יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הבלוג של דודי פרלההקשר בין הגוף לנפש ידוע ומוכר. מצב נפשי ירוד עלול לגרום להתפרצות מחלה או להחמרה במצב קיים, ורופאים נוטים להקדיש תשומת לב רבה לשיפור במצבו הנפשי של המטופל, במקביל לעבודתם על הבראת החולה ושיפור מצבו הגופני.

והראשון להסגיר את המצב הנפשי הוא העור. רבים מסמיקים ומחווירים מכעס, עלבון, פחד ועוד, כתגובה פיזית לאירוע רגשי. צמרמורת אף היא סוג של תגובה גופנית להתרחשות שהסעירה והרטיטה את נפשנו. על כן, ניתן להפוך את הסיבה והמסובב, ולחפש את הגורם הנפשי לבעיה גופנית בעור. 

אכן, מחלות עור רבות, כמו פסוריאזיס ונוספות (לדוגמה, אטופיק דרמטיטיס, אקנה ועוד) יכולות להחמיר במצבי מתח טראומה או חרדה. חולי פסוריאזיס חווים לא פעם החמרה במצבם לאור טראומה, סטרס או תגובה רגשית קשה. אלא שמטופלים לא תמיד מודעים לקשר ולעוצמתו, ולכן לא מדווחים על אירוע נפשי שחוו, למרות שכאמור יכול להיות שהוא הגורם להתפרצות או להחמרה בפריחה שעל עורם. מכיוון שמדובר במחלה אוטואימונית עם רקע גנטי, מצבי הלחץ מערערים את מערכת החיסון וגורמים לגנטיקה ''להתעורר'' ולתת את ההוראה לשגשוג של תאי קשקש בעור. כמו כן מצבי מתח מחריפים את התהליך הדלקתי הקיים בפסוריאזיס ומעצימים אותו.

מחלות העור לפי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית לא מתייחסת להבדל בין גוף לנפש ורואה בהם ישות אחת, כיוון שמתקיימים ביניהם יחסי גומלין וכל צד משפיע על השני. הדרך להחזרת הגוף לאיזון ממחלות עור כמו פסוריאזיס, עוברת דרך איזון הנפש. פרידה, אובדן, ריב, סכסוך – כל אלה ועוד יכולים להתבטא במחלה כמו פסוריאזיס, סבוריאה, הרפס ועוד, והטיפול בהם בעזרת תזונה נכונה, דיקור וצמחי מרפא מכוון גם להרגעת הנפש.

הלב והכבד – המנועים של הגוף

לפי הרפואה הסינית, הלב והכבד הם שני אברים שחשוב להקדיש להם תשומת לב יתרה כיוון שהם קשורים לזרימת האנרגיה בגוף, ותפקוד לקוי של אחד מהם עלול לעלות אל מעל לפני השטח – כלומר, לעור.

הלב, משאבת הגוף, אחראי להוביל את הדם לאברים השונים. באמצעות כלי הדם הקטנים, מגיע הדם לעור ומזין אותו. אלא שהלב ברפואה האנרגטית הסינית משמש גם כמשכנה של הנפש, וכאשר  האנרגיה תקועה, זרימת הדם והזנת העור נפגעים. 

הכבד אחראי על זרימת האנרגיה בצורה נכונה ומאוזנת בגוף. אנרגיה זו היא שמניעה את הלב להזרים את הדם בגוף. אלא שזרימת האנרגיה בגוף מושפעת עד מאד ממצב נפשי, ומתח וסטרס עלולים לפגוע בה. חסימה בזרימת האנרגיה עלולה לגרום לחום בגוף, אשר יגיע ללב ויעלה על פני השטח ויתבטא בבעיה כלשהי בעור. 

פסוריאזיס ולחץ נפשי

מועקה נפשית, לחץ ומצוקה עלולים לגרום לחסימה אנרגטית ולמחלות עור כגון פסוריאזיס ואחרות. בין 40-60 אחוזים מחולי הפסוריאזיס דיווחו כי המחלה התפרצה אצלם על רקע ארוע נפשי קשה שחוו. 

אמנם פסוריאזיס נחשבת מחלה אוטו-אימונית, אך במקרה זה אין סתירה – ה"קלקול" חל על רקע נפשי, והגוף החל לתקוף את עצמו כתגובה אוטו-אימונית על רקע מועקה אישית. ואכן, המחקר המודרני כבר מצא את הקשר בין מצב נפשי רעוע לתגובה אוטו-אימונית, העלולה להתבטא בין היתר גם בהתפרצות מחלת הפסוריאזיס.

הטיפול לפי הרפואה הסינית

הטיפול בבעיות עור על פי הרפואה הסינית נוחל הצלחה רבה, ולא לחינם רשומות בספרי הרפואה הסינית אלפי תרופות (כן, אלפי תרופות!) המיועדות לטיפול בבעיות עור. כמובן שעל רקע מה שנכתב לעיל, אחת המטרות המוצהרות של הטיפול היא החזרה של הנפש לאיזון, על מנת להסדיר את פעולות הלב והכבד. 

לא פחות מ-300 צמחי מרפא מוכרים לטיפול בבעיות הקשורות לעור ומהוות בסיס לטיפול. המטפל ירכיב מהם את הפורמולה הנדרשת, לפי מצבו של כל מטופל. 

במקביל, יערוך המטפל דיקור בנקודות מפתח בגוף, שיאזנו את זרימת הדם והאנרגיה ויסייעו לקרר את הגוף, כל הדרך להשבתו לאיזון. כמו כן המטפל יתאים תזונה המשפרת את מצב העור וישלב משחות עם צמחי מרפא המיטיבים עם העור.

 

כאמור, הקשר בין הגוף לנפש אינו ניתן להתרה, ועל מנת להעניק טיפול ראוי, נכון ומדויק לגוף החולה, יש לבדוק ולאבחן היטב את הנפש השוכנת פנימה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה