יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

OCD וזוגיות : ROCD


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיה07.08.2015 | 15:35

ROCD- על OCD וזוגיות

OCD היא הפרעת חרדה טורדנית כפייתית. הסובלים מההפרעה מתאפיינים בהתנהגויות אובססיביות שמטרתן להרגיע את האדם, כאשר הדוגמאות הנפוצות הן חזרתיות על מעשים שונים כגון רחיצת ידיים, וידוא דברים הקשורים בסדר ועוד, במטרה להרגיש נקיים, מסודרים.

ROCD, כלומר- relationship OCD, הוא הפרעת OCD בזוגיות, המתבטאת בטרדות הקשורות לזוגיות. קשר זוגי הינו מלא בספקות ובחוסר וודאות עבור כל אדם, לא ניתן לדעת לאן יתפתח הקשר וכיצד ייגמר. עבור הסובלים מהפרעת OCD, הזוגיות מייצרת חוסר ודאות כבד מידי, אשר מתקשים להתמודד עימו. הסובלים מ-ROCD במערכת היחסים בה נמצאים מנסים לחתור לשלמות אשר אינה אפשרית. עסוקים בלהבטיח וודאות בכל דרך שניתן, גם כשלא ניתן, מנסים להיאחז בהבטחות.

מרבית האנשים מקבלים את חוסר הודאות שמייצר הקשר הזוגי, אך הסובלים מ-ROCD הינם חסרי רגיעה, עסוקים בלוודא את טיב הקשר בו נמצאים. כל אירוע נתפש כמבחן זוגי וכבעל משמעות. עקב החתירה האובססיבית לשלמות, הסובלים מ-ROCD אינם מסוגלים להניח לחסרונות של בני זוגם, עסוקים כל העת בלנסות לייצר אצלם שינוי על מנת להגיע לשלמות.

בגלל שזוגיות היא אכן מצב חסר וודאות אשר מקשה על אנשים רבים, גם כאלה שאינם סובלים מ-ROCD, הפרעה זו היא קשה ביותר לאבחון. קשה לאבחן מתי השאלות הרגילות העולות לאדם בקשר זוגי, כגון האם הוא נמצא עם האדם המתאים עבורו, הופכות לאובססיביות ולא מאפשרות לאדם להפיק את המירב מהזוגיות בה נמצא. בגלל שמדובר בחתירה כפייתית אך מוסווית לשלמות, לעיתים קרובות גם קרוביו של האדם כלל לא שמים לב לכך שיש קיצוניות לא בריאה בהתנהגותו, אשר מפריעה לו במערכות יחסים זוגיות בחייו ובמקרים מסוימים אף גורמת לו להימנע מזוגיות.

סממנים אשר בכל זאת ניתנים לזיהוי ומאפיינים ROCD:

  • גם כשהאדם מגיע להחלטה הקשורה לקשר הזוגי בו נמצא, הוא עדיין נותר בעיסוק תמידי סביב האופציה עליה ויתר, האם זו הייתה ההחלטה הנכונה. למרות שהגיע להחלטה, לא הגיע לכדי רגיעה.

  • ההתלבטויות הבלתי פוסקות של האדם אינן מאפיינות קשר זוגי אחד אלא מהוות דפוס חוזר בקשרי זוגיות.

  • חתירה כפייתית לשלמות, קושי בהתמודדות עם חסרונות של הקשר או של בן הזוג, ניסיונות חוזרים לתקן את מה שלא ניתן, גם במחיר של רמיסת רגשותיו של בן הזוג.

  • חיפוש אחר אישורים, הוכחות, הבטחות וכל דבר המעניק ביטחון וודאות. חשוב להדגיש כי זהו חיפוש אישורים "על סרק", כיוון ובזוגיות, כמעט ושום דבר אינו יכול להיות ודאי. האדם אינו יכול לחזות מה צופן העתיד ולכן, אין משמעות להבטחות ולהוכחות, וכן אין טעם לחפש אחריהן.

  • האדם עורך השוואות לקשרי זוגיות אחרים בו נמצאים חבריו, משפחתו ואף דמויות מסרטים. אינו מבין שכל קשר זוגי הוא שונה מהאחר, אינו מבין שגם מה שנראה מושלם מן הצד אינו בהכרח מושלם, חושב שניתן להעתיק או לשחזר קשר של אחר.

  • בחינה עצמית של הרגשות שחש האדם כל הזמן. האדם נמצא בבחינה עצמית מתמדת, שואל עצמו שאלות כגון "אני מאושר איתה?", "אני יכול למצוא בחורה שתתאים לי יותר?", "אני מאוהב?".

 

את כל הדוגמאות האלה ניתן לסכם בהתנהגות אובססיבית בכל הקשור לאופי הזוגיות ולטיבה, בחוסר יכולת להכיל מורכבות, מצב שאינו רק מושלם, וכן חוסר יכולת להגיע לשלווה ולרגיעה. חשוב להדגיש כי ROCD משפיע במידה קשה והרסנית על יכולתו של הסובל מההפרעה לקיים קשרי זוגיות. בן הזוג נמצא כל הזמן תחת מבחן שאינו נגמר, מרגיש תחושת דריכות, לא מצליח להרגיע את האדם הסובל מההפרעה ולכן, לא מגיע לשלווה בעצמו.

טיפולים פסיכו דינמיים הוכחו פעמים רבות כיעילים בהתמודדות עם הפרעת OCD, וגישות שונות מציעות טיפולים גם ל-ROCD. אחת משיטות הטיפול הנפוצות לטיפול ב-OCD הוא טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) המנסה להתמודד עם דפוסי החשיבה ודפוסי ההתנהגות הלא אדפטיביים של המטופל, להעניק לו באופן הדרגתי כלים להתמודד עימם ובמטרה לשנות אותם. כאשר מדובר ב-ROCD, המטפל מנסה לסייע למטופל לרכוש יכולת להכיל מורכבות של מערכות יחסים, הבנה שהמושלם ביותר שאפשר להשיג הוא בהכרח אינו לגמרי מושלם, הבנה שהציפייה לשלמות אינה אפשרית. המטפל מקנה למטופל, אשר להפרעה ממנה סובל השלכות הרסניות על חייו ועל רגשות בן הזוג, דרכים להתמודד עם הספקות אשר עולות לו, דרכים שאינן כוללות חקירה מתמדת וכפייתית.

גם טיפול פסיכו דינמי זוגי, או אף טיפול CBT המשלב את בן או בת הזוג, נמצאו כיעילים ביותר בהתמודדות עם ROCD. כיוון שבמרבית המקרים, לא מדובר בהפרעה שניתן לפתור במלואה, ניתן ללמד גם את הפרטנר להתמודד עם המטופל הסובל מההפרעה. ניתן ללמד זוגות לנסות להשתלט על ההפרעה ביחד, למצוא שלווה ביחד, ולכל הפחות- ללמוד להבין את המצוקה הקשה בה נמצא הסובל מ-ROCD. ההבנה מובילה ליכולת טובה יותר לגלות אמפתיות וסובלנות, אשר משפרים את הקשר בין בני הזוג, מעלים את הזוגיות שלב אחד למעלה ומאפשרים לסובל מהפרעת ה-ROCD להתמודד עם המצוקה בה נמצא בהדרגתיות.

חשוב להדגיש כי גם הסובלים מ-ROCD יכולים לקיים קשר זוגי מלא, בריא וארוך טווח. עם התמיכה הטיפולית הנכונה ובן זוג מכיל ואוהב, יכול גם הסובל מההפרעה להגיע לחיים שלווים ורגועים.   

כתבה: יעל טל

תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה