יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

אבחון פיגור שכלי


נועלילה
תאריך:3/10/2011
תגיות: 
שלום רב רציתי לדעת אם המכון להתפתחות הילד יכול לתת הגדרה של פיגור שכלי לילד כבן 5 או רק השירות למען המפגר יכול לקבוע זאת. ואם רק השירות למען הפגר אז מי אמור להפנות לשם את ההורים - האם המכון להתפתחות הילד יעשה זאת - כלומר ימליץ על כך? תודה רבה בברכת שנה טוב נועה

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אבחנה של פיגור שכלי

מספר גופים ואנשי מקצוע יכולים לתת אבחנה של פיגור שכלי ונותנים אבחנה. למשל המוסד לבטוח לאומי לצורך מתן גמלאות, פסיכיאטר לצורך הבחנה מבדלת. רופא משפחה, גם רופא מומחה בהתפתחות הילד. האבחנה לא נועדה לשם אבחנה! לאבחנה יש מטרות. היא נועדה לצורך מתן טיפול נכון, התערבות בקהילה, הגנה, הקניית זכויות ומתן שירותים וקצבאות מן המדינה. למשל, וועדת ההשמה של החינוך המיוחד נזקקת לאבחון של ועדת האבחון. לצורך השמה במוסד פנימייה, הפסקת הליכים משפטיים יש צורך באבחנה של ועדת האבחון לפי חוק הסעד (טיפול במפגרים) ועוד. מאידך, המוסד לבטוח לאומי לא נזקק לאבחנה של וועדת אבחון לצורך מתן קצבת נכות. ואכן רבים מקבלים קצבה נכות בגין פיגור שכלי קל, והם הוגדרו בוועדת האבחון כ"גבוליים".

מקווה שעזרתי!
שנה טובה ומבורכת לנו ולכל עם ישראל וצום קל.

אריה סעדה, 07.10.11 08:11
<a href="index2.php?id=1994&lang=HEB">אריה סעדה</a>

הגדרת פיגור

הגוף בעל הסמכות בארץ להגדיר ילד/אדם עם פיגור שכלי זה ועדת אבחון של השרות לאדם עם פיגור שכלי במשרד הרווחה.
ההפניה לועדת אבחון נעשית ע"י עו"ס מהרווחה.
בהצלחה
יעל

יעל עופר, 04.10.11 08:45
<a href="index2.php?id=4860&lang=HEB">יעל עופר</a>

אבחון

שלום לך,
כמו שקודמי כבר ענה, ועדת אבחון של האגף לטיפול באדם המפגר היא בעלת הסמכות לקביעת אבחנה זו, שיש לה משמעויות והשלכות רבות ביותר. הועדה זו היא ועדה סטטוטורית.
אם יש חשד לפיגור שכלי, יש לפנות לעו"ס בלשכה לשרותים חברתיים המקומית. עליה לאסוף את החומר ולהפנותו לוועדה. לדעתי ההורים יכולים לפנות לעו"ס גם ללא הפנייה של המכון.
אני מצרפת קישור לאתר של האגף שמסביר את השלבים לפנייה לאבחון.

http://www.molsa.gov.il/MisradHarevacha/Disabilities/MentalRetardation/Diagnosis/

בהצלחה,
טלי מאיר
מנהלת קהילת פיגור שכלי

טלי מאיר, 04.10.11 08:02
<a href="index2.php?id=2259&lang=HEB">טלי  מאיר</a>

אבחון

רק ועדת אבחון של האגף לטיפול האדם עם הפיגור השכלי שבמשרד הרווחה (שנקרא בעבר "השירות למפגר") מוסמכת לאבחן אדם כבעל פיגור שכלי. המכון להתפתחות הילד בהחלט יוכל להדריך ולהנחות איך לבצע את ההליך.
לפרטים נוספים אני ממליץ בחום להפנות את השאלה לקו הסיוע של אקים "הורים למען הורים" ולקבל תשובה ממנהלת הקו, עו"ד שרונה מזרחי. היא תנחה אותך בכל הפרטים בצורה מדוייקת. בקשי ששרונה תחזור אלייך בטלפון
1-800-399333. את הקו מאייש תורן בימים א'-ה' משעה 18:00 עד שעה 21:00. בכל זמן אחר אפשר להשאיר הודעה במשיבון, ומובטח לך שיחזרו אלייך.

עמיקםרז, 04.10.11 00:50

איבחון ילד

לנועה שלום רב,

אני מבינה שיש לך חששות שבנך סובל מפיגור שכלי. האם אובחן בעבר? האם משהו בעל סמכות דיבר איתכם על מצבו?
לפי נסיוני כגננת, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להביא את הילד למכון להתפתחות הילד, לבקש ששם יאבחנו אותו. הם כבר מבחינתם יעבירו לגננת שאלון כדי שהיא תמלא אותו, וזה יעזור להם באיבחון.
מאחלת לכם הצלחה ומחזקת את ידיכם.

אוסנת, 03.10.11 22:41

למעלה