קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מה הן הפרעות פסיכוסומטיות?


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמירהפרעות פסיכוסומטיות

בשיח היומיומי אנחנו נוהגים לכנות תסמינים דמיוניים כ"מחלות פסיכוסומטיות". למשל, המחזור החודשי של האישה מאחר ומהלחץ הנלווה לאיחור היא מתחילה לדמיין סימפטומים גופניים הקשורים להריון, כמו בחילות, כאבים ומחושים. ברגע שהיא מגלה שהיא אינה בהריון, כל הסימפטומים הללו נעלמים והיא פוטרת אותם באמירה שהם היו פסיכוסומטיים.

אבל השימוש הזה במונח הוא איננו מדויק.

למעשה, הפרעה פסיכוסומטית היא מחלה שמקשרת בין הנפש לגוף. לא מדובר בתסמינים דמיוניים, אלא בתפקוד הפיזיולוגי של הגוף שמושפע ממשית מהמתח הפסיכולוגי שגרם למחלה כלשהי או הריע את מצבה.

הפרעה פסיכוסומטית ידועה גם כהפרעה פסיכו-פיזיולוגית, שבה גירוי חריג של מערכת העצבים האוטונומית, שמווסתת את הפונקציות של האיברים הפנימיים, אחראי להתפתחות המחלה ומוביל לכשלים באיברים המתפקדים. כלומר מדובר כאן בהוכחה אמיתית של ההשפעה שיש לנפש על הגוף, השפעה שאין להקל בחומרתה.

מה הם גורמי הסיכון של הפרעה פסיכוסומטית?

גורמים פסיכולוגיים, בעיקר לחץ, מתח ודכאון יכולים להשפיע ולשנות מצב רפואי של אדם. למשל:

  • סכרת: פציינטים הסובלים מסכרת סוג 2 נמצאו כפגיעים יותר ליתר לחץ דם. אותם גורמי לחץ הקשורים ליתר לחץ דם מחריפים את המצב הסוכרתי.

  • סרטן: גורמים רבים אחראים להתפתחות של מחלת הסרטן. מחקרים הראו שמתח פסיכולוגי יכול להשפיע על יכולתו של גידול לגדול ולהתפשט, ובכך להרע את מצבו הבריאותי של החולה.

  • יתר לחץ-דם: יש מספר גורמים פסיכולוגיים שיכולים להרע את מצבו הבריאותי של האדם, כגון מצב נפשי שלילי, לחץ חוזר ונשנה, וגורמים חברתיים אחרים כמו מצב כלכלי וארועי חיים הקשורים באופן עקיף לרמת לחץ הדם.

  • מחלות לב וטרשת העורקים: מחקרים הראו כי התפתחות של מחלת לב כלילית קשורה למספר גורמי סיכון כגון דכאון, חרדה ומתח.

  • בעיות נשימה: מלבד השפעות אטיולוגיות שונות, לחץ נפשי יכול להוות טריגר משמעותי שקשור להתפרצות של אסתמה.

  • בעיות בדרכי העיכול: ההיווצרות של כיב פפטי נמצאה כקשורה, בין היתר, לארועי חיים מלחיצים.

 

מכל האמור לעיל ניתן ללמוד כי מצב נפשי לא בהכרח מייצר רק סימפטומים דמיוניים שניתן לפטור אותם כלאחר יד ולהמשיך הלאה, אלא כי לנפש ישנה השפעה רבה מאוד על הגוף. מצבים של מתח נפשי ואירועי חיים מלחיצים עלולים להרע את מצבם הבריאותי של חולים קיימים או להביא להתפרצות של מחלה בקרב אנשים בריאים. לפיכך מומלץ בעיתות מתח נפשי לעסוק בפעילויות מרגיעות, או לקבל סיוע נפשי שיעזור לאדם לאתר את הסיבות ללחציו הנפשיים ולצבור כלים שיעזרו לו להתמודד איתם.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה