קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


האם טיפול פסיכיאטרי יעיל? 5 טיפים שחשוב לדעת


מיכל כהן מתוך הבלוג של מיכל כהןטיפול פסיכיאטרי הוא טיפול מורכב למדי, בו מותאמים למטופל תרופות פסיכיאטריות במינונים שונים בהתאם לקושי הרגשי, לאבחנה, למצבו הבריאותי ותוך התחשבות בתרופות אחרות במידה ויש. בניגוד לתחומי רפואה אחרים, בהן החיווי על התאמת הטיפול נעשה באמצעות בדיקות דם, שתן וכו' הנותנות תוצאות אובייקטיביות, פסיכיאטר מסתמך בפגישות על הדיווחים של המטופל ועל אבחנות אותן הוא מבצע.

בין אם בחרתם ללכת על טיפול פסיכיאטרי על ידי פסיכיאטר פרטי או לפסיכיאטר של קופת החולים, יש כמה דברים שאפשר לעשות באופן אקטיבי, כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול:

להתחייב לתהליך:


טיפול פסיכיאטרי הוא לרוב טיפול ארוך טווח, ולא פתרון קסם. מרבית התרופות הפסיכיאטריות אינן משפיעות בין רגע. לדוגמה לוקח לתרופות נגד חרדה כ-3 שבועות עד שמרגישים שיפור ראשוני. בנוסף, המינון הראשוני לא תמיד מספיק, ולכן גם אם מרגישים שהתרופה "לא עובדת" לא להתייאש, ובטח לא להפסיק. פסיכיאטר מומחה יודע כיצד ומתי צריך להעלות מינון, להחליף תרופה או האם נדרשת הפסקה (וכיצד לבצע אותה נכון) - תנו לו לבצע את ההחלטות הללו.

להיזהר ממלכודת השיפור:


כאשר טיפול פסיכיאטרי מצליח והתרופות עושות את עבודתן, יש תחושה של שיפור במצב הרוח ובהרגשה הכללית. לאחר תקופה כזו, יש למטופלים רבים את הנטייה לייחס את השיפור לעצמם ולא לתרופות והם מתפתים להפסיק לקחת את התרופה או להפחית מינון על דעת עצמם.

תרופות פסיכיאטריות מבצעות את הפעילות שלהם על נוירוטנסמיטורים במוח, והפסקה פתאומית או הורדת מינון לא מבוקרת עלולים ליצור הפרעה למצב רגרסיבי במצב הרגשי. גם אם מרגישים יותר טוב, כל שינוי במינון צריך להעשות בעצת פסיכיאטר מומחה, שמבין את ההשלכות ויכול לתת מענה

לא להעמיד פנים עבור הפסיכיאטר:


הכלים העומדים לרשותו של פסיכיאטר לצורך הערכת התקדמות הטיפול הם דיווח עצמי והערכת מצבו של המטופל. אם בתקופה מסוימת אתם לא מצליחים לקום מהמיטה, להסתרק, להתקלח, להתגלח, להתאפר וכו', אל תעשו מאמץ מיוחד עבור הפסיכיאטר שלכם. דווקא היכולת לראות אתכם במצב היומיומי שלכם תיתן לו אינפורמציה מדויקת על הטיפול הפסיכיאטרי והתקדמותו מאשר במצב שבו תתאמצו להעמיד פנים שהכל בסדר למענו.

לדבר עם הפסיכיאטר בפתיחות וכנות:


לפסיכיאטרים יצא מוניטין של מי שנמצאים שם רק כדי לרשום תרופות, אבל המוניטין הזה לא מוצדק. ואם יש לכם פסיכיאטר כזה, כדאי שתשקלו להחליף אותו. פסיכיאטר רוצה וצריך לשמוע מה עובר עליכם. איך התרופה משפיעה עליכם? האם יש לה תופעות לוואי? איך מצב הרוח שלכם ביומיום? השיחה אתכם נותנת לו חיווי על מצבכם והתאמת התרופה.

ספרו לו על הכל - אם התרופה יוצרת אצלכם קשיים בשינה, בתפקודים בתחומים שונים (מיני, תפקודי מעיים, ריכוז וכו'), איך אתם מרגישים, איך התרופה עומדת ביחס לציפיות שלכם וכן הלאה. הוא שם כדי להקשיב.

לא לפספס פגישות:


בפגישות המעקב הפסיכיאטר יכול לבחון את התקדמות הטיפול על פני פרקי זמן קבועים, לחדש מרשמים ולהבטיח את רצף נטילת התרופות, ולוודא שבנקודות הקריטיות (לדוגמא לאחר שלושה שבועות מתחילת הטיפול) מצבו של המטופל תקין. חשוב לנסות ולא לפספס פגישות ובמידה וחייבים, לתאם פגישות חלופיות במועד קרוב ככל האפשר. 

ועוד טיפ קטן לסיום - להיות סבלני


הגעה למינון הנכון, מציאת התרופה הנכונה, הנקודה שבה התרופה מתחילה להשפיע - כולם משתנים בין מטופל למטופל. אל תתאכזבו אם נדרשת החלפה של תרופה או העלאה של מינון. ייתכנו גם מקרים בהם הפסיכיאטר מזהה שתרופה שנעשה בה שימוש לאורך תקופה איבדה אפקטיביות ונדרשת החלפה של מינון או תרופה, או לשלב טיפול פסיכולוגי. כדי שהטיפול יצליח, חשוב להיות סבלניים, לשתף פעולה ולסמוך על שיקול דעתו המקצועי של הפסיכיאטר.    

מה הטיפים שעזרו לכם להצליח בטיפול פסיכיאטרי? שתפו אותי


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה