב 1). ברגע שפרוטוקול הטיפול דיאלקטי התנהגותי בשילוב עם חשיפה ממושכת מסתיים, ניתן לעבור לשלב השלישי והאחרון.

 

שלב 3- בשלב זה, משתמשים בטיפול דיאלקטי התנהגותי סטנדרטי בכדי להתייחס לכל בעיה או קושי שנותר. לרוב, המיקוד בשלב זה הינו בשיפור מערכות יחסים והגברה של פעילויות בעלות ערך כגון עבודה או לימודים.

 

פרוטוקול טיפול דיאלקטי התנהגותי בשילוב עם חשיפה ממושכת

הימנעות מהווה פקטור משמעותי ביותר המשמר את הפרעת הדחק הפוסט טראומטית ופוגע בשיפור ובהחלמה.

באופן כללי, ישנן שתי דרכים בהן אנשים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית נמנעים מהאירוע הטראומטי שחוו:

הדרך הראשונה הינה על ידי ניסיון להדחיק זיכרונות, מחשבות ורגשות לגבי הטראומה.

הדרך השנייה הינה על ידי הימנעות מסיטואציות, אנשים, ואובייקטים אשר מזכירים את הטראומה.

למרות שהימנעות ממחשבות וסיטואציות הקשורות לטראומה מפחיתות את המצוקה לטווח הקצר, הן למעשה מאריכות ומגבירות את התגובה הפוסט טראומטית לטווח הארוך.

 

פרוטוקול הטיפול הדיאלקטי התנהגותי בשילוב עם חשיפה ממושכת מתמקד בעיבוד הטראומה על ידי הפסקת ההימנעות באופן הדרגתי יחד עם עם התמודדות מול מחשבות וסיטואציות הקשורות לטראומה.

 

לצורך זה הפרוטוקול משתמש בשני סוגי חשיפה:

חשיפה בדימיון: היזכרות באירוע הטראומטי בדמיון ותיאור של הטראומה בקול רם במהלך המפגשים הטיפוליים. חשיפה מדומיינת לזיכרונות הטראומטיים הינה יעילה מאוד בהפחתת הסימפטומים המקושרים לטראומה ומסייעת בקבלת פרספקטיבה חדשה לגבי מה קרה לפני, במהלך, ואחרי האירועים הטראומטיים.

חשיפה ישירה (In vivo): התמודדות עם סיטואציות של הימנעות "בחיים האמיתיים". בחשיפה זו מטופלים מתבקשים לקחת חלק, באופן הדרגתי, בסיטואציות מהן הם נמנעים מכיוון שמזכירות להם את הטראומה. חשיפה ישירה נמצאה כיעילה מאוד בהפחתת פחדים משמעותיים והימנעות לאחר טראומה.  

 

כיום, ישנם מספר מחקרים המעידים על יעילותו של פרוטוקול טיפול זה. כמו כן, נראה כי מרבית המטופלים מצליחים להתמיד בטיפול וכי הוא יעיל, בטוח ויכול לסייע לאלו החיים עם מצוקה רבה ומשמעותית בחייהם.

 

לקריאה נוספת:

https://goo.gl/Q4iX5M


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה