קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


פחד מחזרת מחלה בקרב מחלימים מסרטן


נטלי מלמד שמעון מתוך הבלוג של נטלי מלמד שמעוןמאת- נטלי מלמד שמעון- פסיכולוגית רפואית מומחית מציעה ייעוץ פסיכולוגי מקוון

 

אנשים רבים בטווח גילאים רחב מתמודדים עם הקשיים והתקוות הכרוכים בהחלמה ממחלת הסרטן. על הפרדוקסאליות הכרוכה בקושי למול החלמה, ניתן למצוא יותר ויותר, הן בספרות המקצועית והן בשדה הטיפולי. החשיפה לאיום על חיים לצד תהליך השיקום ממחלה, מהווים אתגר נפשי גדול הטומן בחובו גם הזדמנות לשינוי.

ממחקרים עולה כי אנשים המחלימים מסרטן מפתחים הפרעות פסיכולוגיות כגון דיכאון וחרדה בזמן הטיפולים הרפואיים ואחריהם. עם סיום הטיפולים הם מתארים דאגה לגבי: חזרת מחלה, השלכות גופניות של הטיפולים, עייפות, בעיות במיניות, דימוי גוף, קשיים ביחסים אישיים ותעסוקתיים ואי וודאות לגבי העתיד . והם צריכים להתמודד עם חווית המחלה כחלק ממורכבות הליך השיקום.

כל אלו מוסיפים מתח רב לחיי המחלים והופכים אותם לעיתים לחוויה מתמשכת של דחק וחרדה קיומית השואבת מהמחלים משאבים וכוחות, ופוגעת באיכות חייו.

 

החיים בצל הפחד מחזרת מחלה-

כיום ידוע ש- 70% לערך, מהמחלימים מסרטן מוטרדים מהמחשבה על הישנות המחלה. אנשים מוטרדים מהשאלות "האם המחלה תחזור ומה הסיכויים לכך?", "איך אדע שהמחלה חזרה?", "מתי היא תחזור ואיך אנהג במקרה כזה?".

פחד מחזרה של מחלת הסרטן הינו טבעי ונורמאלי וטמון בו פן הישרדותי הנועד לשמור על בריאותו של המחלים. כאשר המחלים נמצא בחרדה הוא קשוב יותר לגופו, ומירב הסיכויים שיזהה חולי במהירות, ויפנה לטיפול רפואי במידת הצורך. עם זאת, יש צורך לבדוק שרמת החרדה הינה תקינה ואינה פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים של המחלים.

במידה ורואים שהחרדה לא מותאמת וגורמת סבל רב למחלים ואף פוגעת בתהליך ההחלמה (לעיתים החרדה משתקת ומונעת מעקב רפואי) יש צורך בקבלת טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי  מתאים.

גישות טיפוליות-

קיימות מספר גישות פסיכולוגיות עיקריות אשר על פיהן מקובל היום לטפל בחרדה מחזרת מחלה:

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית-  גישה זו מבוססת על ממצאי מחקרים ועל תיאוריות פסיכולוגיות עדכניות. מטרות הטיפול לעזור לאנשים להשיג שינוי בהתנהגות (שינוי דפוסי התנהגות לא רצויים), רגשות (כמו בבעיות של דיכאון חרדה) ובמחשבות (כגון לימוד שינוי דפוסי חשיבה ופתרון בעיות). בעבודה הטיפולית עם המחלים מסרטן, עוסקים בשינוי תבניות החשיבה של המחלים- למשל זיהוי טעויות חשיבה "זה בטוח יחזור לי", "אין לי שום שליטה על החיים" ומציאת מחשבות חלופיות. בנוסף עוסקים בעיבוד של חוויות ורגשות. חרדה ידועה כמערבת גם סימפטומים גופניים, ולכן בגישה זו מלמדים את המחלים טכניקות שליטה על הגוף (טכניקות היפנוטיות וטכניקות של הרפיה).

הגישה האקזיסטנציאליסטית- הטיפול האקזיסטנציאליסטי בבסיסו שואף להביא את האדם לראות את מגוון האפשרויות העומדות בפניו ולממש את עצמו באופן האותנטי ביותר. הפסיכולוגיה האקזיסטנציאליסטית מאמינה שעל האדם להיות פתוח לחוויות בעולם ולהיות מונע ע"י שאיפתו להגשמה עצמית ולפעולה משמעותית בעולם. העבודה הטיפולית עם המחלים מסרטן תעסוק בעימות עם הפחדים המודעים והלא מודעים ומתוכם מציאת המפתח לשינוי, לכוחות ולחיים של בחירה ושל משמעות.

הגישה  הדינאמית- הטיפול הדינאמי עוסק בקונפליקטים פנימיים של האדם, ומטרתו היא יצירת תובנות לגבי קונפליקטים אלו, ומציאת דרכי התמודדות עימם.

בעזרת הטיפול, המטופל מפתח הבנה ומודעות לדפוסיו והתנהלותו. במקרים של טיפול פסיכולוגי רפואי באנשים אשר מתמודדים עם חולי או עם החלמה, טיפול "דינאמי קצר-מועד" יתמקד במצוקות האדם סביב היבטי המחלה. המטפל אקטיבי ומוביל את המטופל להאצת הטיפול ולאופטימיות. קיימת התמקדות בנושא או בעיה ספציפיים וישנה תמיכה בכוחות האגו והעצמי הבוגר אשר בסופו של תהליך מאפשרים את הירידה ברמת החרדה.

טיפול תרופתי- ישנן תרופות פסיכיאטריות אנטי-חרדתיות הניתנות בנפרד או במקביל לטיפול פסיכולוגי אשר מפחיתות את רמת החרדה הכללית בה שרוי המחלים.

 

במהלך הפגישה הטיפולית, יתאים הפסיכולוג את שיטת הטיפול בהתאם לאופי המטופל ולסיטואציה הטיפולית, ובמידת הצורך יפנה אותו לפסיכיאטר לצורך קבלת תרופות אנטי-חרדתיות.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה