קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


אינו יודע לשאול - פתח לו !


מיכלי מתוך הבלוג של מיכליירושלים 9.8.2015

קיץ חם מאד, שלושים ושבע מעלות בירושלים. בגלל החום הכבד, אני מסיעה את בני למקום תעסוקתו ומורידה אותו על אם הדרך – קרוב מאד ליעד.  נקודת העצירה אינה מוכרת לו.
אני ממשיכה בנסיעתי כרבע שעה, ולפתע, ברחוב מרוחק מהמקום בו הורדתי את בני, אני רואה אותו משוטט, בלי כובע, בלי מים, ובלי לדעת היכן הוא נמצא.  לדבריו, איבד את דרכו, ודבר לא מוכר לו. הוא משדר שאיננו יודע מה עליו לעשות .
למזלו, ראיתיו, עצרתי, וכיוונתי אותו אל הכתובת הנכונה.
מה היה קורה אלמלא נפגשנו באקראי ?
בני לא שאל איש לגבי הכתובת אליה התכוון להגיע, הוא קלט שטעה, אך לא טלפן למישהו, גם לא אליי, כדי לקבל הוראות כיוון. הוא שוטט בחום הכבד, מתוסכל ומבולבל.
במצב כזה בני חסר תושייה לחלוטין, ויותר מכך, גם אם מישהו ינסה לחפש אותו ולהתקשר אליו– הוא לא ישיב לטלפון. מניסיון במצבים דומים למצב זה, למדתי שבני לא עונה לטלפון אף שהוא שומע את צליל החיוג.
 
בהגדה של פסח נכתב לגבי הבן ש"אינו יודע לשאול" – "את פתח לו".
 
איך נפתח את ערוץ התקשורת אל בנינו שנפגעו קוגניטיבית ורגשית, המתקשים לדאוג לצורכיהם הבסיסיים בכוחות עצמם, ואינם מסוגלים ואינם יודעים לבקש עזרה ?
קשה לתקשר עם בלבול, סגירות והתנגדות, על אחת כמה וכמה לסייע .
 
האם ניתן, איך ניתן  ל"פתוח" ?
 
תקשורת במצב נתק  - האם היא אפשרית ? מהי שפת התקשורת המיוחדת הזאת ?  צריך לחקור את התחום ולהתנסות בפועל מול אנשים מתנתקים המצויים בסביבתנו ולידנו.
קרבה אישית משמעותית מסייעת תמיד לתקשורת טובה. איך מפתחים קרבה כזאת, גם כשנדמה שהאדם בוחר בהתרחקות ?
אולי רצוי לדאוג שהאנשים שנפגעו יגיעו רק לסביבות מובנות וידידותיות ?  ואולי אפשר להמציא "קביים" שיאפשרו התנהלות בסביבות קשות ולא ידידותיות , התנהלות הכרחית לחיים.
 האם ניתן להדריך מתמודדים עם פגיעות נפשיות/ רגשיות/קוגניטיביות -  לשאול, לבקש, וגם להתלונן ?! האם ואיך ניתן ללמוד להסתייע כשצריך ?
 
אין לי תשובות, אך יש בי סבלנות רבה, חמלה, ורצון כן לסייע לבני, ולאלו שאינם יודעים לשאול ואינם יודעים איך לקבל עזרה הולמת בעת שהם מתקשים להתנהל בג'ונגל של החיים בזמננו ובמקומותינו.
 
מיכלי


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה