יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

העברה נגדית בטיפול קצר מועד


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיההעברה והעברה נגדית בטיפול קצר מועד

תופעת ההעברה זוהתה והוגדרה לראשונה ע"י זיגמונד פרויד,  המוכר בעולם הפסיכולוגיה כאבי הפסיכואנליזה (שיטת טיפול פסיכולוגי). העברה היא תופעה בה אדם מפנה באופן בלתי מודע את הרגשות שחש לאדם מסוים אל עבר אדם אחר. בטיפול פסיכולוגי, העברה משמעותה הפניית רגשות שמרגיש המטופל לאחר משמעותי בחייו אל עבר המטפל, באופן בלתי מודע. תופעה זו היא אחת הנחקרות, הידועות והמדוברות ביותר בטיפול הפסיכולוגי ונחשבת כמשמעותית מאוד בתהליך הטיפולי ובתהליך חקירת התהליכים הפנימיים של נפש המטופל.

העברה נגדית, תופעה נוספת המאפיינת את הטיפול אשר הוגדרה גם היא לראשונה ע"י פרויד, היא למעשה תגובתו של המטפל להעברה שנעשית ע"י המטופל והרגשות שאלה מעוררים בו, או לחילופין הזדהות עם רגשותיו הלא מודעיו של המטופל. כיום, העברה נגדית נחשבת כמשמעותית יותר בקידום התהליך הטיפולי והבנת עולמו הרגשי של המטופל.   

כיום, מקובל לחשוב שבתהליך הטיפולי לוקחים חלק שני סובייקטים. מטפלים רבים כבר לא מאמינים בתיאורם כ"לוח חלק" המוכר מן השיטות הקלאסיות, אלא להפך, מאמינים שיש חשיבות עליונה לתגובה הרגשית שמעורר בהם המטופל ורגשותיהם כלפיו. מתוך הקשר הדדי הנוצר בין המטפל למטופל, כשהאחריות לגורלו נחה על כתפי שני הצדדים, צומח התהליך הטיפולי. המטופל צריך לחוות את המטפל כאדם שלם עד כמה שניתן במסגרת טיפולית וחד צדדית מעין זו.

אחד מהטיפולים הפסיכולוגיים המבוקשים ביותר כיום הינו טיפול קצר מועד. זוהי שיטת טיפול מוגבלת בפרק זמן מסוים אשר נקבע מראש בתחילת הטיפול, לרוב של כשתיים עשרה פגישות שבועיות. הטיפול קצר המועד מתמקד בבעיה ספציפית ממנה סובל המטופל, מגדיר מטרת טיפול ספציפית ומקנה כלים להתמודדות עימה. בטיפול מסוג זה, המטופל אקטיבי מאוד בתהליך שהוא עובר, לוקח חלק פעיל בהחלטות ובחקירה העצמית. טיפול פסיכודינמי קצר מועד מתמקד בהווה ובהקניית כלים פרקטיים, מפאת קוצר הזמן הטיפול פחות עוסק בחקירת קורותיו של המטופל והאופן בו עוררו את הבעיה ממנה סובל.

רבות דובר על העברה ועל העברה נגדית בטיפול קצר מועד. יש האומרים שמעצם העובדה שהטיפול מוגבל בזמן ומעצם אקטיביות המטופל כלל לא מתרחשות תופעת ההעברה או תופעת ההעברה הנגדית. אחרים לעומת זאת, סבורים שהעברה מתרחשת בכל טיפול באשר הוא, אך שבטיפול קצר מועד אין זמן ומקום לנתחה, וגם אין צורך בכך לאור ההתמקדות הפרקטית בהווה.

מחקרים מעידים כי קיומה של העברה נגדית בטיפול עשויה לנבא את תוצאות התהליך הטיפולי. ואכן, תיאורטיקנים רבים בני זמנינו מאמינים כי להעברה וכן להעברה נגדית תפקיד משמעותי גם בטיפולים קצרי מועד. זאת, כיוון והעברה מאפשרת הצצה לעולמו הפנימי והבלתי מודע של המטופל גם מבלי חקירה מעמיקה החושפת אט אט את שכבות הנפש, וכן ההעברה הנגדית מהווה זרז לתהליכים הטיפוליים. מטפל מנוסה יודע לזהות את ההעברה שעושה המטופל וכן מודע לאפקט ההעברה הנגדית, מסוגל לשלוט בו ולתעל אותו למקומות הנכונים.

כתבה: יעל טל

תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה