7 דברים שלא ידעתם על שפת הסימנים


איך הומצאה שפת הסימנים (תשובה: היא לא הומצאה!) יש לה כללי דקדוק משלה וגם כל אחד יכול ללמוד אותה. המכון לקידום החירש מציג כמה דברים שאולי לא ידעתם

מערכת abiliko 17.07.16

חושבים שאתם מכירים את שפת הסימנים? תחשבו שוב.

מתרגמת לשפת הסימנים
אנחנו מצרפים כאן 7 דברים שלא ידעתם על שפת הסימנים, או שאוליי חשבתם אחרת. אתם מוזמנים לשתף את המאמר ברשתות החברתיות כדי שיגיע לכולם!

1. שפת סימנים לא הומצאה
שפת הסימנים לא הומצאה באופן מלאכותי, אלא נוצרה באופן טבעי, כפי ששפות מדוברות מתפתחות באופן טבעי. בכל קהילת חרשים, ואפילו בקהילות קטנות מאוד, מתפתחת שפה. שפת הסימנים העיקרית בישראל נוצרה עם התהוות קהילת החרשים בארץ והושפעה משפות הסימנים השונות שהביאו עמם גלי העלייה השונים.

 

2. שפת הסימנים אינה שפה אוניברסלית
שפה מתפתחת באופן טבעי וכל חברה מפתחת שפה משלה. שפות הסימנים אינן שונות משפות מדוברות בעניין זה. בכל קהילת החרשים מתפתחת שפה ייחודית לקהילה. שפת הסימנים בארץ נקראת שפת הסימנים הישראלית (ולא שפת סימנים עברית). כך יש גם שפת סימנים אמריקאית, שפת סימנים רוסית, שפת סימנים צרפתית וכו'.

 

3. שפת הסימנים אינה פנטומימה
שפת סימנים היא שפה עם דקדוק משלה השונה מהדקדוק של השפה הדבורה.
שפות מדוברות מורכבות מהגאים (אוסף צלילים של השפה) והאותיות הן הייצוג הגרפי של הצלילים. בשפת הסימנים יש גם יחידות כאלו- תבנית כף היד, מיקום הסימן ואופי התנועה של הסימן. באמצעות מרכיבים אלו ניתן לבנות את כל הסימנים בשפה כפי שבשפות המדוברות העיצורים והתנועות מרכיבים את כל המילים בשפה.

 

4. רכישת שפת הסימנים
ילדים אינם לומדים את שפת האם שלהם אלא רוכשים אותה תוך יחסי גומלין עם הוריהם ועם אנשים נוספים בסביבתם. תינוק הגדל בבית שבו מדברים בשפה מסוימת (כגון, עברית, אנגלית, שפת סימנים ישראלית וכו') ירכוש שפה זו באופן טבעי.


5. שפת הסימנים היא שפה דינמית ומתפתחת
שפת הסימנים מתפתחת מתוך צרכי הקהילה כמו כניסת סימנים לשוניים למושגים הקשורים לטכנולוגיה: ווטסאפ, הודעות במכשיר הנייד וסקייפ. כמו כן, קיים שימוש בשפה במגוון רב יותר של מצבים כגון בבתי-הספר, באקדמיה ובתקשורת. יש כיום סימנים לרבות מהמדינות כמו אריתריאה, קמבודיה וויטנאם.

 

6. את שפת הסימנים, כמו כל שפה אחרת, חשוב ללמוד ממורים שדוברים אותה
המכון לקידום החרש משקיע מאמצים רבים בקורס הכשרת מורים לשפת הסימנים, המיועד לאנשים חרשים וכבדי שמיעה, דוברי שפת הסימנים מבית. מורים אלו חיים את השפה, מכירים את העושר הרב שבה ואוהבים ללמד אחרים. בנוסף, העסקת אנשים חרשים וכבדי שמיעה כמורים לשפת הסימנים נותנת להם פתרון תעסוקתי ומסייעת בקידום קהילת החרשים וכבדי השמיעה.


7. כל אחד יכול ללמוד את שפת הסימנים!
המכון לקידום החרש פותח קורסים לשפת הסימנים הישראלית כמעט מידי חודש. הקורסים הללו פתוחים לכולם ומיועדים לכל הגילאים. בבית הספר לשפת הסימנים של המכון לקידום החרש, לומדים אנשים המעוניינים לרכוש שפה נוספת, אנשים שהתאהבו בשפה, אנשים שומעים שיש במשפחתם או במקום העבודה שלהם אנשים חרשים וכבדי שמיעה, אנשי מקצוע שעובדים עם הקהילה ואפילו חרשים וכבדי שמיעה שרוצים לרכוש או להעשיר את השפה כדי לשפר את דרכי התקשורת בחייהם האישיים!

להרשמה לקורס הקרוב לשפת הסימנים הקליקו

למילון שפת הסימנים הישראלית (בחינם!)

 

הכתבה התפרסמה באתר המכון לקידום החירש
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה