האם לספר למעסיק או לחבריי לעבודה על המגבלה שלי?


מערכת abiliko 20.04.15

שאלה זאת מצביעה על דילמה נפוצה, ולא תמיד פשוטה, של אנשים עם מוגבלות בכלל ומוגבלות בלתי נראת בפרט. בהקשר לעולם העבודה, הדילמה היא האם לשתף את המעסיק או את החברים לעבודה. שאלה זאת עולה גם בהקשרים רבים אחרים בחיים כגון בשלבים של היכרות עם בן זוג פונציאלי, שיתוף בני משפחה וכדומה. 

 

בהקשר לתעסוקה, התשובה לשאלה נוגעת למידה שבה המוגבלות משפיעה על התפקוד בתפקיד אותו אתה מבצע/אמור לבצע. כך, אם להערכתך המוגבלות לא תשפיע על תפקודך בעבודה, אין הכרח לשתף את המעסיק. עם זאת, אם אתה יודע כי החברה אליה הגשת את המועמדות מעודדת קידום העסקה של אנשים עם מוגבלויות ואתה מרגיש מספיק בנוח לשתף אותם, שיתוף המעסיק/חברים לעבודה עשוי לסייע לך. 

 

מן הצד השני, אם להערכתך המגבלהתשפיע תפקודך בעבודה, וכי תצטרך התאמות או הנגשות לביצוע המשרהיש צורך לשתף את המנהל הישיר, כך שהארגון יוכל לספק לך את התנאים הנדרשים לך לביצוע התפקיד באופן היעיל ביותר. במקרה כזה מומלץ לתאר בקצרה את האופן שבו המגבלה משפיעה על ביצוע העבודה תוך הסבר על ההתאמות וההנגשות הנדרשות לך. 

 

טיפים לחשיפה:

 

- זכור כי העובדה שאתה מתמודד עם מוגבלות הופכת אותך לבעל כלים רבים ויצירתיים יותר בעולם העבודה. יש להדגיש בפני המעסיק את היתרונות שלך.

- תאר בקצרה כיצד המוגבלות באה לידי ביטוי במקום העבודה המסוים בו מדובר. אין טעם להעמיס על המעסיק ולשתף בדברים שאינם רלוונטיים לתפקוד שלך בעבודה.

- במידה ויש לך ניסיון מוצלח עם התאמות במקום עבודה קודם, יש לציין זאת בפני המעסיק.

- חזק את הביטחון של המעסיק. העבר לו מסר חיובי כי תוכל לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר וכי לכל אתגר שמצפה לכם קיים פתרון שיתאים לצרכים של שניכם. מכתב המלצה ממעסיק קודם אשר מחזק את המסר הזה יסייע מאוד.

- בעת הצורך: פרט מהן ההתאמות להן תזדקק. אם ישנה אי בהירות בדבר ההתאמות הנדרשות, או שהמראיין נראה "אבוד", הצע את עזרתך בתהליך איתורן וביצוען ובעמידה בקשר עם גופים שיכולים לסייע בכך, כגון מרכזי התמיכה למעסיקים במשרד הכלכלה. למען הצלחת התהליך בקש להיות מעורבת ככל האפשר בתהליך איתור ההתאמה/הנגשה.  

- במידה ואתה זכאי לליווי של תעסוקה נתמכת, תאר בפני המעסיק את השירותים שהנך מקבל ואת הליווי לו הוא זכאי. 

- ככלל, יש לאפשר למעסיק להעלות שאלות הנוגעות למוגבלות שלך ולענות עליהן באופן סבלני ואדיב.

- אם בחרת שלא לספר למעסיק על מוגבלותך בשלב הראשון, ניתן לעשות זאת בהמשך הדרך. כך למשל, תוכל לספר לממונה הישיר עליך על ההתמודדות שלך, או לחבריך לעבודה, לאחר שתרגישי מספיק בטוח במקום העבודה.

- לאחר שהתקבלת לעבודה, דאג להכין, ביחד עם הממונה עליך, תוכנית למקרה שיאלץ אותך להיעדר מהעבודה לתקופה ארוכה כתוצאה מן המוגבלות.  

 

הכתבה התפרסמה במקור באתר עבודה נגישה - פורטל דרושים לאנשים עם מוגבלות המקיף בישראל.

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה