יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הבלוג של בית דוד 

ידידים יקרים,
ביום רביעי בשבוע הבא נקיים במעון שוק קח ותן. מצ"ב קובץ עם הפרטים.
ההכנסות קודש למימון נופש לחו"ל לדיירות שלנו.
נשמח לקבל מכם דברים במצב טוב (לא בגדים!!!) ועוד יותר נשמח לראותכם בשוק במרכז תעסוקה שלנו.
תודה מראש לכולכם על שיתוף הפעולה,
אריאלה קן
בית דוד
abeittdavid@gmail.com

 

שוק תן וקח יתקיים במרכז תעסוקה במעון בית דוד, ביום  רביעי בתאריך ב' בניסן  6.4

  החל משעה 12:00 ועד 17:00 בערב!!!.

ההכנסות קודש למימון נופש בחו"ל לדיירות שלנו.

לכל המעוניין!!!

מעון בית דוד, החוצבים 5, מעוז ציון, ירושליים


תגובות
אין תגובות לפוסט
שנכנס פורים מרבין בשמחה (עורך האתר)

בס"ד

פורים ב"מעון בית דוד"

כבכל שנה נחוגו ימי הפורים במעון בית דוד בששון ובשמחה.

כזכור לכם בודאי, מהווה מעון בית דוד אחד מגולות הכותרת החברתיות של היישוב, בהיותו מעון קהילתי המשמש בית לחיים לדיירות בעלות פיגור שכלי המתגוררות במספר בתים בשכונת מעוז ציון.

 

התפיסה המקצועית של המעון מושתתת על שילוב בקהילה ועל נורמליזציה וכפול יוצא על יחסי גומלין מיוחדים במינם שנרקמו בין דיירות המעון לתושבי היישוב ולאנשי מפתח בו.

 

מסיבת פורים נחוגה בשבוע שקדם לפורים. מאפרת מתנדבת מבית הספר לאיפור איל מקיאז' הגיעה לאפר את הדיירות לקראת המסיבה! במהלכה קיימו דיירות המעון כולל כולן תהלוכת תחפושות אשר יצאה ממרכז התעסוקה של המעון ברח' החוצבים בבנין בזק דרך רחוב מעלה הקסטל ועבור דרך משרדי המועצה, שם יצאו לקראתן עובדי המועצה ותושבים מבקרים בשירה, ריקודים ונלוו להם גם נשיקות וחבוקים הדדיים אשר יש בהם כדי להעיד על המקום החם והאוהב שקנו להן דיירות המעון בקרב אנשי המקום .

 

במוצאי שבת הוזמנה קבוצת דיירות על ידי הקהילה הדתית של מבשרת בראשות הרב יעקב כהן  ובאמצעות הגב' עליזה הלל להשתתף במסיבת פורים שהתקיימה בבית הכנסת "מבשר שלום".דיירות המעון, ככל אדם מהיישוב הופיעו למסיבה חגיגיות ונרגשות והסבו עם כולם ליד שולחנות ערוכים, אליהם התקבלו בכבוד ובשמחה.

 

ולגולת הכותרת ביום הפורים עצמו שנחוג במעוז ציון ביום א' , קבלו דיירות המעון, אישה בביתה  "משלוח מנות" אישי ומיוחד אשר נשלח אליהן כמחווה של אהבה ורעות כחלק מפרויקט משותף למעון ול"קדם", המפלגה הדתית לאומית במבשרת, פרויקט אשר הובל וקודם בעזרתו של מר מוטי חזיזה חבר המועצה אשר בקר לאחרונה במעון והתגייס לעזרת דיירות המעון תוך שהוא משתמש בקשריו לרתימת האנשים לאמץ להם בית או דיירת.

ביום הפורים הגיעו כ10 מילדי הישוב המשולבים בפרויקט פר"ח בלווית הסטודנטים המלווים שלהם וחלקו משלוחי מנות בדירות המעון השונות וגם קבלו חזרה כמובן. קשר זה מהוובה גרעין וצמיחת קשר חדש וקבוע בין הילדים, לפעמים בהמשך גם משפחותיהם ודיירות המעון השמחות תמיד למראה ולקשר עם ילדים במיוחד.

כמו כן הגיעו כ40 בנות תלמידות מדרשת הרובע לרקוד ולשמח את דיירות המעון- מהווה חוליה נוספת בקשר הקבוע שלנו עם המדרשה אשר תלמידותיה מתנדבות אצלנו בקביעות.
 
בנוסף קרא במגילה בכמה מדירות המעון מר שבו, תושה הקסטל ובעלה של עובדת וותיקה אשר בכל עת מסייע לקיום מצוות היום במעגל השנה- בין השאר מקדש בלילות שבת, תוקע בשופר, במצע בדיקת חמץ ואף מארח בביתו לליל הסדר דיירות. הדיירות המתאימות יוצאו ת לבתי הכנסיות לקיום מצוות היום ומתקבלות שם בברכה כולל מדי שבת לתפילות ולקראית התורה.
 אכן כל הכבוד לתושבי הקסטל!!

 

פעילות ענפה זו היא תוצאה של עבודתה המסורה ומאומצת של גב' אריאלה קן, אחראית קשרי הקהילה במעון אשר שמה לה למטרה להפוך את דיירות מעון בית דוד לחלק בלתי נפרד ומהותי מהנוף הקהילתי ביישוב.

הגיעו הדברים לידי כך,כפי כתבה אחת מעובדות המעון שהנה גם תושבת הקסטל בתכנית שהפיקה למסיבת פורים שנחוגה לעובדות המעון-ש"כל מבשרת ציון מעון אחד גדול נהפכה, באוטובוסים עם הדיירות נוסעים,במכולת אותן פוגשים,בעבודה אותן רואים, בבית כנסת אתן מתפללים ובקופת חולים דם מחליפים..."

 

כי אכן, זכו תושבי מבשרת ומעוז ציון לשכנות טובה ומעשירה התורמת לשתי הצדדים, בבחינת "טוב לצדיק וטוב לשכנו"


תגובות
אין תגובות לפוסט
ניסוי אנושי מרתק (עורך האתר)

מעון בית דוד הינו בית לחיים ל-65 דיירות בעלות פיגור שכלי קל ובינוני, המצויות כיום בשלב של תחילת הזדקנות.

כחלק מתכניות הפנאי, ובשיתוף פעולה עם מתנדבי "יד שרה", התחלנו בבצוע פרויקט "תיעוד זיכרונות".

 

תיעוד זיכרונות הינו תהליך, בו בעזרת מראיין המוכשר לכך, מעלה המרואיין את סיפור חייו, כפי שהוא זוכר וחווה אותו, וכפי שהוא חפץ להציגו.

בשנים האחרונות העמיק המחקר בתחום הנרטיב ובעקבותיו הספרות העוסקת בו, בדגש על סיפורי חיים.

יש הרואים את הנרטיב כדיסציפלינה אוטונומית המורכבת מתת תחומים מגוונים, כאשר המאפיין העיקרי של סיפורי החיים - הנרטיב - הוא ראיית האדם כמייצר וכמספר סיפורים.

 

לכל אדם סיפור חיים. סיפור חייו של כל אדם משקף את זהותו, תפיסותיו ואת יחסי הגומלין שלו עם סביבותיו. הדרך שבה אדם מביא את סיפורו ונותן לו משמעות, הוא חלק בלתי נפרד מסיפור חייו.

כך, מתקיימת הפריה הדדית - התרחשויות החיים מפרות את הסיפור, והסיפור - משפיע על החיים.

 

כל אדם מספר, יוצר וחושב באמצעות סיפורים, וזאת משחר חייו. הסיפורים משמשים מעין חלון קוגניטיבי המאפשר ללמוד דרכו את הדרך שבה היחיד מארגן את תפיסותיו ואת עולמו.

הגישה ההרמנויטית מניחה, שהאדם תופס את המציאות ומפרש אותה מנקודת מבטו הסובייקטיבית.

לא נמצא חומר כתוב אודות תיעוד זיכרונות של אנשים עם פיגור. אולם, לאור ההכרות עם דיירות המעון, סיפור חייהן המוכר לנו וההכרות עם צרכיהן, החלטנו על ביצוע פיילוט וקיום הפרויקט.

 

כך, נבחרו כ - 6 דיירות אשר הצוות הבכיר המליץ על שיתופן בפרויקט.

דיירות אשר היו וורבליות במידה מספיקה ואשר להערכת הצוות תוכלנה להנות מהראיון ומהפקת הסיפור כתוב ומודפס.

כמו"כ ציפינו ללמוד דרך הסיפור על עולמו הפנימי, והדרך בה הן תופסות את עצמן על מנת להשתמש בסיפור בשלב מאוחר יותר גם ככלי טיפולי.

ואכן, שיתוף הפעולה כמעט בכל המקרים היה מצוין. הדיירות נהנו מן המפגשים עם המראיינות, שתפו אתן פעולה ואכן סיפרו את ספורן -  כפי שחוו אותו.

ספרו על ילדותן, על נכותן והאופן בו הן תופסות אותה, על הוריהן הזקנים או אלו שנפטרו, על יחסיהן עם בני משפחתן, געגועיהן הביתה, על הצלחותיהן וכשלונותיהן, חברותיהן להוסטל, החוויות האהובות ואלו שנעים להזכר בהן אבל גם על חוויות קשות של דחיה, השפלה, וגם ניצול והתעללות....

הסיפורים, כסיפורי חיים, היו רב גוונים, סובייקטיביים לגמרי, מסופרים בשפה פשוטה וישירה, והם הופקו, הודפסו והוצאו לאור באמצעות פרויקט סיפורי חיים של "יד שרה". (הפרויקט מיועד, במקורו, לניצולי שואה ומרותקים לבית)

לאחר שהופקו הזיכרונות והודפסו, ולאחר עיון ולימוד בהם, החלו לצוץ הדילמות. בסיפורים הופיעו לא פעם דברים קשים, בחלקם האשמות ותלונות כלפי אנשים במשפחה, בקהילה ואף כלפי צוות המעון.

 

וכאן עלו השאלות:

-        האם להותיר את הסיפור כפי שסופר?

-        האם לתת את החוברת בידי הדיירת המספרת, אשר עשויה להראותה לבני משפחתה שלאו דווקא ישמחו לקרא בה את דבריה בגנותם?

-        האם לאפשר לה להוציא את דיבת המעון רעה באמצעות החוברת, אף שידוע לנו כי האופן שבו תופסת הדיירת את האירוע שהתרחש, רחוק הוא מן המציאות בה יבחין כל בר דעת?

הדעות נחלקו. יש הסוברים כי הסיפור הוא סיפורה של המספרת, והוא סובייקטיבי לחלוטין.

ככזה משמש הוא כלי טיפולי ותרפויטי, ולכן אין לגעת בו.

יש הסוברים כי מחיקת שורה או שתים מן הסיפור יש בה כדי להגן על הדיירת עצמה מפני כעסים של בני משפחתה ואף מפני נזק שייגרם לה בעקבות כך, ולכן היא מותרת ורצויה.

היו שסברו שאין לתת את החוברת לדיירות כלל, ולהשתמש בה לצרכים טיפוליים בלבד.

ובעניין טובת המעון, אשר עשוי להינזק עקב סיפורים בלתי מחמיאים,

היו שטענו שזו לבד סיבה לגנוז את הסיפורים, האחרים לעומתם - סברו שהסיפור הוא סיפור וככזה יש להתייחס אליו, ובראש עומדת כמובן - טובת הדיירות....

אלא שלמעשה נותרה שאלה זו בעינה - מהי באמת טובת הדיירת, אישה מזדקנת בעלת פיגור שכלי, אשר סיפרה את סיפורה כפי שהיא תופסת אותו, והיא מבקשת בסך הכול להתגאות בפני יקיריה ואהוביה בתוצר המפואר?! שאלה זו נותרה ללא מענה, והיא פתוחה לדיון. (כתבה: חיה לוי-מנהלת המעון)

 

נשמח לשמוע את תגובתכם


תגובות
אין תגובות לפוסט
27.10.2010 | 15:11

מי אנחנו – נופשון בית דוד מיועד לנערות, לנשים ולילדים עם צרכים מיוחדים (פיגור שכלי ואוטיזם) המתגוררים בבית משפחתם ונועד לסייע להם בימי חופשה וחג ולשמש לתקופת הפוגה ומנוחה לילד ולמשפחתו גם יחד.

הנופשון הינו מסגרת דתית ומופעל על ידי אנשים שומרי תורה ומצוות ונמצא בפיקוח של האגף לטיפול באדם המפגר שבמשרד לשירותים חברתיים.

דירת הנופשון - דירת הנופשון הינה מסגרת עצמאית. הדירה מרוהטת ומאובזרת וממוקמת בבנין צמוד קרקע, בעל מרחבים, גינה ומתקני משחק מתאימים.

הדירה מותאמת לכל סוגי הנכויות.

הצוות - צוות מדריכות מאייש את הנופשון בכל שעות היממה והוא פועל בעיקר בימי חג, שבת וחופשות אך גם במשך השנה בימי החול.

במקום פועלת מרפאה 24 שעות ביממה.

פעילות - לשוהים בנופשון מותאמות פעילויות וסדר יום המותאמים לגילם, לרמתם ולצרכיהם, ובמידה ומתאימים ניתן לשלבם בפעילויות המעון, כולל במרכז התעסוקה ובתכניות הפנאי.

איפה אנחנו - "נופשון בית דוד" פועל ליד "מעון בית דוד", ונמצא ברחוב מעלה הקסטל 8 בשכונת מעוז ציון שבמבשרת ציון הסמוכה לירושלים.

תשלום – הנופשון מיועד למשפחות הזכאיות ל-14 ימי נופשון בשנה, המשולמים ע"י אגף הרווחה, בתוספת של השתתפות עצמית מינימלית המשולמת לרשות המקומית. במקרים מיוחדים הרשות עשויה לאשר מספר גדול יותר של ימים.

כמו כן, ניתן לשלם עבור השהות בנופשון באופן עצמאי.

 

טלפונים ליצירת קשר:

משרד – 02-5341127


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה