יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

ציפיות הסביבה בתקופת ההחלמה ממחלת הסרטן


נטלי מלמד שמעון מתוך הבלוג של נטלי מלמד שמעוןמאת- נטלי מלמד שמעון- פסיכולוגית רפואית מומחית מציעה ייעוץ פסיכולוגי מקוון

מדוע מחלימים רבים חשים שאינם עומדים בציפיות הסביבה לחזרה לתפקוד מלא?

במהלך תקופת המחלה בדרך כלל הסביבה מתגייסת ועוטפת את החולה בעזרה ובדאגה לכל צרכיו. עם סיום הטיפולים הרפואיים הציפייה מהסביבה היא שהחולה ינטוש בבת אחת את תפקיד החולה ויחזור לתפקוד מלא כאדם בריא. במציאות מדובר בתהליך החלמה שלוקח  זמן הן מהבחינה הרפואית והן מהבחינה הנפשית. משך הזמן בתהליך זה משתנה מאדם לאדם ובין סוגי הסרטן השונים. הוא תלוי בעוצמת הטראומה הנפשית והגופנית שהאדם חווה בזמן המחלה, בכוחות ההתמודדות שלו, בתופעות הלוואי היומיומיות שהוא נאלץ להתמודד איתן בתהליך ההחלמה ועוד...

עניין נוסף שיש לקחת בחשבון, הוא חוסר רצון המחלים לחזור לאותה שיגרה שהכיר טרם גילוי המחלה. לעיתים בעקבות משבר המחלה חש המחלים שאיננו רוצה עוד להמשיך בדרך החיים שנהג בה והוא רוצה ליצור שינוי אמיתי בחייו. שינוי זה מצריך התארגנות מחודשת, ולעיתים דורש תקופת התלבטות או התאבלות שנחוצה לצורך השינוי המיוחל. תקופת ביניים זו איננה מובנת לסביבה שמצפה כבר מהמחלים לחזור לתפקוד מלא.

פעמים רבות בתקופת המחלה חש החולה כ"גיבור", העומד בציפיות הסביבה ואף מעבר לכך, תחושה זו מחזקת אותו ונותנת לו כוחות להתמודדות עם הטיפולים הקשים. בסיום תקופת המחלה, כאשר מתחיל החולה את תהליך ההחלמה הוא חש לעיתים שהוא מאכזב את הסביבה. הוא כבר איננו ה"גיבור" אלא ההפך מכך, הוא נתפס לעיתים כחלש ומדוכדך, ואיננו מצליח עוד לעמוד בציפיות.

הסביבה עצמה חשה כבעלת תפקיד בהחזרת המחלים לשגרה: "קום מהמיטה, תחזור לעבודה, זה יעשה לך טוב", "תחשוב חיובי, תגיד תודה שיצאת מזה". חוסר ההבנה בין הסביבה למחלים עשוי לגרום למצוקה ומתחים בין שני הצדדים.

כאשר מגיעים אלי למרפאה חשוב לנו להבין באיזה שלב בתהליך ההחלמה נמצא המחלים, ולתת לו את הכלים להמשיך את התהליך בדרך הטובה ביותר עבורו. כאשר מגיעים בליווי בן משפחה, חשוב לי במידת הצורך, לשתף גם אותו.

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה