קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


טיפול טבעי ב-OCD


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיה14.07.2019 | 21:28

 

טיפול טבעי ב-OCD

 

טכניקות פסיכותרפויטיות פסיכוסוציאליות ובעיקר טכניקות טיפוליות קוגניטיביות-התנהגותיות מהוות, כידוע, טיפול יעיל ל-OCD.

מאות מחקרים שהעריכו את יעילותן מלמדים כי קיימת הצדקה לשימוש בטכניקות הללו, וכי מרביתן מניבות תוצאות חיוביות בהקלה על מגוון סימפטומים של OCD. אנחנו רואים את ההצלחות יום יום, אצלנו במכון טמיר ובעשרות קליניקות ברחבי הארץ.

 

יחד עם זאת...

 

צריך להודות בכנות, שבמקרים קליניים רבים של הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) בדרגה בינונית עד חמורה, קשה להגיע לתוצאות מספקות באמצעות הטיפולים התרופתיים והקוגניטיביים-התנהגותיים המקובלים.

 

הסטטיסטיקה לא תמיד לטובתנו.

 

לכן, מטופלים הסובלים מההפרעה פונים לעתים קרובות לרפואה משלימה ואלטרנטיבית, כמעט תמיד במקביל לטיפול קונבנציונלי. האלטרנטיבה, כשמה כן היא, מציעה אפשרות חליפית, אף פעם לא במקום הטיפול הפסיכולוגי והפסיכיאטרי מבוסס המחקר.

 

בעשורים האחרונים הוערכו כמה מהטיפולים המשלימים והאלטרנטיביים ב-OCD באמצעי מחקר מערביים, אמפיריים וסטנדרטיים. 

למרות שיעילותם של טיפולים אלו עדיין אינה מגובה בראיות מספקות, מידת בטיחותם לרוב גבוהה ועלותם נמוכה, ומול אוזלת ידה של המערכת הקלינית המקצועית המוצעת,  הם ממשיכים לייצר עניין.

 

תוספי תזונה

 

ישנם נתונים מעטים אודות יעילותם עבור OCD, אך קיימים תוספי תזונה שעשוי להיות להם ערך מוסף אצל חולים מסוימים הסובלים מחרדה או מדיכאון בשילוב עם OCD או כחלק מ-OCD. 

 

אינוזיטול 

 

אינוזיטול הוא תרכובת טבעית דמוית-ויטמין B, שכמויות גבוהות שלה מעודדות שינה ותורמות להעלאת רמות הסרוטונין בדם. 

מחקרים שנערכו בשני העשורים האחרונים הראו תוצאות מעורבות בדבר היעילות של הוספת אינוזיטול לטיפול ב-OCD, ואין הוכחה מדעית עקבית ליעילותו.

יחד עם זאת, נראה שאין סתירה בין נטילת אינוזיטול לנטילת תרופות קונבנציונליות מקבוצת SSRI, המגבירות אף הן את רמות הסרוטונין, אם כי בדרך שונה. 

למרות המינונים הגבוהים שניתנו במחקרים, לא נראה שיש לאינוזיטול תופעות לוואי משמעותיות. N-אצטיל-ציסטאין (NAC)

 

N-אצטילציסטאין (n-Acetylcysteine) הוא תוסף תזונה שהראה יעילות בחולים עם טריכוטילומניה – דחף אובססיבי למריטת שיער, שהוא מצב הדומה ל-OCD. 

בנוגע ל-OCD, ממצאי המעבדה מעודדים אך אינם מספיקים לקביעת אפקטיביות. 

כיום נראה האצטילציסטאין כתוסף מבטיח לטיפול ב-SSRI עבור מטופלים שאינם מגיבים היטב לתרופות, אבל נדרש מידע נוסף על מנת לאשש זאת. 

 

גליצין

הגליצין משמש כמעביר עצבי בעמוד השדרה ובמוח. דווח מקרה שבו מינון גבוה של גליצין סייע משמעותית בהפחתת סימפטומים של מתבגר עם OCD חמור ומורכב, אך תוצאות ניסוי מבוקר הראו רק שיפור שולי בתסמינים לעומת הקבוצה שנטלה פלסבו. יש לציין שהגליצין ניתן דרך הפה וטעמו רע במיוחד. 

 

חומצות שומן אומגה 3 

 

חומצות אומגה 3 עשויות להיות בעלות יעילות מסוימות עבור דיכאון, אך מחקרים על יעילותן עבור OCD לא העלו השפעה על התסמינים, למרות שתיתכן השפעה מוגבלת במקרים שבהם נוכח דיכאון. עם זאת, תופעות לוואי משמעויות הן נדירות ביותר.תוספים צמחיים

 

מעט הניסויים הקליניים שבדקו השפעה של רפואה מבוססת צמחים על OCD נערכו על הצמחים הבאים: 

פרע מחורר, גדילן מצוי, בוראג׳ ושורש ולריאן. 

 

אין מספיק נתונים על יעילות הטיפול ב-OCD באמצעות קווה-קווה ותמצית שורש ויתניה משכרת.

יש לציין כי קיימות תרופות צמחיות שנמצאו אפקטיביות עבור מצבים של דיכאון וחרדה, ולכן בשל הפרעות מצב הרוח האופייניות ל-OCD - הלוקה בהפרעה עשוי להפיק מהן תועלת. 

 

מבחינה בטיחותית, מרבית התרופות הצמחיות פטורות מפיקוח רגולטורי ולכן נמצאות בסיכון מסוים לייצור בתהליכים לא הולמים, למשל בנוכחות מזהמים. 

 

פרע מחורר

פרע מחורר יעיל, ככל הנראה, עבור מצבי דיכאון מתונים עד בינוניים, ויש הטוענים אפילו שיעילותו דומה לזו של תרופות SSRI. 

ואולם ממחקרים על נבדקים שסובלים מ- OCD עולה שהצמח אינו רק לא יעיל עבור הקלה בסימפטומים של המחלה, אלא שהוא עלול לגרום לתופעות לוואי משמעותיות ולהתנגשות (קונטרה-אינדיקציה) עם תרופות שונות. 

גדילן מצוי

בגדילן מצוי נעשה מזה אלפי שנים שימוש טיפולי למלנכוליה ולבעיות בכבד. כיום הוא משמש לבעיות שונות, מטיפול בצרבת והנגאובר דרך הגנה בפני פגיעה בתאי כבד ועד למציל-חיים פוטנציאלי במקרה של אכילת פטריות רעילות. 

בפולקלור האיראני הצמח משמש תרופה לאובססיות והתנהגות כפייתית. 

סילימרין זוהה כחומר הפעיל העיקרי בגדילן המצוי, כאשר בין היתר הוא מגביר את פעילות הסרוטונין במוח. במחקר המבוקר היחיד שנערך עד כה על השפעת הצמח במקרה של OCD בהשוואה ל-SSRI, נראה שהצמח עשוי להוות אלטרנטיבה טובה לתרופה הקונבנציונאלית. יחד עם זאת, יש להתייחס בזהירות המתבקשת לתוצאות ולציין כי הצמח משפיע על חילוף החומרים בגוף ועל יעילותן של תרופות אחרות ולכן אין ליטול אותו ללא ליווי מקצועי. 

 

בוראג׳

 

בוראג׳ מהמחקר היחיד שנערך על השפעת הצמח על נבדקים שמתמודדים עם OCD עלו תוצאות מאכזבות, אך ההשפעה מפחיתת החרדה מועילה למטופלים, שכן חרדה מוכללת נפוצה בקרב לוקים ב-OCD. 

נראה שהשימוש בצמח אינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות, אך מכיוון שהתרופה עשויה להכיל כימיקלים מקבוצת האלקלואידים פירוליזידינים, מינונים גבוהים שלה לאורך זמן עלולים לגרום לפגיעה בכבד או אפילו לסרטן. 

אי לכך, יש לוודא שנוטלים תרופה שאינה כוללת את התרכובות הללו. 

 

שורש ולריאן

 

בשורש ולריאן נעשה שימוש ארוך שנים לטיפול באינסומניה, בעיקר במזרח התיכון. 

ידוע על מחקר קטן אחד בלבד שבו נוסה הוולריאן על חולי OCD, וממנו עלתה יעילות משמעותית של הצמח על הפחתת התסמינים. 

עם זאת, בשל היותו מחקר אחד קטן ובודד – מסקנותיו זניחות. תופעות הלוואי של הצמח זניחות, אך רבים מהמשתמשים בו יחושו מנומנמים. טיפולים לא-קונבנציונאליים ואלטרנטיביים ב-OCD

 

דיקור (אקופונקטורה) וטיפולים המבוססים על הרפואה הסינית נחקרו קלינית כדי לבדוק את האפקטיביות שלהם לטיפול ב- OCD והפרעות חרדה. 

נמצא כי השפעת האקופונקטורה והאלקטרו-אקופונקטורה על OCD משמעותית, הן כטיפול יחיד והן בטיפול משולב עם שיטות קונבנציונליות. 

כמו כן, השיטה יעילה עבור חרדות ודיכאון, מה שרלוונטי בהחלט עבור הסובלים מ-OCD. 

נוסף על הנתונים הרפואיים שפורסמו על ידי חוקרים בסין, המחקרים המצטברים בכתבי עת רפואיים בעולם המערבי תומכים בשימוש בדיקור לטיפול ב-OCD. 

עריכה: איתן טמיר, MA, ראש מכון טמיר


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה