משרד הרווחה: אין מקום לקדם כרגע את הצעת החוק לקידום אנשים עם אוטיזם


מערכת abiliko 27.07.16

בדיון סוער בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אשר עסק בהצעות חוק שונות לשירותי רווחה וקידום אנשים עם אוטיזם, אמר סגן היועצת המשפטית במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, אדוארד וייס: "שר הרווחה נתן הנחייה שאין מקום לקדם את הצעת החוק ברגע זה". למשמע הדברים נזעקו חברי כנסת ממציעי החוק: ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד): "האם השר חוזר בו מההתחייבות שנתן על דוכן הכנסת? מנכ"ל משרד הרווחה אמר לי שיש הצעת חוק מוכנה. איזה מזל שהכנסת היא עדיין ריבונית". ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "נראה שהשר חזר בו". יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "היה סיכום עם שר הרווחה שיביא הצעה קונקרטית משולבת, ובמקם זאת הוא ביקש להעביר הצעת חוק ממשלתית שלא מוצאת חן בעיניי, לכן אני לא מביא אותה לדיון היום. אני קצת מבולבל ממה שקורה כאן היום". מנהלת השירות לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה, ליליאן שפרן: "אני לא חושבת שהשר חזר בו. אנחנו קצת בעצירה. אנחנו טרם בשלים להציע הצעת חוק מסודרת של כל האוכלוסיות". וייס הוסיף: "אנחנו עוד לא יודעים מהי המסגרת התקציבית של 2017-2018, ואי אפשר לקדם ככה חקיקה. אנחנו דורשים תוספת של 100 מיליון שקל".

רכז הרווחה באגף התקציבים במשרד האוצר, יוגב גרדוס, העריך את עלות הצעות החוק בכ-500 מיליון שקלים בשנה. 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, מיוזמי הצעת החוק: "אני פונה למשפחות שילדיהם סובלים מלקויות אחרות, שאינן אוטיזם: אנחנו לא נוטשים אתכם. זהו רק פרק ראשון מחוק לגבי  כלל המוגבלויות. הסיכוי שלנו להעביר חוק אחד כולל בעלות של מיליארדים לא קיים. משרד האוצר, לא נתקפל בפני הקמצנות שלכם". ח"כ לפיד: "הורי ילדים עם אוטיזם מתרוצצים בין משרדי ממשלה ובירוקרטיות. הגיע הזמן אחרי 68 שנה שתהיה "one stop shop", שיינתנו שירותים גם לבגירים ושזכויות המשפחות יעוגנו".

רונן גיל, מקהילת "אנשי הספקטרום האוטיסטי בישראל": "החוק הזה בוחן אותנו על פי תגית, ולא בוחן את הצרכים ואת היכולות שלנו כבדני אדם. אוטיזם איננה לקות ולא מחלה. אנחנו לא אנשים מקולקלים. אם לא תבואו ותדברו איתנו, אלא רק עלינו, לעולם לא תדעו מהם הצרכים שלנו ומהם הקשיים האמיתיים שלנו".

ענת בן צבי, אמא לשלושה ילדים אוטיסטים: "החוקים האלה מדירים שינה מעיניי. אני לא רוצה פטרונות, אלא חופש לבחור לקדם את ילדינו לפי ראות עינינו".

איריס גולדהר, אם חד הורית לילד עם סי.פי.: "אחר כך תדאגו לאחרים? האחר כך הזה לא מגיע אף פעם. לא ייתכן שכל אחד יסתכל רק על הצלחת של עצמו. צריך לתת לפי הצרכים, לא לפי הלקות".

טומי ברצ'נקו, צעיר עם מוגבלות פיזית, תקשר באמצעות מכשיר מיוחד: "כעסתי והרגשתי נחות. לא ייתכן שילדים עם אוטיזם יקבלו זכויות יתר".

דובי עופר, אבא לשני ילדים אוטיסטים: "אני עמל על החוק הזה חמש שנים. החוקים האלה יעשו סוף למלחמה. כולם צריכים לדחוף איתנו ביחד. אל תעצרו אותנו". ח"כ מאיר כהן הצטרף לדבריו: "אין כאן שני מחנות. אני מפציר בכם, היו זהירים בהתעקשות של הכל או כלום".

יוליה בן משה, מנכ"ל "קול הזכויות" לילדים עם צרכים מיוחדים: "יש 7000 תסמונות נדירות. הבן שלי חולה באחת מהן. מה, תחוקקו 7000 חוקים שונים? אפשר ללכת לפי התיוג הרפואי . תפסיקו לקרוע בין הורים לילדים עם צרכים שונים".

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף סיכם את הדיון ואמר: "האופטימלי הוא האויב של המעשי. בקצב הזה לא נצליח לקדם שום דבר. אני מבטיח שנושא הצרכים של כלל האנשים עם מוגבלות לא יירד מסדר היום של הוועדה ואני מתחייב לקיים מעקב שיטתי לגבי ההתקדמות בנושא".

 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה