קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


לסכן את מקום העבודה בגלל התקפי בולמוס


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמירבני העולם המערבי בתקופתנו מבלים בערך מחצית מהחיים הבוגרים במקום העבודה. בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאיים, מקום העבודה משמעותי לבניית הדימוי העצמי והחברתי והוא מהווה מקור לביטחון כשם שהוא מהווה מקור לחרדה.

בכדי לעבוד טוב, במיוחד בסביבה תחרותית, עלינו להיות ערניים, ממוקדים ויחסית פנויים רגשית. כאשר הביצועים והתפוקה שלנו משביעי רצון, אנחנו מרגישים לגיטימציה לבקש העלאה בשכר או קידום בדרגה. אבל, כאשר החוויה היא של חוסר הצלחה, תחושות הכישלון משתלטות ובהתאם גם התגמול הרוחני והחומרי.

איך כל זה קשור להפרעת אכילה כפייתית (BED)?

הפרעת אכילה בולמוסית נפוצה בקרב האוכלוסייה הבוגרת וההשערות הן שאחד מכל ארבעים סובל ממנה במידה כזו או אחרת במהלך החיים. כאשר היא מחמירה, היא הופכת קשה יותר ויותר להסתרה ופוגעת באופן משמעותי גם בתפקוד בעבודה.

פגיעה ראשונה ומשמעותית היא בהיבט הגופני. כאשר הגוף צריך לעכל בבת אחת כמויות גדולות של מזון, הוא מתעייף ונמצא בלחץ מתמיד. בנוסף, האוכל שנצרך בהתקפים הוא בדרך כלל כזה שחסר מרכיבים תזונתיים והדבר מוביל לחולשה כללית, קשיים בריכוז ומחלות נלוות נוספות.

פגיעה נוספת היא בהיבט הרגשי. התקפי הבולמוס קשורים בקשר ישיר לסימפטומים של דיכאון וחרדה. על אף שברמה הראשונית הם מהווים מקור לעונג ולרגיעה, חייהם של אלו המתמודדים עם ההפרעה בדרך כלל רוויים בתקופות ממושכות של דיכאון ובהתקפי חרדה. החרדה מתחזקת כאשר אנו רוצים להסתיר את העובדה שהתקפי הבולמוס "מנהלים את חיינו", במיוחד במקום העבודה. בחסות ההסתרה מתפתחות מגוון התנהגויות מגוננות, הכרוכות במאמץ ופוגעות ביכולת שלנו להיות עובדים יעילים וחדורי מטרה.

בהיבט החברתי, כאמור, המתמודדים עם ההפרעה נדרשים להסביר את התנהגותם, שיכולה להיראות מוזרה או חסרת פשר לאנשים שמסביבם והדבר גורם הרבה מבוכה וריחוק. בנוסף על כך, בדרך כלל הם עולים במשקל באופן משמעותי והדבר הופך אותם רגישים יותר להערות ומבטים ואף מוביל להימנעות ממצבים חברתיים.

לעיתים, אנשים אלו מפעילים "היפוך תגובה" ומפגינים מאמצים מיוחדים להתבלט או להיראות שמחים בקרב חבריהם לעבודה. לאורך זמן, הסביבה מרגישה שתגובות אלה אינן טבעיות והאדם אינו מתנהג באופן טבעי ומוכר.

 

חשוב לזכור שהתקפי בולמוס ניתנים לטיפול. על אף שרבים היו רוצים בכך, לא ניתן, לאורך זמן, "לוודא" שהדבר לא יפגע בתפקוד בעבודה או ייראה כלפי חוץ. טיפול ממוקד בהפרעה יכול להשיב את החיים למסלולם ולמזער את הפגיעה הגופנית, הרגשית והחברתית.

בקרו באוסף שלי על הפרעות אכילה בגוגל פלוס:

https://plus.google.com/u/0/collection/86ldQB


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה