יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

סימן שאתה צעיר: אינטיליגנציה גבוהה ותחושת גיל


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיה


מחקר: אינטיליגנטים בגיל 20?

תרגישו צעירים בגיל 70

 

התחושה שאתם צעירים היא, כידוע, פסיכולוגית וסובייקטיבית. מחקרים רבים מעריכים את השפעת התפיסה האישית הזו על בריאות, רווחה נפשית ואיכות חיים.

 

גם אם אתם עדיין צעירים, סביר מאוד להניח כי לאורך החיים יקרו שני דברים:

 

  • עם הזמן זה יעבור :-)

  • לפי התחזיות על תוחלת החיים הגלובלית, תחיו עד גיל מופלג.

 

מחקרי אורך שעקב אחר משתתפים במהלך התקדמותם בחיים העלה כי תפיסת הגיל הסובייקטיבי היא מנבא משמעותי למדדים בריאותיים בגיל השלישי: דמנציה, סכרת, לחץ דם גבוה, אשפוזים מרובים יותר עקב מחלות ופציעות פיזיות ואפילו מוות בגיל צעיר יותר.

אבל לא רק בריאות גופנית, אלא גם איכות חיים נפשית: ככל שאנשים תופסים עצמם זקנים יותר, כך עולה הסיכון ללקות בדיכאון ובהפרעות נפשיות אחרות.  

 

הגיוני למדי שהקשר הזה עובד לשני הכיוונים, כך שאומנם ברור שאדם חולה ירגיש מבוגר יותר, אך גם אדם התופס את עצמו כמבוגר יעשה פחות פעילות פיזית ויחוש יותר תחושות פגיעות שיקשו על התמודדות עם לחצים, ושניהם, כל אחד בלי קשר לשני, מובילים לחולי.

 

מחקר אורך מרשים, שכלל אלפי משתתפים ומשתתפות, בחן את התופעה הזאת ומצא שככל שאנשים שבסוף גיל ההתבגרות ובתחילת שנות ה-20 לחייהם אינטיליגנטיים יותר, כך הם מרגישים צעירים יותר בשנות ה-70 לחייהם, מה שעשוי להתבטא  במדדים רבים של הזדקנות ביולוגית.

 

פתיחות לחוויה

 

אותו מחקר מצא גם קשר לתכונה של פתיחות לחוויות, תכונה אשר נקשרת ל-IQ גבוה יותר, ושנמצאה חשובה בהקשר לממצאי המחקר. כנראה ש-IQ גבוה יותר, אשר עוזר לנו לעבד מידע מורכב יותר בקלות, מגביר ומעצים גם את הסקרנות שלנו לגבי העולם, ואותה התרגשות לחקור דברים חדשים היא שגורמת לנו לחוש צעירים יותר.

IQ גבוה יותר גם עשוי להקל על התמודדות עם האתגרים שמגיעים עם ההזדקנות ולהפחית השפעה של סטריאוטיפים וסטיגמות מגבילים הקשורים לגיל הזהב.

 

חשוב כמובן להסתייג ולציין ש-IQ גבוה יותר יכול בקלות להשפיע על הבריאות באמצעות תיווך של משתנים נוספים, כמו מצב סוציו-אקונומי גבוה יותר, המאפיין בעלי השכלה אקדמית מפותחת יותר.


מקורות:
Yannick Stephan et al. (2018). Higher IQ in adolescence is related to a younger subjective age in later life: Findings from the Wisconsin Longitudinal Study. Intelligence. Volume 69, July–August 2018, Pages 195-199

 

Kwak, S., Kim, H., Chey, J., & Youm, Y. (2018). Feeling How Old I Am: Subjective Age Is Associated With Estimated Brain Age. Frontiers in Aging Neuroscience, 10, 168. http://doi.org/10.3389/fnagi.2018.00168


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה