קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מהי שיטת הראיון המוטיבציוני (Motivational Interviewing)


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמירראיון מוטיבציוני (Motivational Interviewing) היא שיטת ייעוץ דירקטיבית וממוקדת לקוח, השמה לה למטרה לעזור ללקוחות בפתרון אמביוולנטיות הקשורה במצבם, כדי לעודד שינוי התנהגותי – למשל, אדם הסובל מהתמכרות לאלכוהול עשוי להתנגד לניסיונות גמילה מכיוון שהשתייה עוזרת לו להתמודד עם כאב נפשי, שבלעדיה יאלץ להתמודד עמו בכוחות עצמו.

האסטרטגיות הננקטות במסגרת ראיון מוטיבציוני הן יותר משכנעות ממכריחות, תומכות מווכחניות, כשמטרה הכללית היא להעצים את המוטיבציה הפנימית של הלקוח ליצירת השינוי הנחוץ. מסיבה זאת היא נחשבת ליעילה ביותר בהתמודדות אם לקוחות בעלי התנגדות עיקשת לשינוי.

ראיון מוטיבציוני הוא גם שם כולל למערך של טכניקות, וגם סגנון ייעוץ. הוא עובד על ידי יצירת חיבור לערכים והיעדים הפנימיים של הלקוח, תוך כדי עידוד אמונתו של הלקוח ביכולתו להשגת יעדים ושינוי. המוטיבציה לשינוי מגיעה מהלקוח, ולא נכפית עליו, ואינה תכונה קבועה שלו, אלא תוצר גמיש של האינטראקציה הבינאישית, המבוססת על כבוד הדדי ושיתוף פעולה. עקב זאת, התנגדות נחווית בטיפול לא כחוסר רצון לשינוי, אלא כסממן שיש לבצע שינוי באסטרטגיה הטיפולית הנוכחית. במהלך הראיון תתעורר האמביוולנטיות של המטופל למצבו הנוכחי, יהיה ניתן להעריך באופן ביקורתי את היתרונות והחסרונות שלה, ולמצוא עבורה פיתרון.

השיטה נמצאה יעילה מאוד בהתמודדות עם מצבים גופניים הקשורים בהתנהגות כמו: שימוש לרעה באלכוהול ובחומרים ממכרים אחרים, עישון, הורדה במשקל, התמדה בטיפול רפואי, הגברת הפעילות הגופנית, והתמודדות עם אסתמה וסכרת. הערכה סיסטמתית של מחקר בנושא מראה כי ראיון מוטיבציוני יעיל יותר משיטות ייעוץ מסורתיות בהתמודדות עם מגוון רחב של מחלות והפרעות התנהגותיות. במקרים מסוימים, כמו למשל עישון והורדה במשקל, השינוי נובע מיצירת שינויים בהרגלים, בעוד באחרים, כמו אסתמה למשל, השינוי מיצירת מחויבות לטיפול הרפואי.

 

היעילות הרבה של השיטה נובעת מהפוטנציאל הרב שיש להעלאת מודעתם של המטופלים עצמם ליתרונות הרבים של השינוי ההתנהגותי. כתוצאה מכך כל שינוי קטן נצפה בהתנהגות, מעיד שלקוח כנראה הפנים את היתרונות הרבים הללו (או לפחות חלק מהם), והוא בדרך הנכונה ליצירת שינוי התנהגותי רחב יותר. על פי המחקר אפילו פגישות קצרות של 15 דקות יכולות לעודד שינוי, וככל שאורך הפגישות מתארך, כך עולה האפקטיביות שלהן. נקודה מעודדת נוספת העולה מן המחקר היא שהיעילות לא תלויה בהכשרתו של המראיין, בן אם הוא רופא משפחה או פסיכולוג, ויכולה להיות מנוצלת על יד כל אחד מהם.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה