קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


ההיפך מאובססיביים: 5 טיפים יצירתיים לארגון וסידור הבית


איתן טמיר מתוך הבלוג של איתן טמיר 

5 טיפים יצירתיים לארגון וסידור הבית

כמה פעמים בדיוק לפני שיצאתם מהבית לא מצאתם את המפתחות לרכב או הארנק?

כמה זמן אתם מבזבזים בחיפוש אחר חפצים שונים בבית?

יצא לכם לקנות משהו ורק אחר כך לגלות שכבר היה לכם אותו ופשוט לא זכרתם?

 

בית מאורגן הופך את החיים לקלים ופשוטים יותר. הוא מאפשר לכם למצוא מה שאתם צריכים כשאתם צריכים אותו ובכך מאפשר לכם לחסוך זמן (כשאתם מחפשים במשך שעה משהו ולא מוצאים) וכסף (כי אתם לא קונים משהו שכבר יש לכם). וכמובן, ויותר חשוב מהכל, בית מאורגן ומסודר הופך לחלל מרגיע ושלו, כזה שעוזר לכם לשמור על השפיות שלכם.

כמו כן, בית מאורגן נותן לנו כוח והעצמה, ומאפשר לנו להחליט החלטות טובות, נכונות ויציבות יותר אשר היינו מתקשים לקבל בבית מבולגן ועמוס.

Cassandra Aarssen כותבת הספר "Real Life Organizing" חולקת בספרה רעיונות יצירתיים לארגון וסידור מחדש של הבית. חשוב לציין כי הספר לא עוסק בסדר מופתי או מינימליזם קיצוני ולא מתיימר להפוך אותנו לאנשים קפדנים ונוקשים, אלא מציע דרכים פשוטות ומהירות לשמור על בית מאורגן ונעים יותר למחייה.

 

הנה 5 טיפים פשוטים, יצירתיים ומומלצים לארגון הבית מתוך ספרה של Aarssen:

צרו כמוסות זמן- קחו קופסא או ארגז כשלהו ובתוכו הניחו דברים שאינכם בטוחים שתרצו לשמור. רשמו בתווית מחוץ לקופסא את כל מה שהיא מכילה. כאשר הקופסא או הארגז מלאים הוסיפו את המשפט הבא על התווית " אם לא נפתח עד לתאריך____, תרום לצדקה" מומלץ לבחור תאריך של כ- 6 חודשים קדימה.

אחסנו את כמוסות הזמן במחסן, מרתף או מקום אחסון אחר בבית. כאשר יגיע התאריך בדקו את עצמכם- אם לא הוצאתם אף פריט מתוך הקופסא במשך כל הזמן הזה, הגיע הזמן להיפרד ממנה.

 

הפכו מטלות משעממות ומרגיזות למשחק- למשל, כל פעם שאתם לא מוצאים את הזוג של אחת הגרביים שלכם השליכו אותו ל"שק הגרביים האבודות". פעם בחודש כשהשק מתמלא, רוקנו אותו לערימה גדולה וערכו תחרות בין כל בני המשפחה מי יכול למצוא הכי מהר כמה שיותר זוגות.

 

החזיקו סל או ארגז זיכרון לכל חבר משפחה- צרו ארגז או סל שכזה בו תשמרו עבור כל בן משפחה את יצירות האומנות שלו, תלבושות מיוחדות, תעודות מבית ספר, פרסים שונים וכדומה. שמרו את ארגזי או סלי הזיכרון במקום נגיש כך שיהיה נוח להוסיף אליהם דברים בעת הצורך. Aarssen כותבת כי היא נוהגת להכניס לארגז גם פתקים חמודים עבור ילדיה. היא מציינת כי יום אחד כשיהיו גדולים ועם ילדים משלהם הם יוכלו לעבור על ארזי הזיכרון, להיזכר ולשמור את מה שירצו.

 

שיטה לארגון חפצים שונים הנכנסים ויוצאים מהבית- בכדי למנוע הצטברות של ערימות ושמירה על משטחים שונים בבית ללא עומס ובלאגן, מומלץ לשמור כמה כלי אחסון כמו סלים או ארגזים דקורטיביים באזור הכניסה לבית.  Aarssenמציינת כי מחזיקה בסך הכל  4 סלים: שני סלים לחפצים ובגדים שאין בהם צורך יותר; אחד עבור חלוקה לבני משפחה וחברים והשני לתרומות או חנויות יד שנייה. הסל השלישי מיועד להחזרות- כל מה שצריך להחזיר, כמו בגדים שצריך להחליף/ להחזיר לחנות, ספרים שצריך להחזיר לספריה או כל דבר שהושאל מחבר או קרוב משפחה. הסל אחרון משמש לדברים חדשים שעדיין אין להם מקום בבית, כמו למשל קישוטי יומולדת שעדיין לא נתלו.

 

צרו "מפה" לארגון הבלאגן- צרו מפה או תרשים זרימה עבור כל חדר בבית. התחילו מהתייחסות לאזורים עם הכי הרבה בלאגן בבית. התמודדות קודם כל עם האזורים הכי בעייתיים תשמור על האנרגיה והמוטיבציה שלכם. לאחר מכן, בכל חדר, חלקו את פרויקט הארגון שלכם למטלות של 15 דקות- למשל, ארגון מחדש של מגירה מבולגנת או זריקה של גרביים ישנות. ואז, שבצו את העשייה של מטלות אלו במשך השבוע, קצת כל פעם.

 

סידור וארגון הבלאגן בבית יכול להרגיש לעיתים כמעמיס וקשה מידי. לכן, גישתה של Aarssen מזכירה לנו כי ניתן להביא יצירתיות ומשחק לתוך המטלות שנתפסות כמעייפות ולעיתים אף בלתי נסבלות.

כמו כן, Aarssen מזכירה כי המטרה בסופו של דבר היא לא ליצור חלל יפה ומסודר, אלא ליצור חלל פונקציונאלי אשר מאפשר לנו לחסוך בזמן ואנרגיה ודורש תחזוקה מינימאלית בכדי לשמר אותו. הסתכלות על ארגון הבית מתוך גישה זו מקנה מוטיבציה רבה יותר בכניסה לתהליך ואף יכולה להפוך אותו לפעילות כייפית, מגבשת ומהנה עבור חברי הבית. -כל מה שצריך זה קצת יצירתיות!

 

 

אז כעת, שאלו את עצמכם- כיצד אתם יכולים לשלב יצירתיות ומשחק לתוך הארגון וסידור הבית שלכם? איך אתם יכולים להיות יצירתיים וליצור שיטות אשר מפשטות את חיי היומיום שלכם?


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה