קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


האם אירוע טראומטי יכול לגרום דווקא לפיתוח שליטה עצמית?


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיה 

טראומה וחוסן

שאלת המחירים הנפשיים של טראומטיזציה ברורה כיום.  אך בעוד שידוע לנו כי 7-8% מהשורדים שנחשפו לטראומות קשות מפתחים הפרעת דחק פוסט טראומטית כרונית (PTSD) ונאלצים להתמודד לאורך כל חייהם עם מחשבות חודרניות (פלאשבקים), עוררות פיוזיולוגית מוגברת, תסמיני המנעות ודיסוציאציה, מרבית המתמודדים מצליחים להסתגל בחזרה לחיים במהירות רבה, בעיקר אלו שחוו טראומה מתונה ולא חמורה. חלקם אף מדווחים על בריאות נפשית טובה יותר מזו שהייתה לפני הטראומה.

 

תופעה זו כונתה בספרות הפסיכולוגית, צמיחה פוסט טראומטית (PTG).

 

מהי צמיחה פוסט טראומטית?

צמיחה לאחר טראומה היא תהליך בו מתקיים שינוי פסיכולוגי חיובי לאור התמודדות עם חשיפה לאירועים מסכני חיים, לאדם עצמו או לקרובים לו.  התופעה אינה מתייחסת רק לחזרה למצב הנפשי הנורמטיבי שהיה קיים טרם הטראומה, אלא להתפתחות של ממש, שמתבטאת בעיקר בשיפור יכולות קוגניטיביות, רגשיות וגופניות, ואף לפיתוח חוסן נפשי.טראומה מתונה עשויה לבנות שליטה קוגניטיבית

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Experimental Psychology, הצליח לפלס דרך בחיפוש הבסיס האטיולוגי לצמיחה פוסט טראומטית, סיבתיות שעדיין שטרם פוענחה בספרות הפסיכולוגית.

במחקר השתתפו 48 סטודנטים, אשר חוו מספר גבוה יחסית של טראומות לפני הגיעם לגיל 18. האירועים הטראומטיים כללו למשל צפייה או פציעה בתאונת דרכים, חשיפה לאירועי אלימות קשים, או מוות פתאומי של אדם קרוב).

תוצאות המחקר מעידות כי המשתתפים הפגינו יכולת גבוהה מהממוצע לדחוק מחשבות שליליות או ניטרליות, זאת כאשר  הונחו לבצע מטלות זיכרון יישומיות במהלך המחקר.

החוקרים משרטטים מנגנון תיאורטי שעשוי להסביר את התוצאות: הטראומה יוצרת טריגר פנימי, שטיבו עדיין לא ברור,  אשר תורם בתורו לביסוס דפוס קוגניטיבי ייחודי ומסתגל. דפוס פנימי זה מייצר 'אימון מנטלי' שבונה מיומנויות לשליטה קוגניטיבית במידת הנגישות של מחשבות וזכרונות שליליים. כלומר, מנגנון מנטלי שמווסת את הגעתם של זכרונות מאיימים אל התודעה, בין אם הם קשורים לטראומה ובין אם לאו.

 

בדרך לביסוס חוסן נפשי

ממצאי המחקר מציעים אפוא כי חוויות טראומטיות עשויות לתרום לצמיחה פוסט-טראומטית באמצעות אדפטציה של כישורי השליטה הקוגניטיביים ובכך לחזק בהמשך החיים את החוסן הנפשי של השורד.

מה הלאה?

הנתונים מעודדים ומעוררים סקרנות רבה. מחקרי המשך נדרשים כדי לבסס את ממצאי המחקר הראשוני הזה, תוך מאמץ לחפור יותר פנימה ואולי לזהות את המקורות הנוירולוגיים שמפעילים אותו טריגר נוירו-קוגניטיבי מחסן. במידה ותמצאנה ראיות נוספות עשויות להיות להן תרומה רבה לשיפור דרכי הטיפול והמניעה של PTSD.סיכמו: מור צח ואיתן טמיר, מכון טמיר תל אביב

 

 

מקור:

 

Hulbert, J. C., & Anderson, M. C. (2018). What doesn’t kill you makes you stronger: Psychological trauma and its relationship to enhanced memory control. Journal of Experimental Psychology: General. Advance online publication.

http://dx.doi.org/10.1037/xge0000461


תמונה: Shutterstock


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה