יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הבלוג של עומר פורתפסיכולוגיה שיקומית.. נעים מאוד להכיר (עורך האתר)

חשבתי שיהיה טוב להציג לציבור הגולשים באתר שלנו קצת מידע על תחום חשוב בפסיכולוגיה, הלוא הוא הפסיכולוגיה השיקומית.

תחום זה קיים כבר 60 שנה בארה"ב ובישראל מוכר מתחילת שנות השמונים, ועוסק בטיפול, בייעוץ ובאבחון עבור אנשים עם מצבי בריאות שונים, נכויות או מחלות כרוניות, הפסיכולוגיה השיקומית.

הפסיכולוגיה השיקומית - נקודת ההשקה בין הפסיכולוגיה ועולם הנכות

הפסיכולוגיה של המאה ה – 20 צמחה באירופה ובארה"ב מתוך השפעה של אנשי טיפול ומחקר אשר ראו את האישיות כצומחת מתוך חוויות ילדות מוקדמות. פרויד וממשיכיו האמינו במרכזיותן של השנים הראשונות בהתגבשות האישיות, וראו ביחסים בין התינוק והמטפלים העיקריים בחייו כבסיס לתכונות האישיות שיתפתחו בבגרותו. מתוך זרמים אלה, התפתחו שיטות טיפוליות שהתמקדו בליקויים בתהליך ההתפתחות הפסיכולוגי בילדות, והשתמשו בטכניקות טיפוליות (חלומות, אסוציאציות חופשיות) שנועדו על מנת להיזכר באותם חוויות מוקדמות, לשחזר אותם ולהבין את תפקידן בהווה על ידי תובנה ושינוי התנהגות שאינה מותאמת.

המלחמות הגדולות של המאה ה-20, עם רבבות הפצועים שבהן, דחפו את פרויד לדבר על יצר המוות, אך גם עודדו תיאורטיקנים לחפש הסברים להסתגלות האדם לפציעה, לטראומה ולחולי, כתהליך פסיכולוגי ייחודי העומד בזכות עצמו, תהליך שלא היתה קיימת התייחסות משמעותית אליו בכתיבה הפסיכואנליטית.

אם לפני מאה שנה, ראו זרמים פסיכואנליטיקאים את ההפרעות הגופניות כנובעות ממצבים נפשיים, כגון היסטריה (שיתוק פסיכולוגי באיברים או בחושים) וכינו את התופעה -פסיכו - סומטית, כלומר הפרעה של נפש הפוגעת בגוף, הרי הפסיכולוגיה השיקומית עובדת הפוך:

התיאוריה בבסיס הפסיכולוגית השיקומית מדברת על השפעה סומטו - פסיכולוגית, כלומר, השפעה של שינויים בגוף על הנפש, ועל הדרך בה הנפש מסתגלת לשינויים אלה. 

באופן רחב יותר, המוקד של הפסיכולוגיה השיקומית הוא בהסתגלות לשינוי במצב הגופני, הרגשי, הקוגניטיבי או התחושתי של האדם. 

הבסיס התיאורטי של הפסיכולוגיה השיקומית צמח מתיאוריות של אבל ואובדן (Kübler-Ross, 1969). תימה זו הנה מרכזית בתהליך השיקומי גם היום, אך במהלך 40 השנים האחרונות תיאוריות של מתח וההתמודדות הפכו להיות במרכז התיאוריה.

חשוב מאוד לציין, שפסיכולוגים שיקומיים מסתכלים גם על תהליכים שיקומיים נרכשים, של נפגעי תאונות דרכים, אנשים לאחר ניתוח או אלו הסובלים ממחלה, אך באותה מידה - היא עוסקת גם בתהליכים המלווים אנשים שנולדו עם נכות ולמדו להסתגל אליה מרגע היוולדם, ומסייעת להם לעבור תהליכים אישיים עמוקים של קבלת המוגבלות, של צמיחה ושל התפתחות אישית למרות הנכות.

המחקר והטיפול של הפסיכולוגיה העוסקת במצבים בריאותיים וברפואה התנהגותית, והניבו פרסומים מדעיים יותר מבכל תחום אחר בפסיכולוגיה  (Ptacek & Pierce, 2003; Snyder 1999). במהלך 20 השנים האחרונות, נוספו בארה"ב יותר תקנים לפסיכולוגים שיקומיים, מאשר בכל שאר ענפי הפסיכולוגיה (Frank & Elliott, 2000).

בישראל, הפסיכולוגיה השיקומית הוכרה כמקצוע התמחות משנת 1979, וכוללת את העבודה עם אנשים בעלי נכויות ומוגבלויות גופניות, את המחקר והטיפול בנפגעי ראש (נוירופסיכולוגיה) וגם את האבחון והשיקום התעסוקתי. בשנת 1980 היו רשומים 22 פסיכולוגים שיקומיים בישראל, ולפי דיווחי משרד הבריאות כיום מספר הפסיכולוגים השיקומיים המומחים עומד על 219 (נכון לשנת 2009).

בחודש דצמבר 2010 אושרה בכנסת הצעת התיקון לחוק הפסיכולוגים שהגיש חבר הכנסת משה (מוץ) מטלון, לשעבר יו"ר ארגון נכי צה"ל, אשר תיקנה עוול של 33 שנה לפיו רק לפסיכולוג קליני מותר היה לפי החוק להעניק פסיכותרפיה. כיום הכירה הממשלה בכך, שמקצוע הפסיכולוגיה השיקומית (כמו גם תחומים נוספים בפסיכולוגיה) מקיים בפועל פסיכותרפיה - או טיפול נפשי שהנו ייעודי לאוכלוסייה של אנשים עם נכויות או מחלות כרוניות ולאנשים המתמודדים עם מצבי בריאות שונים.

ניתן למצוא פסיכולוגים שיקומיים במרכזים טיפולים המטפלים בגיל השלישי, באוכלוסיות של פיגור שכלי, לקויות למידה, הקשת האוטיסטית, הפרעות התפתחותיות על רקע אורגני, הסובלים מהפרעות נפשיות במסגרת בריאות הנפש (השיקום הפסיכיאטרי), מרכזי שיקום רפואיים, מחלקות שונות בבתי חולים (כגון נאורולוגיה, שיקום לב, סכרת, גריאטריה ועוד). מרכזים לטיפול ולאבחון נפגעי ראש בכל הגילאים, כולל אבחון תעסוקתי - שיקומי ומרפאות זיכרון - טיפול ושיקום קוגניטיבי. פסיכולוגים שיקומיים עובדים עם לקויי ראייה ולקויי שמיעה, ומייעצים בצוותים רב מקצועיים מגוונים בתחומי הרווחה, השיקום והסיעוד.  (רשימה זו חלקית ואין בה כדי להצהיר על היקף הפעילות בפועל). 

פסיכולוגים שיקומיים מעורבים בפתרון בעיות הכרוכות בבריאות הפיזית ובאיכות החיים הקשורה במצבים בריאותיים. הם בעלי רקע נרחב בהבנת המנגנונים הביו-פסיכו-סוציאלים הקשורים לפציעה, מחלה או נכות, יותר מכל דיסיפלינה פסיכולוגית אחרת (Frank & Elliott, 2000).

פסיכולוגים שיקומיים הראו את חשיבות ויעילות הטיפול הפסיכולוגי בנפגעי חוט שדרה במיוחד בהתייחסות לדיכאון בהשוואה לטיפול תרופתי בלעדי (Elliott & Kennedy, 2004). מחקרים על טיפול פסיכולוגי שיקומי במבוגרים הראו, שחולים מבוגרים אשר קיבלו טיפול פסיכולוגי שיקומי הזדקקו לפחות ימי אשפוז, עלו פחות כסף למערכת המממנת ועברו מהר יותר לדיור ברמה עצמאית יותר מאשר בתקופת האשפוז (Pennington, 1992). כאשר פסיכולוגים שיקומיים היו צריכים להתמודד עם האתגר שבטיפול בילדים לאחר קטיעות גפיים, הם הראו על ידי שימוש במשחק, מודלינג, דמיון מודרך, טכניקות הרפייה, תרגול התנהגותי, וקבוצות תמיכה להורים שניתן לסייע לתהליך ההסתגלות באופן משמעותי ביותר (Atala & Carter, 1992). חוקרים אחרים בנו תוכנית מחשב ללימוד הסתגלות לכאב כרוני בילדים על ידי שימוש בתוכנה הניתנת להתקנה במחשב אישי. תוכנה זו הוכחה כיעילה בהפחתת תלונות על כאב ומשתמשים בה בבתי החולים של אייווה, תוך התמקדות בתרגילי ניהול כאב, הסחת דעת, הרפייה ודמיון מודרך בהצלחה משמעותית (Clay, 2000).

פגיעות ראש טראומתיות הגובות מחיר גבוה מהחולה ומבני משפחתו, דורשות התערבות מערכתית על מנת להשיג תוצאות שיקומיות מירביות, ועל ידי שימוש בטכניקות של יעוץ פסיכולוגי נפשי קבוצתי, תרפיה משפחתית וקבוצות הדרכה (סמינר למשפחות) פסיכולוגים שיקומיים שיפרו את התוצאות השיקומיות (Muir, Rosenthal & Diehl, 1990).

הטיפול הפסיכולוגי בנפגעי כוויות הנו מסובך ומורכב, במיוחד לאור תופעה פסיכולוגית המתוארת כחוסר אונים נלמד. תופעה זו נובעת מתחושה שכל מה שהנכווה יעשה יתבטא בכאב עצום מנשא, ולכן התגובה היא של הסתגרות, וויתור וכניעה. השיטה הפסיכולוגית התנהגותית מכונה "שיטת ההקצבה", ומכוונת ליצירת למידה חיובית של מסוגלות הדרגתית במגוון פעילויות יומיומיות, באופן מדוד ושיטתי. השיטה הוכחה כיעילה בחילוץ נפגעי כוויות מדיכאון, מחרדה ומנסיגה רגשית וחברתית ( Ehde, Patterson & Fordyce, 1998).

פסיכולוגים שיקומיים היטיבו ליישם תאוריות פסיכולוגיות מודרניות של התמודדות, כגון התאוריה של מסוגלות עצמית(Bandura, 1997) . תאוריה זו גורסת, כי התמודדות מונחית מטרה וטיפוח תחושת מסוגלות עצמית, מצליחה להפחית למינימום את הסבל המתמשך וחודרנות המחלה בחיי החולה.  מתוך התיאוריה, יצרו פסיכולוגים שיקומיים גישה טיפולית, בה הסיוע לחולה נשען על קבלת אחריות מלאה שלו על המחלתו ועל הטיפול בה. על פי גישה זו, החולה פועל יחד עם הצוות לטיפול במחלה ולא נתפס ככפוף לו. ליווי פסיכולוגי ניתן על מנת לממש וליישם את הידע הנלמד לטיפול במחלה, לזיהוי דפוסי חשיבה מגבילים ותיקונם. תוכנית זו זכתה לתמיכה מחקרית נרחבת בטיפול במגוון מחלות כרוניות (MS, מחלות ראומטיות, אסטמה וסכרת) (Devins, Cameron & Edworthy, 1998).

סקירה זו עסקה ברקע הכללי למקצוע הפסיכולוגיה השיקומית.

ניתן לקבל טיפול, ייעוץ ואבחון פסיכולוגי שיקומי במרכזים השיקומיים הציבוריים בישראל, והן במרפאות כלליות ופרטיות.

אני ממליץ למעוניינים בטיפול פסיכולוגי שיקומי, להיעזר בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות הנמצא לשימוש חינם באינטרנט, ודרכו למצוא פסיכולוגים שיקומיים מומחים באזור מגוריהם.

לקישור לפנקס הפסיכולוגים 

מקווה שהרשימה תרמה לכם, אשמח לשמוע תגובות,

בברכה,

עומר פורת

פסיכולוג שיקומי 

© אין לעשות שימוש בחומר זה ללא אישור מפורש בכתב מהמחבר.


תגובות
1.
עומר (לת)
טלי מאיר   13.03.11 | 19:53
מאמר חשוב, תודה.
טלי
09.01.2011 | 23:00
מי מקבל את הנכות שלו? (עורך האתר)

אחד הנושאים שהכי מעסיקים אנשי טיפול הנפגשים עם אנשים אחרים שהנם בעלי נכות נרכשת או מולדת, היא...

איך בדיוק ומתי בדיוק אפשר לומר על מישהו, שהוא או היא "מקבלים את הנכות שלהם".

יש מי שיאמר שזה תהליך איטי וארוך. יש מי שיביא דוגמא לתהליכים כאלה מהירים, אולי אפילו לא נתפסים.

אותי מעניין לדעת מתי הרגישו, אנשים עם נכות נרכשת או מולדת, שהם מקבלים את הנכות שלהם.

האם זה היה בבוקר אחד?

סביב אירוע מסוים?

בעקבות תהליך אישי? בעקבות תהליך קבוצתי?

אשמח לשמוע תגובות / מחשבות.

עומר


תגובות
8.
קבלת הנכות (לת)
דורון הימן   19.05.11 | 09:42
כל שנות ילדותי חונכתי ופעלתי להיות "כמו כולם", קשה מאוד לפעמים, ישן נפילות ואכזבות, אך מוביל להשגים רבים.
בגיל די מאוחר הבעתי את המושג " אני עם נכות"....
ההכרה הביאה ליותר רוגע ונינוחות שאינם מבטלים את ההשיגים ואולי אף מגבירים את השאיפות והרצון להצלחות חדשות.
7.
קשה לי לדעת מתי... (לת)
... כי, בזמן שלאחרי הארוע המוחי בו לקיתי, הייתי בקומא... אבל - היו לי חלומות מאד משונים על טייס משותק, או פיראט קטוע-רגל, כך שאולי היו אלה החלומות ש-"הכינו" אותי?

בכל מקרה, נראה לי שקיבלתי את זה. אולי יותר מדי, לפי מה שכמה חברים אומרים לי... :)
6.
כתבתי את הקישור בבלוג שלי אחרי שלא הופיע בהודעה כאן (לת)
צלף   13.01.11 | 09:44
5.
הקישור שנעלם מההודעה האחרונה שלי (לת)
צלף   13.01.11 | 09:41
לפרשנות לאגדה

4.
תשובות (לת)
צלף   13.01.11 | 09:40
מהי התרעומת ? חונכתי שאני שווה לכולם ! ומתברר שבחיים זה לא כך, שברגע שאתה כבד שמיעה ישנו אי שיוויון כתוצאה מחוסר נגישות תקשורתית , בין אם זה בשיחות טלפון ובים אם זה השתלבות בקבוצות מרובות משתתפים...

ובמה אני שונה מאחרים ? כבר במדרש מצאתי אגדה שעונה את התשובה לכך - מה יכול ליחד כבדי שמיעה מאחרים לטובה - אולי אכתוב על זה פוסט מיוחד - אבל בינתיים הסתכל בקישור...

3.
לטליה ושרה (לת)
עומר פורת   12.01.11 | 15:51
תודה על תגובותיכן - מצטער אך איני משתמש בפייסבוק.
בברכה,
עומר
2.
לקולע בול (לת)
עומר פורת   12.01.11 | 15:50
שלום צלף,
יש לי שתי שאלות עבורך:
1. מהי בדיוק אותה תרעומת? איך זה שלכולם יש יותר אפשרויות, קשור במשהו שיוצר התרעמות?
2. במה אתה חושב שאתה שונה מכולם?
1.
זה תהליך אישי בעצם... (לת)
צלף   11.01.11 | 09:59
איך שאנחנו מתבדחים - ולוואי שכולם יהיו כבדי שמיעה אז נרגיש מצויין - ותקווה שתהליכי החשיפה של האנושות לרעש מוגבר יעשו את שלהם :)

אבל אני חושב שאולי נקבל את הנכות באופן אישי של הכרת עצמך ומגבלותיך - אבל תמיד נרגיש תרעומת - למה לכול אלו שלא מוגבלים יש יותר אפשרויות...

נגיד ככה בגיל נעורים הייתה לי אמונה שאפשר להתגבר על הבעיית שמיעה ולהיות כמו כולם, היום אני יודע שגם אם אני כמו כולם - בכול זאת אני שונה...

למעלה