קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


האם סמארטפונים הופכים אותנו לטיפשים?


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמיר 

היכולת הקוגניטיבית והאינטליגנציה הכללית שלנו נפגעות בצורה משמעותית כאשר הסמארטפון מונח לידנו במרחק הצצה- גם אם הוא כבוי או הפוך- זאת על פי מחקר חדש שנערך באוניברסיטת טקסס.           

במסגרת המחקר, החוקרים גילו כי היכולת של הפרט להחזיק ולעבד מידע משתפרת באופן ניכר כאשר הסמארטפון מצוי בחדר אחר בזמן פתרון מבחן, שמודד שליטה בקשב ועיבוד קוגניטיבי. כמו כן, משתתפים אשר פתרו את המבחן כשהסמארטפון היה שמור בכיסם או בתיק שלהם הגיעו לביצועים טובים יותר בהשוואה למשתתפים שהניחו את הסמארטפון על השולחן. זאת למרות שהוא היה כבוי או הפוך, כלומר עצם המראה של הסמארטפון גורם לירידה קוגניטיבית על ידי ריקון המשאבים הקוגניטיביים המוגבלים שלנו.

ביוני 2016 נערך מחקר נוסף שדיווח על הנתון הבא- משתמשי סמארטפון מתעסקים במכשיר שלהם כ-85 פעמים ביום בממוצע (מההתעוררות בבוקר עד להירדמות בלילה וכולל מספר פעמים במהלך הלילה).

האם חווית פעם חוסר תשומת לב או מוסחות בעקבות הפיתוי העז לבדוק את הסמארטפון בכל רגע נתון? כולנו חווינו זאת. לפיכך, טוב שמחקרים מציגים בפנינו ראיות אמפיריות לנזקי הסמארטפון, ובכך מזכירים לנו להוציא אותו מטווח הראייה שלנו כאשר אנו נדרשים להיות נוכחים ומרוכזים ברגע מסוים, לדוגמה במהלך נהיגה, באינטראקציות בינאישיות עם חברים ומשפחה (פנים מול פנים), בלמידה למבחן וכדומה.

במחקר הנוכחי אף נמצא כי משתתפים שהוגדרו כמשתמשים "כבדים" ובעלי תלות גבוהה בסמארטפון הגיעו להישגים הנמוכים ביותר כאשר הסמארטפון היה מונח על השולחן או שמור בכיס או בתיק שלהם. החדשות הטובות הן שכאשר הסמארטפון הועבר לחדר אחר, הם הצליחו להגיע לביצועים טובים כמו יתר המשתתפים.

החוקר אדריאן וורד סיכם את הממצאים במילים הבאות: "אנו רואים מגמה ליניארית לפיה ככל שהסמארטפון בולט יותר לעין ונמצא בתוך טווח הראייה, היכולת הקוגניטיבית של המשתמש פוחתת. המשתמש אומנם לא חושב על המכשיר באופן מודע- אולם התהליך של אי החשיבה על הסמארטפון צורך חלק מהמשאבים הקוגניטיביים המוגבלים וגורם לריקונם.

אחד מהרעיונות המרכזיים שמומלץ לזכור ממחקר זה הינו העובדה שאין זה משנה אם הסמארטפון כבוי או הפוך, עצם ההימצאות שלו בטווח הראייה שלנו עשוי להפחית את המיומנות בפתרון משימות קוגניטיביות הדורשות מיקוד קשב וריכוז. לשמחתנו, הנחת הסמארטפון בחדר אחר, בכיס או בתיק מהווה פתרון קל ופשוט לבעיה זו.

 

כריסטופר ברגלנד

 

 

         


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה