פרויקט פיתוח התערבות קבוצתית מבוססת החלמה בריפוי בעיסוק במערך האשפוז הפסיכיאטרי


עדי מעוז.אוניברסיטת תל אביב, החוג לריפוי בעיסוק במסלול בריאות הנפש / פרויקט במסגרת לימודי תואר שני.

מערכת ממ“נ 31.03.16

כותר : פרויקט פיתוח התערבות קבוצתית מבוססת החלמה בריפוי בעיסוק במערך האשפוז הפסיכיאטרי
מחבר/עורך : עדי מעוז  adimalausi@gmail.com

שנת פרסום : 2015
מוסד, חוג / תיזה : אוניברסיטת תל אביב, החוג לריפוי בעיסוק במסלול בריאות הנפש / פרויקט במסגרת לימודי תואר שני
מנחים : ד"ר נעמי הדס-לידור, ד"ר לנה ליפסקיה
ספריה : בית הספר למקצועות הבריאות, החוג לריפוי בעיסוק, בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב
שפה : עברית
לצפייה בטקסט מלא :
 

תקציר

החלמה היא תהליך שמטרתו היא לאפשר לאדם המתמודד עם מגבלה נפשית לחיות חיים משמעותיים תוך מימוש הפוטנציאל המקסימאלי שלו. קיים מכנה משותף ערכי רחב בין תפישת ההחלמה לבין מקצוע הריפוי בעיסוק; התמקדות בחוזקות, קביעת מטרות המשמעותיות לאדם, פעולה אל עבר חידוש תחושת תקווה, הרחבת התפיסה העצמית, עידוד קשרים חברתיים, התמודדות עם סטיגמה ועוד. תוכניות התערבות מקדמות החלמה רבות קיימות בקהילה ויעילותן הוכחה במחקרים שונים, עם זאת מעט מאוד התערבויות מסוג זה מתקיימות במסגרת בתי החולים הפסיכיאטריים. מחקרים הראו שתהליך החלמה שמתחיל בשלב מוקדם של המחלה יביא לתוצאות טובות יותר, משך האשפוז יקוצר והשחרור מבית החולים יהווה מעבר רציף להמשך התהליך בקהילה. עם זאת, קיימים אתגרים רבים ומשמעותיים ביישום עקרונות ההחלמה בסביבה האשפוזית.

מטרת הפרויקט הנוכחי היא לפתח התערבות מקדמת החלמה על פי עקרונות הריפוי בעיסוק המותאמת לאוכלוסיית מאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים.

הפרויקט כלל ארבעה שלבים: סקר איתור צרכים, פיתוח של ההתערבות, העברת קבוצות פיילוט, ותיקוף מומחים של התוכנית המוצעת. בסיומו של התהליך הופקה ערכה הכוללת חוברת ודיסק עם הרקע התיאורטי, פרוטוקול ההתערבות ודפי עבודה נלווים.

אוכלוסיית סקר איתור הצרכים כללה 34 מרפאות בעיסוק העובדות במחלקות אשפוז פסיכיאטרי מ 10 בבתי חולים שונים בארץ ( 6.3 שנות ותק במקצוע בממוצע). תוצאות הסקר משקפות כי המרפאות בעיסוק רואות חשיבות גבוהה ביותר לעיסוק בנושא ההחלמה בזמן אשפוז (8.67 ממוצע, בסולם דירוג 1-10), אך בפועל רק 32.35% מקיימות קבוצה בנושא החלמה במחלקה. כמו כן, 100% מהמשתתפות השיבו כי היו משתמשות בערכה של התערבות קבוצתית מובנת מסוג זה באם הייתה ברשותן.

ההתערבות פותחה על בסיס התערבות קבוצתית שהייתה קיימת במחלקה הפתוחה בבית החולים כפר שאול, ונבנתה על ידי עורכת הפרויקט. במסגרת הפרויקט עובדו המפגשים ובוססו על פי תיאוריות וספרות עדכנית מהתחום. הפיילוט הועבר על ידי מרפאה בעיסוק ועובדת סוציאלית כאשר ניתוח הפרוטוקולים נעשה על פי שאלון מובנה אשר פותח במיוחד עבור התוכנית והתייחס להיבטים תיאורטיים ופרקטיים של ההתערבות (Fidelity registration). פרוטוקול ההתערבות עבר תיקוף על ידי שלוש מומחיות בתחום. הפרוטוקול הסופי הינו עיבוד של תוצאות הפיילוט ותיקוף המומחים. 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה