איך לגדול עם אימא עם מוגבלות הפך אותי לאדם (טוב יותר)


החברה מנסה לא פעם למנוע מאנשים עם מוגבלות להיות הורים ולהקים משפחות. טור חשוב שמאיר על היתרונות האדירים של גדילה עם אימא עם מוגבלות.

מערכת abiliko 26.06.16

 

אמילי בייטיקס ( Emily Beitiks) העוסקת במחקר לקידום למען אנשים עם מוגבלות, נולדה לאימא עם טרשת נפוצה. האימא הייתה חולה במחלה עוד לפני שהיא ילדה אותה. במאמר המתפרסם באתר DISABILITY REMIX היא כותבת שהגדילה וההתבגרות אצל אימא עם מוגבלות העניקה לה הרבה דברים נפלאים, והיא מונה אותם:

1. עצמאות - אימא שלי עשתה המון בשבילי, אך בה בעת ידעתי שישנם דברים שבהם היא זקוקה לעזרה שלי, ששמחתילתת. העזרה שנתתי לא הייתה עול אלא עזרה לי לחוש נחוצה ולנטוע בי ביטחון עצמי.

 

2. הפסקתי לחשוב ולייחס חשיבות למה שאנשים חושבים עליי - אימא שלי הלכה עם מקל ואז הליכון ולבסוף בכיסא ממנונע, אך לא היה אכפת לה איך זה נראה בעיני האחרים, התעלמה מהערות פוגעניות ומזלזלות ואף לא היססה לירות תשובות ארסיות למזלזלים. אני זוכרת שהלכנו יחד להופעה. הגענו שעות מראש כדי להבטיח שנתפוס מקום עם ראות טובה. קצת לפני תחילת ההופעה הגיעה חבורת מאחרים שהתיישבה מולנו ואחרכך גם נעמדה וחסמה לנו את הבמה. היא לא היססה להעיר להם לזוז אך לא שמעו אותה. אז היא שלחה אותי להעיר להם. היססתי אך אחר כך זה הרגיש טוב הם התיישבו ואני יצאתי עם תחושת ביטחון.

 

3. זכויות לאנשים עם מוגבלות מועילות גם לי - יש לי מודעות רבה יותר לנגישות. כשאני דוחפת את עגלת התינוק אני יודעת לאתר את השיפועים וההנמכות במדרכה, בידיעה שהן עוזרות לרבים אחרים וגם יעזרו לי ביום שאהיה מוגבלת בעצמי.

 

4. הוקרה על עצם הקיום והחיים - להיות בת לאימא עם מוגבלות לא רק הפכה אותי לאדם טוב יותר, היא גם הפכה אותי לאדם בכלל. אימא שלי אובחנה בגיל 40 והרופאים ניבאו לה בדיוק מה צפוי לקרות לגוף שלה בכל גיל ובכל שנה מכאן והלאה. היא החליטה שהיא רוצה להביא עוד תינוק לעולם, בניגוד לעצת הרופאים. ישנה נטייה כללית בעולם למנוע מאנשים עם מוגבלות להתרבות ולהיות הורים. לשמחתי, אימא שלי לא נכנעה לתכתיבים האלה ובזכות זה אני קיימת.

 

אמילי מסכמת ואומרת:

"העבודה שלי בהגברת המודעות לדרכים שבהן אנשים עם מוגבלות יכולים ליצור שינוי חברתי מבטיחה עתיד שבו הורים עם מוגלות יהיו רשאים להתחיל משפחות. בנוסף לכך, ילדים עם מוגבלות יראו הורים כאלה ויקבלו מושג מה אפשרי בחיים. בתור מישהי שהרוויחה מהיכרות קרובה עם מוגבלות, המשימה הזאת ממלאת אותי בסיפוק."

 

מה דעתכם על הטור?

מה היתרונות או החסרונות שאתם רואים  בגדילה לתוך משפחה שבה אדם עם מוגבלות?

 

לכתבה המקורית

 

אמילי וימא שלה

Save
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה