קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


טיפול בחרדה בעזרת תרופות - לא חייבים להמשיך לסבול


מיכל כהן מתוך הבלוג של מיכל כהןאם פעם הסטיגמה הייתה כי רק מי שסובל מבעיה נפשית לוקח כדורים, כיום המצב שונה לחלוטין והטיפול בכדורים מתקבל בהבנה בקרב הציבור הרחב (מספר אנשים מוכרים אף הודו שהם עושים בהם שימוש על מנת לעמוד בלחצים המאפיינים את חייהם).

 

למרות שציפרלקס הוא אולי השם המוכר ביותר, יש להבין כי לכל מצב ישנה משפחה של כדורים המתאימה לו באופן ספציפי, אך לעיתים יהיה צורך בכדור נוסף על מנת לאזן את האפקט של הכדור או הכדורים האחרים. רופא המשפחה עשוי לרשום את הכדור בעצמו או להפנות את המטופל לפסיכיאטר אשר יבצע את ההחלטה הסופית בהתאם לריאיון שיערוך עם המטופל.

 

בכל מה שקשור להפרעות חרדה, בדיקה זו חשובה במיוחד מכיוון שקיימות מספר הפרעות חרדה: הפרעה מוכללת, הפרעת OCD, פאניקה, פוסט טראומה, חרדה חברתית ופוביה ולכל אחת מהן סימפטומים ועוצמות שונים.

 

התרופות לטיפול בחרדה נחלקות לשלושה סוגים על פי מנגנון הפעולה שלהן. יש לשים לב שלכל תרופה ייתכנו מספר שמות דומים מכיוון שהן מיוצרות על ידי מספר חברות במקביל.

תרופות ספציפיות לטיפול בחרדה

SSRI – מעלות את רמות הסרוטונין במוח באמצעות עיכוב הקליטה החוזרת שלו. במשפחה זו נמצא הציפרלקס, אך גם תרופות נוספות כגון הפרוזק. תרופות אלו ניתנות לטווח ארוך, מחודשים ועד שנים.

 

SNRI – תרופות אלו מעכבות את פירוק הסרוטונין , אך גם את זה של הנוראפינאפרין. בין התרופות הללו ניתן לציין את הויאפקס, מירו ואפקסור. גם תרופות אלו ניתנות בטווחים משתנים.

 

תרופות לטיפול בחרדה וקשיי שינה - בנזודיאזפינים

 

תרופות אלו ממתנות את החרדה, אך משפיעות לטובה גם על השינה באמצעות העצמת הפעילות של כימיקלים הנקראים GABA (חומצות גאמא-אמינובוטיריות).

 

אחת התרופות האפקטיביות במשפחה הזו נקראת לוריוון. זוהי תרופה המשפיעה למספר גבוה יחסית של שעות ולכן היא בדרך כלל מבטיחה שינה רצופה ללא קיטועים, לכן יש לקחת אותה בזמן המתאים על מנת שלא לפגוע בתפקוד היום יומי (במיוחד בנהיגה).

 

עוד דבר שחשוב לדעת הוא שבמקרים מסוימים (ובמיוחד אם בעבר הייתה קיימת התמכרות לסמים או אלכוהול), הכדורים עשויים להיות ממכרים, ואז יש למתן את השימוש בתרופה באופן הדרגתי ועל פי הוראות הרופא. קיימים גם תסמינים שבעוצמות חזקות עשויות לדרוש התאמה נוספת. בין התסמינים הללו : נמנום, פגיעה בקורדינציה או סחרחורת ובחילות, שינויים בתאבון וביציאות ולעיתים גם פגיעה בחשק המיני. יש לשים לב במיוחד לשינויים קוגניטיביים קיצונים כמו פגיעה בזיכרון או שינויים במצב הרוח.

 

האם תרופות הן הפתרון היחיד?

 

לעיתים הטיפול בתרופה כשלעצמו לא יהיה הטיפול היחיד והמטופל יופנה לטיפול אשר יעזור לו לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים. דוגמה לטיפול שכזה הוא טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT). בטיפול זה לומדים על אותם מצבים הגורמים לחרדה (הטריגרים) וכיצד ניתן לפעול מולם על מנת להפחית את רמת החרדה ולשפר את איכות החיים.

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה