יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

בני אדם ולא כלים על לוח שחמט


מיכלי מתוך הבלוג של מיכליירושלים 22.1.2015

בני מתמודד עם מחלת נפש קשה. בני אינו מתלונן, איננו מבקש דבר, מתקשה להביע את רצונותיו ואת קשייו, הפסיק לחלום ולקוות, מתרחק ומתנתק מן המציאות סביבו.

המסע המפרך שלו נמשך כבר 23 שנה, ואני, בעיניים פקוחות, משתדלת להיות לידו כדי לסייע כשמתאפשר.

לפני כשנה ורבע סגרו לפתע את דירתו המוגנת של בני לאחר 17 שנה שחי בה, והיה עליו לעבור למקום מגורים ברמה יותר נמוכה מבחינת התנאים הפיסיים, יחד עם זאת נאמר לנו שהמקום החדש עשוי לתרום יותר לשיקומו עקב ידע מקצועי ועבודה נכונה.

תהליך ההסתגלות למקום המגורים החדש לא היה קל ועדיין לא הסתיים. בני קיבל דירה הקרובה לבניין המרכזי של "הקהילה התומכת" ובה שני דיירים בלבד. מקומו של השכן בהסתגלות זו היה משמעותי. ה"זיווג" בין שני השותפים נעשה עי הצוות המקצועי במקום.

במהלך השנה, מאז המעבר הכפוי מהדירה שנסגרה לדירה הנוכחית לא היו סכסוכים בין בני לשותפו, ודומה שהם מסתדרים באופן סביר, למרות שהתקשורת בין שניהם הייתה מעטה.

בבוקרו של אתמול, באקראי, גיליתי שהשכן עובר לדירה אחרת באותה קהילה, מהיום למחר .

לדבריו של בני, איש לא סיפר ולא הכין אותו לשינוי הלא צפוי.

כמי שמנסה לעמוד "על המשמר" לגבי איכות חיים סבירה של בני, לא שמעתי ולא ידעתי על השינוי עד אותו רגע בו דיברתי במקרה עם השותף, וזאת למרות שאני נדברת עם הצוות לעיתים קרובות, והבאתי לידיעתם את נכונותי לתרום ולסייע היכן שנחוץ ולמנוע כשניתן נזקים מיותרים.

למדתי שלא היה שום תהליך הכנה לשינוי המשמעותי בדירה, ושום ניסיון לבלום זעזועים צפויים. חשתי בכאב שהשותפות עם הצוות עליה דיברנו מלכתחילה לא כובדה.

גם אנשים חזקים מבני היו מגיבים רגשית ומעשית על החלפת שותף אליו התרגלו ללא הכנה מספיקה וזאת, מהיום למחר. על אחת כמה וכמה בני הפגוע.

הוא לא יבטא זאת במילים, אך הסימפטומים הקשים, המלווים אותו בעקשנות של צל כל שנות מחלתו - עלולים להחריף .

כנראה שהשכן חפץ בשינוי וייתכן שיש אינטרס קהילתי אחר, אבל לא ייתכן לעשות שינוי שכזה ללא הכנה, ללא התרעה וללא רשת בטחון סבירה. זאת על פי הגיון בסיסי, וגם על פי ידע מקצועי שלי בעבודה סוציאלית.


בני, וכל חבריו המתמודדים, המתקשים לדאוג לצורכיהם ולזכויותיהם, אינם צריכים להיות "מוזזים " ככלים על לוח השחמט,

מדובר בבני אדם, שזכאים לאיכות חיים לסיוע ולתמיכה מכובדת, במיוחד עקב חולשתם.

גם בני משפחות מלווים ומסייעים כמותי, זכאים להיות שותפים אמיתיים , ולדעת מראש על כל שינוי מתוכנן המשנה את סדרי החיים של יקיריהם.

מיכלי.

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה