יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הבלוג של עוצמה - פורום משפחות 

מצורפת הזמנה לכנס "צוותי משבר נפשי - הצורך והיישום" - כנס מקוון ייחודי, שעוצמה יזמה ביחד עם עמותות מובילות בתחום, ושמטרתו גיבוש תוכנית פעולה בנושא צוותי משבר נפשי.

אחת הבעיות החמורות בתחום בריאות הנפש היא היעדר פתרונות במצבי משבר נפשי. בשל כך, לא מעט אירועים של אדם עם בעיה נפשית, בעת מצוקה חריפה, הסתיימו באופן טרגי.
על רקע זה, אנו, העמותות המובילות הפועלות בתחום בריאות הנפש, עורכות כנס שנועד לגבש תכנית פעולה מוסכמת ולקראת יישומה בפועל.

הכנס, בברכתו של שר הבריאות, יתקיים במסגרת אירועי שבוע בריאות הנפש, בתאריך 13.10.2020 בשעות 9:30-14:30.
לתוכנית המלאה ולהרשמה ((שימו לב שיש להירשם לכנס וטופס ההרשמה מצוי בתחתית התוכנייה) נא לחצו על הקישור הבא:
עמותת עוצמה: https://lp.vp4.me/m91x?cs=ozma

מספר המקומות מוגבל, נא הקדימו להירשם,
בברכה,
עמותות: לשמ"ה, עוצמה, משפחות בריאות הנפש


תגובות
אין תגובות לפוסט

מסר חשוב שהגיע מהמוסד לביטוח לאומי, בעקבות פנייה של עוצמה בנושא.
אנא הפיצו אותו בקרב משפחות המתמודדים והמתמודדים עצמם.


תגובות
אין תגובות לפוסט

בחודשים מאי-יוני 2020 המשיכה עוצמה את הפעילות האינטנסיבית שהתקיימה לכל אורכה של תקופת ההתמודדות הראשונית עם ההתוודעות לווירוס הקורונה.
עם החזרה לשגרת החיים, התחדשה פעילות הסינגור הכללית ומעורבות העמותה בשלל העניינים בהם היא עוסקת לקידום עניינם וזכויותיהם של המתמודדים ומשפחותיהם.
אנו שמחים לשלוח אליכם את העדכון הדו-חודשי שלנו על פעילות עוצמה בחודשים אלה.
https://webversion.net/93BF48FBB2C9588B0DBA57F366…/show.aspx


תגובות
אין תגובות לפוסט

 

בעקבות הפוסט האחרון בבלוג של מיכלי, העוסק בביקורת שירותי השיקום ותנאי הדיור בקהילה מנקודת מבט אישית של בני משפחת המתמודדים, אנו מזמינים בני ובנות משפחה לשתף בחוויות האישיות שלכם, ונפרסם זאת באתר.
המטרה היא לשתף בידע, ולאסוף אותו על מנת לעבוד מול ועם המערכת על תיקון כל הדורש תיקון. במיוחד לאור הכיוון של מערכת בריאות הנפש להגדלת השיקום של מתמודדים בקהילה בעתיד הקרוב והרחוק.

אנא שלחו את סיפוריכם אלינו ונפרסם אותם: ozmawebsite@gmail.com. ניתן לפרסם את הסיפורים ללא שם, אם הדבר עשוי לסכן את המתמודד או את משפחתו.

חשוב לזכור שהפרסום באתר עוצמה איננו תחליף להגשת תלונה, אלא שיתוף של התנסויות, תובנות וקשיים. במידה ותרצו לתרגם את סיפוריכם לפניה מסודרת לגורמים במערכת בריאות הנפש, ניתן להיעזר בעמותה לצורך כך. אנא ציינו זאת כשאתם שולחים את הסיפור.

מצורפים הקישורים לפוסט של מיכלי, ול-3 התרעות חמות שהגיעו אלינו בימים האחרונים:

1. חדש משלו - אין. https://tinyurl.com/y9sz7rof
2. ללכת בין הטיפות - רק לא להזיק לעתיד המטופל: https://tinyurl.com/ydadj2hm
3. בירוקרטיה המכבידה על מתמודד הנפש: https://tinyurl.com/yby56rvf
4. נופלים בין הכיסאות: https://tinyurl.com/y7krjwe9


תגובות
אין תגובות לפוסט
שלום לך,
צוותי הפעולה ב”עוצמה” ממשיכים בפעילות לובי וסנגור בנושאים המשמעותיים לנו. אנו גאות וגאים לשלוח אליך עדכון לגבי פעילויות “עוצמה” בחודשים נובמבר -דצמבר 2019.
לקריאת העדכון המלא - ליחצו כאן.
קריאה מהנה.
שלכן ושלכם
עוצמה - פורום משפחות ארצי 
 
 

תגובות
אין תגובות לפוסט

 

צוותי הפעולה ב”עוצמה” ממשיכים בפעילות לובי וסנגור בנושאים המשמעותיים לנו. אנו גאים לעדכן לגבי שלל פעילויות “עוצמה” בחודשים יולי-אוגוסט 2019.

לקריאת העדכון - לחצו כאן.


תגובות
אין תגובות לפוסט

שלום רב, 

צוותי הפעולה ב”עוצמה” ממשיכים בפעילות לובי וסנגור בנושאים המשמעותיים לנו.
אנו גאים לפרסם את העדכון הדו-חודשי לגבי פעילויות “עוצמה” בחודשים מאי – יוני 2019.

לקריאת העדכון המלא: לחצו כאן


תגובות
אין תגובות לפוסט
בתאריך 20.6.19 התקיימה האספה הכללית של עמותת “עוצמה”. 
באספה הודיעה סילביה מדניקוב, יו”ר העמותה בארבע השנים האחרונות, על בקשתה לסיים את תפקידה כיו”ר העמותה. האסיפה הכללית בחרה בריבי צוק כיו”ר החדש.
סילביה תמשיך לפעול בעמותה בתחומי פעילות שונים.
לקריאת הדברים שנשאו סילביה מדניקוב וריבי צוק באסיפה, לחצו כאן
 

תגובות
אין תגובות לפוסט

 

ביום רביעי, 12.6.19 התקיים באוניברסיטת חיפה יום העיון "מובילים שינוי בבריאות הנפש".
היה זה יום עיון ייחודי ומרגש.
ביום העיון השתתפו בעלי עניין מזויות שונות, מטפלים לסוגיהם (רופאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, מתחום הטיפול ומתחום השיקום), מתמודדים, משפחות ואף מספר קובעי מדיניות. יום העיון הוקדש בעיקר למעגלי שיח מתוכננים היטב. הישיבה בצוותא, של כל בעלי העניין, בשיח כנה ומעמיק בגובה העניים, מנקודות מבט שונות, של אנשים שהנושאים בדמם, בניסיון להבין לחבור ולשנות יצר חוויה אחרת. 
ההרצאה שקדמה למעגלי השיח יוחדה לשאלה כיצד יוצרים שינוי חברתי, והדגישה את הצורך בנחישות, התמדה ושיתפי פעולה נרחבים. האוירה ביום העיון נטעה תקווה שאנו יכולים לעשות זאת, ושהונח יסוד לשיתופי פעולה רחבים יותר מאלה שאנו רגילים להם. נקווה שאכן יתגשם.
עוצמה היתה שותפה לרקימתו של הרעיון בשלבים הראשונים של ייזומו של יום העיון, נציגת עוצמה, אילה, הנחתה שולחן בנושא התמודדות עם משברים חריפים בקהילה, ותשעה פעילים נוספים התפזרו בין מעגלי השיח הנוספים המשמעותיים לפעילות העמותה (בין טיפול לשיקום, הטיפול הקיים במרפאות היום, מקומם של בני המשפחה בטיפול, פסיכותרפיה, טכנולוגיות חדשות וטיפולים אחרים בקהילה).


תגובות
אין תגובות לפוסט

צוותי הפעולה ב”עוצמה” ממשיכים בפעילות לובי וסנגור בנושאים המשמעותיים לנו. אנו גאים לשלוח אליך עדכון לגבי פעילויות “עוצמה” בחודשים מרץ-אפריל 2019.

1. בבית פנימה – פעילות “בתוך” העמותה

מפגש הפעילים החודשי

במפגש החודשי של פעילי עוצמה בחודש מרץ שמענו בחלקו הראשון של המפגש את הרצאתה של ד”ר ענבל לוסטיג פסיכולוגית בבי”ח גהה בנושא: הורות אפקטיבית – היחסים בבית עם המתמודד. בחלקו השני של המפגש התקיים דיון על הפעילות השוטפת של העמותה.

מפגשי פעילים בירושלים

פעילי עוצמה בירושלים העלו במפגש החודשי שלהם את הנושאים הבאים:

  • קרן נאמנות שתהווה סיוע לבן המשפחה לאחר 120 שנה.
  • עדכון על שיעורי השתתפות נמוכים בוועדת ההיגוי במילם. הוחלט לנסות לפעול בעניין מול צוות מרכז המשפחות.
  • ההפגנה נגד סגירת מרפאת ברזיל נשאה פרי. בינתיים, המרפאה לא פונתה. הפעילים ימשיכו לעקוב אחר ההתפתחויות.

2. קשרים עם מרכזי המשפחות

ב28 במרץ רוכזו ביוזמת עוצמה עדויות בפני צוות החשיבה בנושא בריאות הנפש בקהילה. עו”ס סילביה אזולאי, מנהלת תחום משפחות וצעירים ואחראית ארצית למפגשי משפחות בעמותת אנוש, עו”ס אורה חן, מנהלת מילם ת”א, ועו”ס יבגני קנייפל, עו”ס מרכז יה”ל ראשון לציון, העלו עדויות בפני  צוות החשיבה. בעדותם, התייחסו למשפחות של מאתגרי טיפול, והעלו תובנות בנושא, על מנת שצוות החשיבה ייתן דעתו בהמלצותיו לאוכלוסיית מאותגרי הטיפול.

3. פעילות מול משרדי הממשלה, מועצות לאומיות וקופות החולים

פגישה במשרד מבקר המדינה

ב-26 במרץ נציגות עוצמה נפגשו עם נציגים ממשרד מבקר המדינה בקשר לעריכתו של דו”ח ביקורת בנושא בריאות הנפש בקהילה.

התוכנית האסטרטגית 2030 במשרד הבריאות

המשרד עוסק בבנייתה של תוכנית אסטרטגית כוללת לתחום בריאות הנפש, כחלק ממאמץ כולל לקביעת סדרי עדיפויות עתידיים לפיתוח המערכת. את המהלך מובילים ד”ר בועז לב וד”ר טל ברגמן. חברי הוועד המנהל בעוצמה קיבלו כתבי מינוי לצוותי החשיבה במסגרת התוכנית, והשתתפו בחודשים מרץ ואפריל בשבעה מפגשים של צוותי התוכנית, כולל:

  • ישיבה של ראשי הצוות עם ד”ר לב וד”ר ברגמן במשרד הבריאות בירושלים,
  • ישיבת עבודה בנושא אשפוזים כפויים בבית החולים איתנים,
  • מפגשי עבודה בכפ”ס ובי-ם בנושא מערכת השיקום,
  • ישיבות עבודה במשרדי המועצות הלאומיות בנושא מניעה ראשונית ושניונית.

צוות החשיבה, משמש גם כתת ועדה של המועצה הלאומית לבריאות הנפש בנושא הפערים הקהילתיים ברפורמה לבריאות הנפש.

המועצה הלאומית לבריאות הנפש

ב- 14 במרץ השתתפה נציגת עוצמה בישיבת המועצה הלאומית לבריאות הנפש. המועצה קיימה דיון בנושא הטיפול בהפרעות קשב ובנושא קנביס רפואי ופסיכיאטריה.

פורום חירום לאומי 5 מיליארד לבריאות

ביוזמת הוועד המנהל של עוצמה, ולאחר שנגבו ונערכו עדויות של מתמודדים ומשפחות, שוכנע צוות הקמפיין, בראשות שמוליק בן יעקב, יו”ר האגודה לזכויות החולה, בנחיצות קיום ישיבה מיוחדת שתוקדש לנושא בריאות הנפש. חברת הועד המנהל ופעילת עוצמה השתתפו והעידו בישיבת הוועדה שהתקיימה ב-15 באפריל.

ניתן לקרוא את העדויות באתר עוצמה ולצפות בהקלטת הוידאו בפייסבוק של הקמפיין (כאן, וכאן).

4. ארגוני החברה האזרחית, כנסים, ימי עיון והרצאות

שיח חברתי תרבותי על בריאות הנפש במרחב הציבורי במנהל קהילתי בית כרם

ב-7 במרץ, השתתף נציגנו, פרופ’ אלי שמיר, במפגש עם פעילי “ירושלים סובלנית -נפשות”, היוזמים בעיר מהלכים לשינוי עמדות והפחתת הסטיגמות בזירה הירושלמית בכלל ובהקשר לציבור האנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית בפרט. הוצע להוביל מהלך למעבר מהמינוח “מחלת נפש” ל”הפרעה מנטלית”. עוד עלה במפגש הצורך להעביר את מרכז הכובד ממאבק בסטיגמה ל”מאבק חיובי”, המיועד לחיזוק שילובם של  המתמודדים בחיי הקהילה. מנהלת תוכנית “עמיתים” בחברה למתנ”סים, הבטיחה לארגן מפגש של מנהלי החברה לבחינת הדרכים לקידום הכלה חברתית של מתמודדים ומשפחותיהם.

סדנת  storytelling

ב- 11 במרץ השתתפו נציגינו בסדנא בה התנסו בכתיבת סיפור על פי מודל תואם מדיה חברתית. לדברי מנכ”לית ומנהלת תחום פיתוח התוכן של חברת “LEAVE A MARK”,  פייסבוק הוא כלי עוצמתי לספר סיפור כובש שישפיע על קהל היעד בהתאם לחזון המספֵּר.

יום עיון בנושא בריאות נפש וזכויות אדם במרכז האקדמי רופין

ב-18 במרץ השתתפה נציגתנו ריבי צוק, ביום העיון. הרצאתה התמקדה בצורך לראות את סוגיית זכויות האדם של אנשים עם מוגבלות נפשית בפריזמה רחבה.

המאבק לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות צריך להביא בחשבון את מאפייניהם הייחודיים, לרבות העובדה שמרבית המתמודדים שוהים בקהילה ורק כ-3% מהם שוהים באשפוז. סוגיית האשפוז בכפיה, חשובה ומהותית ככל שתהא, אינה אלא היבט אחד של זכויות האדם של המתמודדים עם מוגבלות נפשית.

גיוון, שינוי, העמקה והנגשה של שירותי הטיפול והשיקום בקהילה, כמו כן מיגור הסטיגמה הם יעדים מרכזיים בקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. אלה עשויים להביא לצמצום הצורך באשפוזים, ובכלל זה באשפוז הכפוי. ניסיון לצמצום האשפוז, לרבות האשפוז הכפוי, כיעד העומד בפני עצמו, ללא שינוי של מערך השירותים ומתן מענים מתאימים, סופו שיביא לפגיעה בזכויות האדם של המתמודדים, על דרך הקרימיניליזציה וההזנחה, ולא לקידומן של אותן זכויות.

פגישה עם נציגים ממכון ברוקדייל

ב-25 במרץ נפגשו נציגינו עם חוקרים מהמכון, העוסק במחקר חברתי יישומי בישראל ומטרתו לסייע לטיוב החלטות הנוגעות לרווחת אנשים ולתרום לחיזוק החברה בישראל. זאת, באמצעות לימוד מחקרים וידע מעמיק. במפגש עלו סוגיות המעסיקות את עוצמה ובעיקר היעדר התקדמות הרפורמה בתחום התחלואה הקשה והכרונית.

יום עיון של החברה לפסיכיאטריה משפטית בישראל

ב-16 באפריל השתתפה נציגתנו ביום העיון “תם עידן הכפייה בפסיכיאטריה?”.

המנחה, הפרופ’ יובל מלמד, קבל על כך שמן החולה הפסיכיאטרי נשללת הזכות לביקורי בית הניתנת לחולה הסוכרת. השופט חנן אפרתי התייחס למורכבות ההחלטה השיפוטית על אשפוז כפוי. ד”ר שמואל הירשמן, מנהל ביה”ח לב השרון, הדגיש את חשיבות השיקול הרפואי באשפוז. ד”ר חיליק לבקוביץ, מנהל בית חולים באר יעקב, סקר פיילוט מתוכנן  בביה”ח אותו הוא מנהל, המציע לכאורה חלופות לאשפוז בכפייה. עמדתו חוזקה ע”י עוה”ד שרון פרימור, מ”בזכות”. ד”ר גבי לובין ואחרים שהתייחסו לכך, במסגרת פאנל לדיון עם הקהל, חלקו אפילו על שמו הפרובוקטיבי של יום העיון. לדעתם השיח לא צריך להיות על “צמצום” האשפוז, כי אם על מהותו: אופן האשפוז, ראייה של פסיכיאטרים כמי שאמונים על טובתו של המטופל, התחשבות ברצונו של המטופל, והעברת תקציבים לשיפור תנאי האשפוז.

הרצאה בקורס להיבטים משפטיים ורפואיים של האשפוז הכפוי באוניברסיטת ת”א

ב-17 באפריל הרצתה חברת הועד המנהל ריבי צוק בפקולטה ללימודי המשך באוניברסיטה בנושא חובת המדינה להענקתו של טיפול ראוי בבריאות הנפש.

5. הצטרפו לעוצמה היום

רוצים/ות להצטרף לפעילות העמותה? פרטים בקישור הבא.

 

נחזור ונעדכן בעתיד. בינתיים, עקבו אחרי הדיווחים השוטפים על פעילות עוצמה בעמוד הפייסבוק שלנו (עשו LIKE לעמוד): https://www.facebook.com/psychosocialdisabilities/?ref=settings


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה