יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי


barbon006 מתוך הבלוג של barbon006 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול קצר המתמקד במטרה אחת ממוקדת וספציפית. בשנים האחרונות הפך הטיפול הקוגניטיבי לטיפול הפסיכולוגי הפופולארי ביותר. מטפלים רבים בוחרים בשיטה זו מתוך הנחה כי לחשיבה ולדרכי ההתנהגות יש השפעה ניכרת על חיי הרגש. הטיפול נוסה בכל העולם בהצלחה מרובה. בדרך כלל מתבצע הטיפול בעשרה עד עשרים מפגשים בני שעה, כפעמיים בשבוע. טיפול קוגניטיבי  התנהגותי הוא טיפול משותף שבו המטפל והמטופל משתפים פעולה, בונים יחד תוכנית עבודה ומתקדמים לעבר המטרה.

 

טיפול קוגניטיבי - שלושה דברים שחשוב לדעת

 

·        טיפול קוגניטיבי מכיל בתוכו שתי גישות שונות, גישה קוגניטיבית וגישה התנהגותית.

 

·        הנחת הבסיס של הטיפול היא כי ההפרעות הנפשיות שמהן סובל החולה נובעות מדרכי התנהגות שאותן אימץ החולה במהלך חייו. מטרת  הטיפול היא שינוי דרכי ההתנהגות בשימוש בעקרונות של דרכי ההתנהגות ובהתניות, גם התניה קלאסית וגם התניה אופרנטית.

 

·        טיפול קוגניטיבי - הוא אחד מתחומי המחקר המועדפים על חוקרים רבים. הקשר שבין דפוסי ההתנהגות בעייתיים לבין דפוסי החשיבה מעוותים מרתק את טובי החוקרים בעולם כולו.

 

·        רק בשנות השמונים איחדו החוקרים את השיטה ההתנהגותית ואת השיטה הקוגניטיבית לשיטה אחת, הנקראת "טיפול קוגניטיבי התנהגותי". טיפול קוגניטיבי התנהגותי שם את הדגש על התהליכים הפנימיים שעובר המטופל, הטיפול ההתנהגותי שם את הדגש על הפרעות התנהגותיות ואילו טיפול קוגניטיבי התנהגותי מאחד את שתי הגישות.  

 

 

 טיפול קוגניטיבי התנהגותי - על העקרונות ועל דרכי הטיפול

 

·        אין צורך לבחון את הסיבות שגרמו לחולה להגיע למצבו הנוכחי. גם ללא אבחון וטיפול ברקע הקודם, אפשר לטפל בחולה ולסייע לו.

 

·        טיפול קוגניטיבי התנהגותי מעמת את המטופל עם גירויים שונים. התמודדות והתגברות על מצבים וגירויים שונים, תגביר את ביטחונו של המטופל, תכניס אותי למעגל חדש, מעגל שבו הוא ירכוש דימוי וביטחון עצמי גבוה. טיפול בשיטה זו הוא טיפול של התנסות עצמית.

 

·        טיפול קוגניטיבי התנהגותי נעשה בכמה שיטות. בשיטה הראשונה ייחשף המטופל באופן הדרגתי למצב או לגורם מאיים, כל הצלחה בכל שלב תביא להתנסות בשלב הבא.

 

·        שיטה שונה היא לחשוף את החולה בבת אחת עם המצב המאיים ולאפשר לו להתנסות ולמצוא את הדרך איך להתגבר על האיום. לעתים המטפל ייתן למטופל הנחיות לדרך. שיטה זו דומה לטיפול בפחד גבהים שבה מאלצים את מטופל לבצע צניחה חופשית להתמודד ולהתגבר על הפחד. 

 

·        שיטה נוספת  של טיפול קוגניטיבי התנהגותי היא השיטה של המקל והגזר. מצד אחד לתת למטופל חיזוקים חיוביים ולעודד אותו, אך מצד שני גוערים בו ונותנים לו חיזוקים שליליים.

 

·        לכל מטפל יש את דרך ייחודית של טיפול קוגניטיבי התנהגותי כמו כן יעיל גם בטיפול בדיכאון. מחקרים מוכיחים כי שיטה זו זכתה להצלחות רבות ושיקמה חולים רבים. הודות לשיטות הטיפול היעילות, איכות חייהם של חולים רבים שופרה ונמנע מהם סבל רב.

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה