קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


הפרעת אישיות גבולית - קשיים ביחסים קרובים


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיה 

הפרעת אישיות גבולית - מאפיינים של יחסים בינאישיים

קשרים אצל מתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית נוטים להסתיים מהר מדי, בעיקר בגלל שיפוטיות מופרזת, קשיי ויסות רגשי, סף תסכול נמוך וקושי בפתרון בעיות.

 

הם מתאהבים ממבט ראשון, תוך אמונה אמיתית שהאדם החדש יסב להן אושר אולטימטיבי, אך במהירה הן פוגשות את אכזבת המציאות, וחווים

מפח נפש. אם את/ה בני זוג של פרטנר/ית עם בורדרליין, אנחנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר לשיחת הכוונה, ובמידת הצורך לפגוש פסיכולוג/ית קליני/ת בתל אביב שמנוסה בתחום ה-BPD.

 

 

 

 

 

 

מערכת יחסים עם בורדרליין

 

 

במערכות היחסים אצל גבוליים וגבוליות אין אמצע:

 

הם מתנדנדים בתנועות מהירות בין אידיאליזציה לדה-וולואציה, והפרטנר מוצא עצמו לעיתים קרובות חסר אונים.

 

חשוב להכיר כמה מאפיינים שקיימים אצל אנשים עם הפרעת אישיות גבולית, במערכות יחסים קרובות:

 

בין המנעות להתפרצות

למתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית יש נטיה מובנית לנוע בין המנעות מקונפליקטים לבין התעמתות חזיתית אינטנסיבית, לפי מצבן הרגשי באותו רגע. אנשים עם BPD מיומנים במיוחד בייצור סביבה תקשורתית עמומה, שמחייבת את האדם השני "לקרוא מחשבות". במקום להתייחס מפורשות לצרכים האישיים במערכת היחסים מתבססים דפוסי תקשורת שעלולים לבלבל ולתעתע בשני הצדדים.עוצמת ביטוי הרגשות

ביטויי הרגש של מתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית חזקים מדי או חלשים מדי, או שאין התאמה בין הבעת הפנים שלהן לבין תוכן הדברים.

 

אגירה של כעסים

למתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית יש נטיה לוותר מהר מדי או לא לזהות את הצרכים של עצמן, מה שגורם להצטברות של תסכול ועוינות עד לנקודת רתיחה שבה מגיע פיצוץ במערכת היחסים.

הסביבה לא מודעת לפעמים לנטיה גבוליות לריצוי אחרים. מבחוץ זה נראה שהם מעמיסים את הצרכים הרגשיים על הסביבה מבלי לראות את האחר. אבל כשמסתכלים פנימה, מבחינים בריצוי מובנה מאד עמוק. כאשר הצרכים אינם נענים, המתמודדים הופכים להיות מאד תובעניים מהסביבה ונתפסים כאגוצנטריים.תוקפנות

למתמודדות יש גם נטיה הפוכה: אגרסיביות בקשרים בין אישיים. מקורה של תוקפנות זו באמונה שהן יודעות בודאות כיצד דברים צריכים להיות, ו/או בצורך שלהן לשלוט באירועים בינאישיים ולעיתים גם באדם השני.  הנטיה לאגרסיביות עולה לפני השטח בעיקר כאשר המתמודדים עם BPD חשים מאוימים, דחויים או מסתכנים בנטישה על ידי אדם אחר, בעיקר אם מדובר בבן זוג, בן משפחה או חבר קרוב.
תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה