קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מייצבי מצב רוח - מהליתיום ועד לימוג׳ין


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמירבעבר, לטיפול בהפרעה דו קוטבית (הפרעה ביפולרית, שכונתה גם מאניה-דפרסיה) היו רק שתי תרופות אפשריות- ליתיום  (lithium) ודיואלפרואקס (divalproex).

כיום יש מספר רב של תרופות מייצבות מצב רוח או כאלו המהוות אופציה טיפולית שכיחה להפרעה דו קוטבית.

עם זאת, עבור הפרעה דו קוטבית מסוג 2 (הפרעה הכוללת בעיקר אפיזודות דיכאוניות, ולפחות אפיזודה אחת היפו-מאנית) אופציה אחת בולטת מהאחרות:

 

 (Lamogine) למוג׳ין (למיקטל) Lamictal

בהפרעה דו קוטבית מסוג שני הבעיה העיקרית הינה אפיזודות חוזרות ונשנות של דיכאון. וזה בדיוק הסימפטום בו למוג'ין מטפלת הכי טוב. בנוסף לכך, תרופה זו  איננה מביאה לעליה משמעותית במשקל, בשונה מתרופות רבות המשמשת לטיפול בהפרעה דו קוטבית. למעשה, במרבית המקרים היא איננה מביא לתופעות לוואי כלשהן ולא ידוע על סיכונים לטווח ארוך הנובעים מצריכה קבועה של למוג'ין לאורך זמן.

עם זאת, יש לציין כי למוג'ין איננה מטפלת בסימפטומים המאניים שבהפרעה דו קוטבית באופן ישיר, אלא, רק באופן עקיף, דרך מניעה של הדיכאון במעגל שבהפרעה אשר נע בין מאניה לדיכאון.

כאשר כל הפקטורים הללו נלקחים בחשבון, מבין מייצבי מצב הרוח, למוג'ין הינה הבחירה הטובה ביותר לטיפול בהפרעה דו קוטבית - כל עוד אין צורך ברכיב טיפולי אנטי מאני.

על אף יתרונותיה הרבים, חשוב לציין כי תופעת לוואי נדירה אך משמעותית שיכולה לנבוע מנטילת תרופה זו הינה פריחה משמעותית, ברמה הדומה לכוויות חמורות אשר יכולה להביא לאשפוז בבית חולים. הסיכון לתגובה שכזו הינו 1 ל1,000 ויש מומחים שטוענים לסיכון נמוך עוד יותר של 1 ל3,000. אולם, אם חוויתם תגובה אלרגית לתרופות אחרות בעבר, הסיכון עשוי להיות מעט גבוה יותר. כמו כן, על אף שמדובר בסיכון קטן מאוד, הסיכון גדל משמעותית כאשר מעלים את מינון התרופה בקצב מהיר יותר מהמלצות היצרן. לכן, בנטילת תרופה זו, חשוב להקפיד על מינון נכון והדרגתי.

חיסרון נוסף לתרופה זו הינו כי חלק מהאנשים פשוט אינם מגיבים ללמוג'ין, ו- 1 מתוך 20-30 אנשים אף יראה החמרה בסימפטומים, אשר יכולה לבוא לידי ביטוי בהגברה של חרדה, עצבנות או בעיות שינה.

חשוב לזכור כי חסרונות אלו הינם בעלי שכיחות נמוכה ביותר. אולם, חלק מהאנשים יאלצו לשקול אופציות תרופתיות נוספות.

 

כמובן שהטקסט לא נועד להחליף ייעוץ פסיכיאטרי, אבל לפי הספרות המקצועית הזמינה לכל - איך בוחרים בניהן?

 

עם איזו תרופה להתחיל?

מחקרים מראים ששילוב של כמה תרופות הינו הטוב ביותר. אולם במידה והייתם צריכים לבחור רק תרופה אחת ממנה להתחיל, הנה מספר אופציות:

 

ליתיום

לליתיום היסטוריה ארוכה ומוכחת לטיפול בהפרעה דו קוטבית. מומלץ להשתמש בתרופה זו במיוחד כאשר מדובר בהפרעה הדו קוטבית מסוג ראשון- הכוללת אפיזודות מאניות בשילוב עם אפיזודות של דיכאון חמור. כמו כן, התרופה יעילה במיוחד לטיפול בסימפטומים מאניים משמעותיים ובהפחתת הסיכון לאובדנות, שעשוי להגיע לכ10%, בהפרעה דו קוטבית. הטיפול בליתיום הינו אפקטיבי גם כתרופה נוספת במצבים הפרעה חד קוטבית או דיכאון אשר עמיד לתרופות. עם זאת, אין להשתמש בו במצבים בהם יש בעיות בכליות.

 

Divalproex/Depakote

במצבים בהם בעיות שינה וחרדה הינם סימפטומים קבועים בהפרעה, divalproex/Depakote עשויות להיות מקום טוב יותר מליתיום להתחיל ממנו. תרופות אלו מתאימות לשימוש כאשר יש צורך בטיפול חזק ומהיר. הן כמעט תמיד עוזרות לפחות במידה מסוימת בטיפול באינסומניה, גם כאשר ניתנות במינון נמוך. כמו כן, תרופות אלו יעילות כאשר סימפטומים של חוסר יציבות רגשית, מצבי רוח משתנים ועצבנות הינם בולטים.

טיפול תרופתי זה הינו מומלץ היות וקיים ניסיון רב שנים עימו, פסיכיאטרים מכירים את התרופות היטב ויודעים לאילו בעיות לצפות וכמו כן, בדומה לליתיום, הוכח כי תרופות אלו עובדות.

 

עם זאת ידוע כיום כי divalproex  יכולה להביא לעליה במשקל ולבעיה הורמונאליות בקרב נשים הנקראת, שחלות פובליציסטיות. לכן, לרוב מומלץ להשתמש בתרופה זו רק עבור גברים או נשים בגיל הבלות.

 

Oxcarbazepine / Trileptal טרילפטין

אלטרנטיבה ל Depakote כטיפול התחלתי היא טרילפטין Oxcarbazepine /

Trileptal

התרופה מתאימה לסימפטומים מתונים של הפרעה דו קוטבית. היא ידועה כמתונה יותר בהשפעתה ובתופעות הלוואי שלה ולכן יש לשקול היטב מתי נכון להשתמש בה (עקב השפעה מתונה בלבד).

כיום, נמצאת בשימוש בעיקר בקרב ילדים ובני נוער היות ואינה מצריכה מעקב קבוע של בדיקות דם וכמובן בשל המיעוט בתופעות הלוואי.

 

Zyprexa זיפרקסה / זאפה / אולאנזאפין

תרופה אפקטיבית ביותר לייצוב מצב הרוח. מתאימה בעיקר לטיפול במצבי חירום (כאשר הסימפטומים קיצוניים ביותר), כשיש צורך בשיפור מהיר. זיפרקסה / זאפה / אולאנזאפין מביאה לשינוי כמעט מיידי בסימפטומים ואנשים יכולים לחוש בשינוי תוך מספר שעות בלבד.

 

אולם, על אף השפעתה היעילה, התרופה היא מביאה לעלייה דרמטית במשקל בקרב מספר גבוה של אנשים הנוטלים אותה ויכולה לגרום לסוכרת במקרים מסוימים, גם כאשר לא נצפית עליה משמעותית במשקל. לכן, תרופה זו יעילה בעיקר לטווח הקצר, היות וחוץ מעליה במשקל ישנם מעט סיכונים לטווח הקצר, ולרוב ניתנת על פי צורך (במקרי קיצון) ולא כטיפול קבוע לטווח הארוך.

 

במאמר זה הוצגו חלק קטן בלבד מהתרופות הקיימות כיום לטיפול בהפרעה דו קוטבית. כל תרופה עשויה להשפיע באופן שונה על אדם ספציפי ואין תרופה אחת אשר מתאימה ונכונה לכולם.

לעיתים מדובר בתהליך של בחינה, ניסוי ותעייה עד שאתם מוצאים את הטיפול התרופתי הטוב ביותר עבורכם.

לכן, חשוב ללמוד ולהכיר את האופציות הקיימות בשוק ולעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הרופא המטפל שלכם בכדי לבחור את התרופה או התרופות המתאימות והנכונות ביותר עבורכם.

מתוך המאמר:

http://psycheducation.org/treatment/mood-stabilizers/

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה