יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

דיכאון


barbon006 מתוך הבלוג של barbon00614.07.2011 | 16:30

כמה פעמים שמעת את השאלה 'מה אתה בדיכאון?'. לעיתים אנו זורקים את האבחנה הזו לחלל האוויר בלי להבין את משמעותה.  ננסה לתקן מעט את המעוות כי דיכאון הוא לא כל דכדוך אך הוא בהחלט נפוץ.

כמה עובדות על דיכאון

·         דיכאון היא מחלה מאד נפוצה ובין הסיבות העיקריות לחוסר תפקוד של אנשים.

·         ניתן לאבחן דיכאון באופן אמין ולטפל בו.

·         לעיתים טיפול תרופתי יספיק בדיכאון קל.

·         דיכאון גורם לתחושת עייפות ודכדוך ופוגע בתפקוד השותף של האדם.

·         רבים מהאנשים הסובלים מדיכאון כלל אינם מודעים אליו ומתנהלים ללא טיפול.

·         דיכאון אינו תמיד כרוני לעיתים הוא בא והולך בהתקפים.

סוגי דיכאון

דיכאון חריף- דיכאון זה משבית את האדם ומפריע לו מאד בתפקוד היום יומי. המטופל יפסיק להינות מדברים שבעבר גרמו לו הנאה יסבול מתחושות אשמה וירידה בדימוי העצמי. הרגלי האכילה של המטופל ישתנו גם הם.

דיסתימיה- סוג זה של דיכאון דומה לדיכאון חריף אך הוא נמשך על זמן רב יותר ותופעותיו טיפה פחות חמורות. הסובל מדיכאון זה עלול לסבול לפעמים מדיכאון חריף.

דיכאון דו קוטבי- דיכאון זה יתאפיין על ידי  שינוי קיצוני במצבי רוח. בדיכאון זה ינוע האדם מחוסר רצון לכל דבר לבין עליצות מופרזת ביותר.

דיכאון לאחר לידה- דיכאון זה תוקף נשים עד כ- שישה שבועות לאחר הלידה. רובן אפילו לא מודעת  הן  מייחסות זאת ללידה. הדיכאון נובע לרב מחוסר איזון הורמונלי. במקרים בודדים הדיכאון יתדרדר למצב חמור של פגיעה בתינוק.

תסמונת עונתית- כשמה כן היא. דיכאון זה יופיע בעונות מסוימת בלבד ולמשך שלוש שנים ברציפות באותה עונה. דיכאון ידוע בקטגוריה הזו הוא דיכאון חורף. דיכאון זה חולף עם בוא האביב.

ישנם כמובן עוד סוגי דיכאון אך אלו העיקריים והנפוצים שבהם.

אבחון דיכאון

אבחון לדיכאון יכול להיעשות רק על ידי בעל מקצוע רפואי מוסמך. גם רופא משפחה יכול היום לאבחן דיכאון ולתת התחלה של טיפול תרופתי אך יש צורך להמשיך את הטיפול אצל פסיכיאטר או פסיכולוג.

כדאי לפנות לבקשת עזרה מהר ככל האפשר ככל שמטפלים בזה מוקדם יותר נמנע נזק גדול יותר ואפשר לצאת מזה מהר.

טיפול בדיכאון

דיכאון יכול להיות מטופל בדרכים שונות של טיפול בדיכאון. ראשית יבקשו בעלי המקצוע לשלול בעיות פיזיות או ניורולוגיות היכולות לגרום לדיכאון. אם שללו בעיות אלו יניחו כי מדובר על בעיה נפשית ויפנו לטיפול הזה.

ישנם שני סוגים של טיפול פסיכולוגי אפשריים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי שהוא קצר מועד ומטרתו לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות. שני שיחות עם פסיכולוג וטיפול שורשי בבעיה.

שיטה נוספת לטיפול היא תרופתית ולרב יעדיפו לשלב אותה עם השיטות הפסיכולוגיות שגם הן נתונות לשילוב בניהן.

קיימות גם שיטות אלטרנטיביות עליהן ניתן לקרוא באינטרנט.   

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה