יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הפרטים והמכלול


מיכלי מתוך הבלוג של מיכלי23.01.2016 | 12:42

ירושלים 30.6.11

בשישי האחרון סדקתי את כף רגלי ונאלצתי לנוח בבית. בני הלך בכוחות עצמו לתפילת ערב שבת בקהילה הדתית החמה אליה אנחנו שייכים.
 
כשחזר, שאלתיו בסקרנות אמת : איך היתה התפילה ? מי השתתף בה  מי נשא את דבר התורה? על מה דובר?  מי קידש ? ועוד שאלות כגון אילו, מקווה לקבל תגובות שיסייעו לי ל"השתתף" באירוע שהחמצתי.
 
בני השיב בקיצור רב, כדרכו בתקופה האחרונה, "אני נהניתי" ענה. סתם ולא פרט.
 
ניסיונותיו לענות על שאלותי המנחות, הבהירו לי שבני אכן שהה פיסית בבית הכנסת, אך לא קלט את מרבית הפרטים החיצוניים. כשרציתי ללמוד ממנו על מה שארע, גיליתי שאין ביכולתו להעביר אלי אפילו תאור פשוט אחד.
 
עם זאת, חשתי שקלט היטב את מהות התפילה, את האווירה של השבת  בקהילה, ובעיקר התחבר אל כל אילו ישירות מן הלב, ובדרך המיוחדת שלו.
 
אני מוטרדת מחוסר היכולת העכשווית של בני לקלוט את הפרטים הקטנים של המצבים בחיים ולהבין את הקשר שבין היחידות הקטנות לבין המכלול המורכב על ידם. לפעמים הוא קולט פרט אחד בלבד ממכלול מורכב ומעצים אותו בלי להתייחס לכל השאר. לעיתים הוא חש את השלם אך לא רואה כלל את הפרטים. דומני שפחתה יכולתו לחבר נכון  בין הפרטים לבין עצמם, וגם בין הפרטים לבין השלם.
 
כך או כך,  הבנת המציאות שלו כיום שונה מההבנה המוכרת לי, ובעקבות זאת התנהלותו בעולם לא תמיד הולמת את הסביבה ומתקבלת על ידה.
לעיתים יש סכנה בתפישת המציאות הנוכחית שלו.למשל, בעת עייפות פתע, הוא "צונח" על ספסל קרוב בלי לשים לב שהשמש מעל הספסל יוקדת, ולו אין אפילו  כובע שיצל עליו.
 
אני פונה לאנשי המדע, לרופאים, לחוקרים ולכלל אנשי המקצוע בבקשה להבין יותר אתהמח שהשתנה מאד בעקבות המחלה.
 
ועד שיגיעו התגליות פורצות הדרך, (ואני מאמינה שיגיעו ! ),  נדרשת התייחסות מקצועית רצינית וסבלנית לשיקום הכישורים שנפגעו, כישורים  החיוניים לקליטה, לתפישה ולהבנת העולם בו אנו חיים.
 
מיכלי


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה