יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

טיפול בחרדות


barbon006 מתוך הבלוג של barbon00615.11.2011 | 01:47
לא לפחד מהפחד (עורך האתר)

קרה לכם פעם שנקלעתם לסיטואציה מפחידה ונכנסתם לחרדה? אתם לא יודעים זאת אולי או שלא קראתם לזה התקף חרדה. האם הרגשתם מחנק או חוסר יכולת לתפקד אולי דפיקות לב מואצות, ניתוק מהסביבה. אלו רק חלק מהסימנים של התקף חרדה. אם אינכם חווים אותם לעיתים קרובות. אדם החווה זאת לעיתים קרובות כדאי לו לערוך טיפול בחרדות.

 

מהם חרדות הדורשות טיפול ?

 

ראשית נבין מהי חרדה. חרדה היא מצב בו הגוף נכנס למגננה למצב הישרדות. כאשר הגוף נכנס למצב זה יותר מידי פעמים זה יכול לגרום לנזק מתמשך למוח ולגוף. קיימות המון חרדות חלקן ספציפיות מאד כמו: חרדה מטיסה, פחד מקהל,  חרדה ממקומות סגורים, חרדה מרופא שיניים וכדומה בעזרת טיפול התנהגותי קוגניטיבי. ישנן גם חרדות קיומיות הקשורות לדאגות בנוגע לדברים שעלולים להתרחש ועצם החשיבה על המצב מכניסה את האדם להתקף חרדה. סוג נוסף של חרדות הן חרדות בעקבות טראומה שחווה האדם או מקרה שאירע בקירבתו, למשל אדם הפוחד מנסיעה בעקבות תאונת דרכים בה היה מעורב. חלק מהחרדות אולי נראות כאילו אינן דורשות טיפול בחרדות אך כדאי מאד לטפל בהן זה יכול לשפר את איכות החיים בצורה נהדרת.

 

טיפול בחרדות

 

טיפול בחרדות הוא דבר חשוב מאד ומשפר את רמת החיים  בצורה ניכרת במיוחד למי שחווה חרדה ברמה גבוהה. טיפול בחרדות מתחלק לטיפול פסיכולוגי וטיפול אלטרנטיבי.

טיפול בחרדות פסיכולוגי מתחלק לשלושה סוגי טיפולים שניתנים לשילוב או כל אחד בנפרד. סוג אחד של טיפול בחרדות פסיכולוגי הוא טיפול ממוקד. טיפול מסוג זה יכלול לימוד האדם זיהוי כניסה למצבי חרדה וניטרול התופעות. ילמדו את האדם סוגי הרפיה נשימות נכונות וכיצד חשנות את דפוסי מחשבתו והתנהגותו. החיסרון בסוג זה של טיפול בחרדות הוא שטיפול זה אינו מטפל בבעיה השורשית ממנה נובעת החרדה. טיפול בחרדות זה כולל (טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ביופידבק, היפנוזה וכו')

סוג אחר של טיפול בחרדות פסיכולוגי הוא טיפול ארוך. טיפול זה ידרוש פגישות עם פסיכיאטר או פסיכולוג לאורך המון המפגשים. טיפול בחרדות שה, ינסה להבין מהו שורש הבעיה של החרדה ומהיכן היא נובעת ומדוע. בטיפול זה האדם ייגע בחלקים מחייו שנראים כלל לא קשורים לחרדה הספציפית שלו.

הסוג שלישי של טיפול בחרדות הוא טיפול תרופתי שאותו רק רופא מוסמך יכול להעניק. את טיפול זה ממליצים לשלב עם בוגי טיפול נוספים.

טיפול בחרדות קצר מועד מומלץ למי שחרדותיו אינן משפיעות כל כך על מהלך חייו ורוצה לשפרם. אך אדם שחייו מאד מושפעים מהחרדה מומלץ לו טיפול ארוך ואולי אף טיפול קצר כשיפור מידי למהלך חייו.

קיים גם טיפול בחרדות אלטרנטיבי. גישה זאת טוענת שאין אפשרות לשכל להשתלט על רגשות ונותן דרכים אחרות להתמודדות. אך טיפולים אלו עדיין  לא הוכחו כיעילים. כדאי לבדוק אותם לעומק כולל את המטפל לפני תחילת הטיפול.    

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה