יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

טיפול ב-OCD באמצעות חשיפה ERP


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיהטיפול בחשיפה ל-OCD

ERP – Exposure & Response Prevention

בפן ההתנהגותי: שיטת הטיפול המועדפת כיום הינה ERP – Exposure & Response Prevention: חשיפת המטופל לגורמים מעוררי החרדה ומניעת התגובה הטיפוסית בה השתמש עד כה. על החשיפות להיעשות בצורה הדרגתית, בהתאם לרשימת המצבים מעוררי המחשבות האובססיביות שהכין המטופל. בכל פעם יש לחשוף את המטופל לפריט מסוים עד הגעה למצב בו החרדה שמעורר הפריט יורדת עד למחצית מרמתה המקורית כשהשאיפה הכללית היא הגעה לרמת חרדה מינימלית. כמו כן, עליו לתעד את מחשבותיו ותחושותיו במהלך החשיפה ולאחריה. ישנה חשיבות רבה לכך שתרגילי החשיפה יבוצעו גם במהלך הפגישות עם המטפל וגם בזמן שבין פגישה לפגישה, במגוון מצבים.

את החשיפות עצמן יש להתחיל לבצע כבר בשלבים המוקדמים של הטיפול, שכן הן בעלות השפעה רבה על הפן הקוגניטיבי. בנוסף לכך יש לזכור כי על החשיפות להיות מותאמות להערכות השגויות העיקריות המאפיינות את דפוסי החשיבה של המטופל, בכדי למקסם את השפעת העבודה הקוגניטיבית. במקרה של שירה מומלץ להתחיל בחשיפות מזעריות מדומיינות כגון לדמיין נגיעה בידית השירותים, לדמיין נגיעה במיכאל מבלי לשטוף את ידיה קודם לכן ועוד. יש לבקש משירה לבצע חשיפות אלו בפרקי זמן הולכים ומתארכים (להתחיל מ-10 שניות, לעלות ל-45 שניות וכן הלאה) ובכל פעם לתעד את מידת חשיבות המחשבה ומידת המצוקה שהיא מעוררת. כך ניתן לעבוד עם שירה על ההערכה השגויה שהיא מבצעת באשר לחשיבות יתר של מחשבות. ברגע שתדווח שירה כי החשיפה המדומיינת מעוררת בה חרדה במידה פחותה, ניתן לעבור לחשיפה in vivo: נגיעה בידית דלת השירותים בבית והמתנה של מספר דקות בטרם תרחץ את ידיה, ולאט לאט לעלות את מידת החשיפה, כשכל חשיפה מערבת מידה רבה יותר של אחריות הקשורה לדאגתה האובססיבית באשר לבריאותה ובריאותו של מיכאל (כך תוכל לבחון עיסוקה באחריות היתר שהיא מפעילה על עצמה): נגיעה בידית הדלת הראשית של הבית ואז לגעת במיכאל מבלי לרחוץ ידיים, נגיעה והשארת היד על הידית ואז לגעת במיכאל, יציאה החוצה וכניסה הביתה, יציאה ועמידה מחוץ לביתה וכן הלאה עד הגעה לחשיפות המעוררות את האובססיות במלוא עוצמתן, כגון: הליכה ברחוב לבד בבגדים תואמים לעונה, יציאה עם מיכאל החוצה והליכה איתו ברחוב מבלי לעבור לצידו השני של הרחוב, נגיעה בפחי זבל ואז במיכאל, הליכה לפארק עם מיכאל, מתן אפשרות למיכאל להסתובב חופשי (כמובן בהשגחה) ולהתלכלך במידה סבירה מבלי לקלח אותו. בנוסף, ניתן לשלב גם חשיפות לא טיפוסיות שמטרתן הגברת החשיפה לאיום, בכדי לאפשר בחינה של האובססיה של שירה באשר לבריאותה ובריאות בנה (למשל – שתשאיר את שקית הזבל בסלון ואז תבחן האם היא או מיכאל חלו).

כמו כן, יהיה על שירה לבצע מספר מטלות שמטרתן לסייע לה להתבונן על הערכותיה השגויות בכדי שתוכל להתחיל לשנותן: כך למשל, לאחר כל חשיפה יהיה על שירה לתעד האם היא מרגישה לא טוב או שמא מיכאל חלה לפתע. העדר אינדיקטורים מציאותיים להתממשות פחדיה של שירה יהווה עדות להערכת היתר שהיא עושה באשר לאיום.


קשיים אפשריים בטיפול ERP

הקושי העיקרי שניתן יהיה לצפות במהלך הטיפול הינו סירוב אפשרי לשתף פעולה עם החשיפות הגוברות, משום שהאובססיות של שירה נוגעות לבריאותו של בנה. ניתן לשער כי שירה תתקשה לבצע חשיפה הקשורה לבנה לאור העובדה שהוא בנה הבכור, שכה ייחלה וציפתה ללידתו ומכיוון שמצבה החמיר עקב דאגתה לו. כמו כן עשויה שירה להתקשות לעשות את האבחנה בין המחשבה האובססיבית לבין הפרשנות שלה את אותה מחשבה. קושי נוסף שעשוי לעלות הוא חוסר אמונתה של שירה ביכולתה להתגבר על ההפרעה, עקב רגשי הנחיתות שהיא חווה כחלק מהאפיזודה הדיכאונית ממנה היא סובלת.

 

כתבה:

איילת צמח, פסיכולוגית קלינית מומחית


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה