יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

טיפול פסיכולוגי בשילוב ביופידבק


מכון טמיר מתוך הבלוג של מכון טמיר לפסיכותרפיהטיפול משולב ביופידבק

אילה רוכוורגר


הרפואה מכירה היום יותר ויותר בקשר הדו–סיטרי בין תהליכים גופניים ונפשיים.

" לפי מחקרים קליניים לפחות 75% מכל הביקורים אצל הרופאים נובעים לפני הכל מדחק  
   (STRESS) ובמונחים של תמותה, הדחק הוא גורם סיכון חמור יותר מהטבק"

מתוך הספר ללא פרויד ללא פרוזאק, ד"ר דויד סרוואן-שרייבר

רופאים ופסיכולוגים מדווחים עד כמה  משפיעים מתחים, חרדות ומשברים רגשיים על ההתנהגות, החשיבה, והבריאות הגופנית של האדם.


מהו ביופידבק?

הביופידבק (משוב ביולוגי) הינה שיטה טיפולית מרתקת, יעילה ומוכחת, המבוססת על מרכיבים מתחום הרפואה, הפסיכולוגיה, הביולוגיה והמחשבים.  מטרתה השגת שיפור בבריאות הגוף והנפש. היא משלבת מכשירי מדידה, אשר נותנת לנו משוב  אודות מערכות אוטונומיות בגופנו על מנת לאפשר לנו גמישות וויסות עצמי.  

  • היא משמשת סוג של מראה ממוחשבת המאפשרת לנו "לראות" ו"לשמוע" מה משדר לנו הגוף בזמן אמת.

  • היא מסייעת לאדם לפתח מודעות והבנה לתהליכים המתרחשים בגופו. 

  • היא מאפשרת לאדם לרכוש את היכולת העצמית להשפיע על פעילותן של מערכות אוטונומיות בגוף באמצעות למידת שיטות של ויסות ואיזון, ולשפר את בריאותו הכללית.


השיטה מבוססת על מחקרים בתחום הפסיכופיזיולוגיה המוכיחים כי כל שינוי בגוף גורם לשינוי מחשבתי-רגשי, וכל שינוי רגשי-מחשבתי מלווה בשינויים גופניים (גרין, גרין וולטרס,1970). אנו יודעים שפעילות חברתית או שיחה טובה עשויות להעלים כמה כאבים בגוף, או הליכה נעימה מצליחה לסדר לנו את המחשבות בראש ומרגישים טוב יותר. אם נכנס קצת יותר לעומק הגישה הפסיכופיזיולוגית יישומית, מסתבר כי היכולת לפתח מיומנויות לוויסות עצמי על תהליכים גופניים אוטונומיים המתרחשים בגופנו, כמו הזעה, פעילות חשמלית של הלב, שינויים בקצב הלב, טמפרטורת הגוף וכו' עשויה להוות מנוף לשינויים רגשיים וחשיבתיים ארוכי טווח.

ביופידבק היא שיטה בטוחה, מוכחת מדעית, ונמצאת בשימוש כיום בבתי חולים, במרכזי ספורט ומחקר, אוניברסיטאות, ובקליניקות של פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים. היא מסייעת בטיפול בכאבים שונים, מחלות כלי דם, קשיי נשימה, קשיי עיכול, הזעה, הפרעת קשב וריכוז על כל השלכותיה, קשיים חברתיים, התנהגותיים, כעסים, הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, מתח מצטבר, התמודדות בסיטואציות של משבר ושיפור יכולות ותפקודים.


איך ביופידבק עובד?

המערכת הממוחשבת מאפשרת למדוד ולהציג על המסך בזמן אמת מדדים גופניים שונים, כמו: הטמפרטורה של הגוף, מידת ההולכה החשמלית של העור, השינויים בקצב הלב, מתח השרירים ועוד. הטכניקות הנלמדות במהלך הטיפול מאפשרות לאדם לפתח מיומנות ויכולת לשלוט במדדים, ולפיכך גם להשפיע על מצבו הפסיכופיזיולוגי הכללי.

.D:אילהביופידבקאתר אילה ביופידבקתמונותIMG_6025.JPG

תמונת הביופידבק של מ. אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז גילתה דפוס של שינוי משמעותי כשעלה נושא הלמידה, ההשכמה או חוסר הסדר בביתו. במקביל לשינויים במדדים הגופניים תיאר גם רגשות של חרדה ואובדן שליטה. בטיפול ביופידבק בשילוב טכניקות קוגניטיביות וויסות רגשי ראינו תוך מספר פגישות שיפור בתמונת הביופידבק, והאדם יכול היה לווסת את תחושותיו ומחשבותיו. יחד עם השיפור בערוץ הקוגניטיבי, הרגשי וההתנהגותי, חל גם שיפור בתפקוד ובהישגים.


למה כדאי לשלב ביופידבק בטיפול?

הרפואה המודרנית מכירה בעובדה שרוב הסיבות המביאות היום אנשים לבקש עזרה רפואית, קשורות למצב רגשי כמו מתח, לחץ, מצב רוח ירוד ושחיקה. חלק ניכר מתסמיני המחלות הנפוצות ביותר יכול להשתפר אם הטיפול הוא משולב, ומכיל בתוכו התייחסות רגשית וגופנית. חלק גדול ממחלות העור, לחץ הדם, כאבים בלתי מוסברים, בעיות עיכול שונות ועוד הפרעות רבות ושונות הם למעשה תופעות פסיכוסומטיות.

הטיפול בביופידבק למבוגרים יעיל  ומאפשר למידת טכניקות המשפרות תפקוד והרגשה. הוא מהווה גם פיתרון מוצלח למי שאינו מעוניין או מאמין בטיפול נפשי אך יקבל את הממצאים האובייקטיביים הפיזיולוגיים המתקבלים בטיפול ביופידבק על מסך המחשב.
לילדים היום קל במיוחד להתחבר לטיפול מן הסוג הזה, העושה שימוש במחשב, מאשר לשיטות אחרות הנהוגות בטיפול פסיכולוגי קלאסי. לכן פותחו במיוחד למטרה זו, תוכנות מחשב ידידותיות המאפשרות דרך משחק ממוחשב לפתח יכולות אישיות להורדת מתח ולחץ ולשיפור הויסות הרגשי  והמערכתי. ילדים יוצאים מחוזקים, עם כלים להתמודדות במצבים של מצוקה וקושי חברתי, לימודי והתנהגותי.

מטרת הטיפול בביופידבק היא למנוע את תחושת חוסר האונים שעלולים לחוות כשפונים לטיפול רפואי בו המטופל מאובחן, מקבל מרשם, וכל אשר נותר לו לעשות הוא לקחת את התרופה ולקוות לטוב. כאן מהווה המטופל גורם פעיל ומשמעותי בתהליך. הוא מקבל הסבר מפורט על הבעיה, על התהליכים הגופניים והפסיכולוגיים אותם הוא חווה, ולומד לעשות שימוש בטכניקות המעניקות לו כלים משלו לשליטה על גופו, מחשבותיו ורגשותיו. הוא יתרגל, יפנים, ויעשה שימוש בכלים אלה גם בהמשך ללא צורך בתמיכת המיכשור.והמטפל. נלמדות ומתורגלות שיטות ויסות והרפיה, דמיון מודרך, מיינדפולנס ועוד, תוך העמקת המודעות האישית לתחושות הגוף למחשבות ולרגשות.


אביא דוגמא הממחישה את מקומו של הביופידבק בטיפול. בחור שהגיע לקליניקה עם חרדה מפגישות הכרות עם בחורות, סיפר שלפני כל פגישה הוא מתחיל לחוש לחץ, דפיקות לב מהירות ולהזיע. בפגישה עצמה הוא מגמגם, מסמיק ומזיע, ואינו מציג את עצמו כראוי, אינו מצליח לקשור קשר, ולכן נמנע מפגישות. בחיבור למיכשור הביופידבק ראינו על המסך את העוררות הפיזיולוגית שלו כשמוזכרת פגישה, מה שנגרם כתוצאה מערעור האיזון במערכת העצבים האוטונומית. קיימת ירידה בגרף שינוי קצב הלב, עליה ברמת ההזעה הרגשית, עליה בדופק וירידה בטמפרטורה באזורי גוף פריפריאליים. הגוף נכנס למצב המאפיין מתכונת תפקוד השרדותית, המוח מתפקד באופן חלקי ואינו מאפשר חשיבה מיטבית, ומערכות שונות משדרות אותות מצוקה (בריחת שתן, דפיקות לב מואצות, הסמקה, הזעה מוגברת,…). למדנו טכניקות ויסות המאפשרות הפעלת המערכת הממתנת, הוא תירגל אותן גם בבית, וראינו עם הזמן שיפור בתמונת הביופידבק, מה שמאוד חיזק את האמון ביכולתו לתפקד אחרת. הוא נחשף למצבים שבעבר גרמו לו מתח ותגובות בלתי נשלטות, וכעת היה מסוגל לשלוט במערכות גופו ותגובותיו. לאחר 10 מפגשים היה מסוגל ללכת שוב לפגישות הכרות ללא חשש.

על סמך הניסיון שהצטבר במשך השנים, נראה כי התהליך הטיפולי המוצלח יותר הוא זה המשלב שיטות פסיכולוגיות, אימוניות וביופידבק. המטרה היא לבצע תהליך טיפולי קצר מועד ומותאם באופן אישי, המאפשר למטופל לקבל חזרה לידיו את השליטה על חייו.

הטיפול המשלב ביופידבק יעיל בהתמודדות עם קשיים כמו: משברים בחיים, קושי בקבלת החלטות, מתח, לחצים, חרדות שונות (בחינות, נהיגה, קהל, טיסה, מחלות...), קשיים חברתיים, הפרעת קשב וריכוז על כל השלכותיה, מצבי רוח, הפרעות שינה, אכילה, תחושת "תקיעות" בחיים, קשיים התנהגותיים, התמודדות עם פרידה, חוסר מימוש עצמי, חוסר התארגנות ודחיינות, קושי בשליטה בכעסים ואימפולסיביות, מחלות פסיכוסומטיות, ועוד.


אילה רוכוורגר 

M.A פסיכולוגיה וייעוץ חינוכי

ביופידבק באגודה הישראלית לביופידבק IAPB

 

אימון אישי מכוון הפרעות קשב וריכוז ADHD

D:אילהביופידבקאתר אילה ביופידבקתמונותקליניקה.jpg

 

חיפה

טל. 04-8345156  נייד: 0528567544

  ayala.rou@gmail.co

 תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה