יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

עזרה בהכוונה


כוכבה
אמא לילדבן 9 עם חשד לפיגור קל, טרם אובחן. מאוד מודאגת מהמשך הדרך וזקוקה להכוונה ועזרה.
תאריך:21/04/2011
תגיות: 
אני אמא לילד בן 9, לומד בכיתה קטנה בבי"ס רגיל. השנה עבר אבחון בשירות הפסיכולוגי לשם ועדת השמה ונאמר לנו שיש חשד לפיגור גבולי-קל. בועדת השמה שנערכה נאמר לנו שעפ"י חוק חייבים להעביר אותנו לאבחון בשרות למען המפגר ובכך הסתיימה הועדה. לאחר חודש קיבלנו מכתב ובו הוחלט להעבירו לבי"ס לחינוך מיוחד בשנה הבאה. הגשתי מכתב לועדת ערר אך טרם קיבלתי תשובה. אנחנו כהורים מאוד מבולבלים, אנחנו רוצים לעזור לו,אך לא יודעים איך. ראינו את המסגרת המיועדת לו בי"ס "מורשה"בנתניה וממה שהתרשמנו לא נראה לנו שזה מה שיקדם אותו, מאידך כרגע לא מקבל שום מענה לבעיותיו. מה עושים? מי יכול לכוון אותנו? תודה וחג שמח!

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

התייחסות מנהלת קו הסיוע של אקים

שלום רב,
העברתי את שאלתך למנהלת קו הסיוע והתמיכה "הורים למען הורים" באקים ישראל, עו"ד שרונה מזרחי, ולהלן התייחסותה:
"ועדת השמה של משרד החינוך אכן מפנה פעמים רבות לחינוך מיוחד על סמך 'חשד לפיגור' (כפי שכתוב בחוזר מנכ"ל) ובמקביל מפנה לרווחה לאבחון.
במקרה זה אם האמא מתנגדת למסגרת חינוך מיוחד, היא עשתה נכון כשהגישה ערר - ועתה נותר לראות מה ישיבו לה ועל סמך אילו נתונים.
במקביל, האם צריכה לפנות לרווחה כדי לעשות אבחון לילד על מנת שיקבעו אם יש לו פיגור ואם כן - באיזו רמה, וזה יסייע - הן להורים והן לאנשי המקצוע - לדעת אם המסגרת ששובץ אליה מתאימה, או שמא יעבירו למסגרת אחרת על סמך האבחון המדוייק יותר של הרווחה."

עמיקםרז, 03.05.11 00:54

עוד משהו

אם השאלה היא לגבי מסגרות מתאימות חלופיות למה שהוצע לכם תפנו למחלקת החינוך בעיריה, הם אמורים להתאים מסגרת. בהצלחה, טלי

טלי מאיר, 02.05.11 20:57
<a href="index2.php?id=2259&lang=HEB">טלי  מאיר</a>

כוכבה שלום,

קבלת אבחנה מסוג זה קשה לעיכול והבילבול בו אתם שרויים טבעי.

קשה לענות מהי המסגרת המתאימה מבלי להכיר את ילדכם. האם המאבחנת המליצה על כיווני טיפול נוספים שיקדמו את ילדכם מעבר לחינוך מיוחד?

לגבי האבחון והקביעה של פיגור שכלי- תפנו בהקדם לאבחון וועדת אבחון של האגף לטיפול באדם המפגר. לאבחון כזה מגיעים דרך עו"ס בלשכה לשרותים חברתיים בעירייה ביישובכם. הועדה מורכבת מחמישה אנשים ממקצועות שונים שלהם מינוי של שר הרווחה, ורק לוועדה זו סמכות לקבוע אבחנה של פיגור שכלי. כמו כן, הועדה ממליצה על דרכי טיפול וכיוונים מתאימים, במידה ואכן מדובר בפיגור שכלי (ולא מותירה אתכם עם האבחנה לבדה).

מעבר לכך אני ממליצה כי תעזרו בהדרכת הורים, על ידי איש מקצוע (פסיכולוג/עו"ס) המכיר את התחום ומסוגל לכוון אתכם ולעזור בהתמודדות המורכבת העומדת בפניכם.
בברכה,
טלי

טלי מאיר, 24.04.11 11:07
<a href="index2.php?id=2259&lang=HEB">טלי  מאיר</a>

ממליץ בחום לפנות לקו הסיוע של אקים

שלום רב,
אני ממליץ לך בחום לפנות לקו הסיוע של אקים ולבקש לדבר עם האחראית על הקו, עו"ד שרונה מזרחי. הקו פעיל כרגיל בימי חול א'-ה' משעה 18:00 עד שעה 21:00. בקו עונים הורים תורנים שירשמו את הפנייה. בקשי ששרונה תחזור אלייך, ומובטח שהיא תחזור ללא דיחוי.
חג שמח,
עמיקם

עמיקםרז, 22.04.11 11:00

חובה לעבור אבחון בשרות למען המפגר

בס"ד
מועדים לשמחה כוכבה,
אם הבנתי נכון והוחלט לשבצו לבי"ס מורשה, ולא עבר אבחון של השרות למפגר,אין זה חוקי כלל.
"רק" ועדת אבחון המורכבת מחמישה אנשי מקצוע,מוסמכת לקבוע האם הילד בעל פיגור שכלי, וכן רמת הפיגור. ועדת השמה קובעת מסגרת חינוכית, רגיל,מיוחד או שילוב. השלב הסופי ועדת שיבוץ לקביעת בית ספר המתאים לו.
והיה ולא עברתם שלבים אלו ובמיוחד ועדת אבחון, שלחו מכתב בדחיפות למח' רווחה ברשות ודרשו תשובות למהלכים שנעשו. ניתן גם לגשת לעו"ס ברשות ולהפנות אליה טענות אלו, ואם תתקלו בחוסר התייחסות שגרו מכתב לאגף השרות למפגר במשרד החינוך.
בנוסף, אני מבין שהנכם מתגוררים בקרבת העיר נתניה, אשמח לשוחח טלפונית ולסייע ובפרט שגם אני מתגורר באיזור ומכיר את הנפשות הפועלות.אנא, עדכנו מה מתפתח

ירון הכשרון לוי, 22.04.11 04:24
<a href="index2.php?id=3480&lang=HEB">ירון הכשרון לוי</a>

למעלה