יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הבלוג של גדעון רזמאמר על תזונה ותפקוד מוחי (עורך האתר)

היום כבר ידוע שרגישות לגלוטן (חלבון החיטה) אינה משפיעה רק על הגוף אלא גם על תפקוד המוח וההתפתחות ויכולה לגרום להפרעות למידה ובעיות נוספות

בפוסט הקודם סיפרתי על משפחה מניו יורק שהצליחה לשפר את מצבו של בנה האוטיסט על ידי שינוי בתזונה. ד"ר דוייויד פרלמוטר, נוירולוג וכותב ב-Huffington Post, מספר על מקרה דומה שבו שינוי בתזונה, בעיקר הימנעות מגלוטן, שיפר מצב של ילדה עם בעיות בזיכרון.

קארן בת התשע הובאה אל ד"ר פרלמוטר בשל בעיה בזיכרון וכן בגלל קשיים בחשיבה ובריכוז. ההפרעות הללו גרמו לה, כמובן, לקשיים בלימודים ולתסכול. מה שהיה מעניין הוא שהקשיים לא היו קבועים אלא באו והלכו בתקופות.
בדיקות רפואיות שונות הראו שפרט לבעיות הזיכרון והלימוד, קרן הייתה בריאה. גם הממצאים הנוירולוגיים היו תקינים. פרלמוטר הסיק שמוחה של הילדה אינו פגוע ושמשהו משפיע מדי פעם באופן דרמטי על יכולותיה השכליות. הוא שיער שאותו גורם קשור לתזונה שלה. מכיוון שרגישות לגלוטן (חלבון החיטה המצוי גם בשעורה ובשיפון) נפוצה מאוד, הוא החליט לבדוק האם קארן רגישה לחלבון זה. תוצאות בדיקת המעבדה הפתיעו את הרופא וההורים – קארן רגישה לגלוטן באופן מובהק. ההורים הונחו להוציא את כל המוצרים המכילים גלוטן מהתפריט של בתם, למרות שזאת הייתה משימה לא פשוטה.
תוך שבועיים הוריה של קארן הבחינו בשינוי בולט בתפקודה הקונטיבי. היא לפתע הייתה מסוגלת להתמקד בשיעורים ואף דיווחה להוריה שהיא חושבת בצלילות רבה יותר. היא המשיכה בתזונה נטולת הגלוטן ובמהלך החודשים הבאים נמשך השיפור ביכולות הלמידה שלה. קארן, שלפני השינוי התזונתי לא עמדה ביעדים של בני גילה (כיתה ג'), בסוף שנת הלימודים כבר הגיעה להישגים שאפשרו לה לקפוץ כיתה.

 


ד"ר פרלמוטר מספר שלאחר המקרה של קארן הוא התעמק בחקר השפעת הרגישות לגלוטן על המוח. רגישות זו, המוכרת כמחלת הצליאק, היא למעשה המחלה האנושים השכיחה ביותר, לדוגמה - 1% מהאמריקאים רגישים לגלוטן. למרות שכיחותה, ההתייחסות למחלה מועטת. עד לאחרונה התייחסו אליה כאל מחלה של מערכת העיכול פרופר. מחקרים חדשים מלמדים שלצליאק השפעה על מערכת העצבים. ד"ר מאיוס הדג'יוואסיליו, שנחשב ה-מומחה העולמי לרגישות לגלוטן אומר שצליאק יכולה להתבטא לעתים כמחלה של מערכת העצבים בלבד, כלומר, החולים עלולים לסבול מפגיעה במוח ללא שום תסמינים במערכת העיכול. עוד הוא מציין שהנוגדנים שקיימים אצל הרגישים לגלוטן עלולים להיות רעילים למוח ולפגוע בו באופן ישיר ובלעדי.

מחקר שהתקיים בישראל (בבית החולים כרמל והפקולטה לרפואה בטכניון) מצא שבקרב 51% מהילדים הרגישים לגלוטן קיימות בעיות עצביות. בנוסף, נראה קשר בין הרגישות לגלוטן לבין בעיות ריכוז והיפראקטיביות (ADHD).
החוקרים כתבו שבמחלת הצליאק מתרחשת שורה של הפרעות עצביות שלא היו ידועות בעבר, כמו כאבי ראש כרוניים, בעיות התפתחות, היפוטוניה, הפרעות למידה או ADHD.

ד"ר פרלמוטר מסביר שרגישות לגלוטן נגרמת בגלל רמות גבוהות של נוגדנים לאחד מרכיבי הגלוטן הנקרא גליאדין. הנוגדנים מתרכבים עם הגליאדין כשהאדם אוכל מזון המכיל גלוטן. כאשר זה קורה, גנים ספציפיים "נדלקים" בסוג מסוים של תאים בגוף השייכים למערכת החיסונית. הדבר מביא להיווצרות של כימיקלים דלקתיים הנקראים ציטוקינים, הפוגעים ישירות בתפקוד המוח. רמות גבוהות של ציטוקינים נראות במצבים של אלצהיימר, פרקינסון, טרשת נפוצה ואפילו באוטיזם. עוד בעיה שגורמים נוגדני הגליאדין היא שהם יכולים להתרכב עם חלבונים מסוימים במוח, מה ששוב גורם ליצירת ציטוקינים הקשורים בתהליכי דלקת.


תגובות
אין תגובות לפוסט

ד"ר גבור מאטה שעוסק בהפרעות התנהגות בקרב ילדים טוען שגנטיקה היא לא הסיבה להפרעות. מדובר בבעיה התפתחותית שנוצרה בשל היעדר הסביבה הרגשית שלה זקוק הילד לצורך ההתפתחות הפיזיולוגית של המוח

ד"ר גבור מאטה (Gabor Maté) רופא קנדי ומחברם של רבי מכר שעוסקים בהורות, התראיין ל-Democracy Now בנושר הפרעות קשב, התנהגות ריכוז ולמידה אצל ילדים (ADD ו-ADHD). הטענה המרכזית של ד"ר גבור היא שהעלייה התלולה בשיעור הילדים הסובלים מהפרעות אלה ובשיעור מקרי הבריונות בקרב ילדים אינו קשור לגנטיקה.

התפיסה שאני חולק עם ד"ר מאטה היא: "איפה היו הגנים לפני חמישים שנה, למה אז הם לא כעסו כל כך?" ד"ר מאטה אינו מתייחס לנושאים של תזונה וזיהום סביבה הכה משמעותיים בעיניי, אבל אני שותף לגישתו שהסביבה ההורית היא המפתח לבעיות שמהן סובלים הילדים.


ד"ר מאטה אומר שצורך לטיפול בהפרעות, הילדים מקבלים תרופות אנטי פסיכוטיות שבדרך כלל ניתנות למבוגרים חולי סכיזופרניה, כך שלמעשה מבוצע ניסוי ארוך טווח בילדים האלה, שלא ברור מה יהיו תוצאותיו. זה בזמן שהסיבה ל-ADD ו-ADHD שונה לחלוטין. התנאים שבהם ילדים גדלים הושחתו כל כך בעשורים האחרונים, כך שהתבנית הנדרשת להתפתחות נורמלית כבר אינה קיימת. התנאים שמאפשרים התפתחות פסיכולוגית תקינה והתפתחות תקינה של המוח הופכים זמינים פחות ופחות.
בעיה נוספת שהולכת וגוברת בארצות הברית היא תופעת הבריונות בבתי ספר ובמוסדות להשכלה גבוהה שאליה נחשפים ילדים ומתבגרים רבים. ד"ר מאטה אומר שהילדים שמאותרים כבריונים ואלימים נענשים ומורחקים מבתי הספר אבל לא נבדקת הסיבה לבריונות, שהיא גם הסיבה להפרעות שהוזכרו קודם כמו גם לפעילות מינית מוקדמת ובעיות נוספות. שוב, הסיבה לכל אלה היא היעדר תנאים שמבטיחים התפתחות נורמלית. החלק במוח הקדמי שתפקידו לווסת את ההתנהגות החברתית, לעורר בנו אמפתיה, תקשורת עם הזולת ותחושת מוסריות לא התפתח כראוי אצל הבריונים. הבריונות היא רק דוגמה לכך. "המוח האנושי אינו מתפתח באופן עצמאי, הוא אינו מתפתח בהתאם לתוכנית גנטית, ד"ר מאטה אומר. " הוא תלוי במידה רבה בסביבה. התנאי הבסיסי להתפתחות פיזיולוגית של החלק במוח שמווסת את ההתנהגות האנושית, שמעניק לנו אמפתיה ורגישות חברתית, קשר עם אנשים אחרים, קשר עם עצמנו, שמאפשר לנו להתבגר... הוא נוכחות של טיפול הורי זמין רגשית, מוכוון אל הילד ולא מצוי בסטרס." במדינה שבה חופשת הלידה קצרה מאוד, לילד אין מטפלים זמינים רגשית. בעיה נוספת היא הורים בדיכאון לאחר לידה. אנשים הם יצורים חברתיים ולא אינדיבידואלים. הנשים בדיכאון זקוקות לתמיכה והאב שצריך לתמוך בה מצוי בדיכאון גם הוא. לילד, זקוק להורים שאינם מצויים במצב של סטרס, אין הורים כאלה. הוכחה לכך שמציין ד"ר מאטה היא קפיצה של 50% במקרים של ילדים עם בעיות נפשיות בתקופת המיתון האחרונה.
חברת לקטים ציידים סיפקה את התנאים הטובים ביותר להתפתחות ילדים. החברה התעשייתית הפוסט מודרנית היא בדיוק ההפך מכך. היעדר הקהילה גורם למחסור בתמיכה בהורים ובילדים, תמיכה הכרחית להתפתחות תקינה.

ב-ADD קיים מצב של מחסור בדופאמין. הדופאמין משפיע על ההנעה לפעולה ועל ויסות התגובה לגירויים חיצוניים. התרופות שניתנות לילדים מעלות את רמות הדופאמין ומאפשרות להם להיות מרוכזים יותר. הן ניתנות מתוך ההנחה שהן מטפלות בהפרעה גנטית. אולם, מחקרים בקופים מראים שמה שמשפיע על רמות הדופאמין הוא המרחק של הגורים מהאם. רמות הדופאמין צונחות כשהגורים מורחקים מאמותיהם. למעשה, אומר ד"ר גבור, אנחנו מתמודדים עם בעיה חברתית של ריחוק מההורים, הורים במצב סטרס והיעדר סביבה קהילתית תומכת, בעזרת תרופות כימיות. הבעיה היא לאו דווקא מתן התרופות אלא העובדה שהתרופות הן הטיפול היחידי ללא טיפול בבעיה ההתפתחותית שורשית.

ד"ר מאטה מספר שגם הוא סבל מ-ADHD. הוא מספר שבהיותו ניצול שואה, לא הייתה לו כילד סביבה הורית תומכת רגשית. אביו היה במחנה כפייה, סביו נרצחו באושוויץ ואמו הייתה עסוקה בהישרדות שלה ושלו. הוא אובחן כסובל מההפרעה רק בשנות ה-50 לחייו ולמעשה שכפל את הבעיה עם ילדיו בהיותו, כפי שהוא מגדיר זאת "רופא וורקוהוליק שאינו זמין רגשית."תגובות
אין תגובות לפוסט

מעבר לתזונה אורגנית טבעית והימנעות ממזון מעובד הביאו לשיפור במצבו של ג'קסון, ילד עם הפרעה מהקשת האוטיסטית

יותר ויותר ילדים מאובחנים כלוקים באוטיזם. על פי המרכז לשליטה ובקרה על מחלות בארצות הברית, אחד מתוך 110 ילדים מאובחן עם התסמונת (בישראל הסטטיסטיקה עומדת על אחד מתוך 150), רובם בנים. כפועל יוצא עוד ועוד הורים מחפשים דרכים לעזור לילדיהם להתמודד עם התסמונת ואולי אפילו להתגבר עליה.

קריסטל פאלמר-בול מהעיירה קוקסאקי במדינת ניו יורק משמשת כדוברת משפחות עם ילדים אוטיסטים ובעצמה אם לילד בן שש, ג'קסון, שאובחן כאוטיסט. היא מספרת באתר the Autism News (חדשות האוטיזם) שתזונה נטורפותית, לקיחה מסיבית של תוספי תזונה ומזונות מלאים הביאו לשיפור ניכר במצבו של בנה. לדבריה השינוי התזונתי אולי לא יועיל לכל ילדי הקשת האוטיסטית, אך עשוי להיטיב עם חלקם. ג'קסון אובחן כבעל "הפרעה התפתחותית כוללת לא ספציפית", הפרעה ששייכת לקשת האוטיסטית. במשך שנים המשפחה התמודדה עם אתגרים שרבות מהמשפחות לילדים אוטיסטים מתמודדות עמן.
פאלמר-בול מספר שכבר בגיל צעיר מאוד היא הבחינה שמשהו שונה אצל ג'קסון: "בגיל 15 חודשים הוא החל לאבד את אבני הדרך ההתפתחותיות שלו. היה לו אוצר מילים תקין בגיל 12 חודשים – הוא התחיל להגיד 'דאדא' בגיל חמישה חודשים – אבל בגיל שבין 15 ל-18 חודשים התחלנו להבחין שהמילים הפכו לנהמות ושהדיבור שלו החל לסגת. הוא גם החל להתקשות בשמירה על קשר עין."

לאחר שנים של מחקר וחיפושים אחר דרך לעזור לג'קסון, פאלמר-בול החליטה לבדוק את גישת התזונה האורגנית. "הרבה אנשים חושבים שאוטיזם הוא משהו בראש של הילד, אבל אנחנו יודעים שזה בגוף," אומרת פאלמר-בול. לדבריה התסמונת קשורה למערכת העיכול ולמערכת החיסון. היא ידעה שלג'קסון יש בעיות GI (קיבה ומעי) ובעיות בפלורת המעיים ומאמינה שהיו לו גם אלרגיות חמורות למזון. בנוסף, במשפחתה של פאלמר-בול זוהה הגן MTHFR שפוגע ביכולתו של הגוף לעבד ויטמינים B6, B12 וחומצה פולית. בשל ההפרעות האלה הקשורות לפירוק של מזון וספיגתו, שינוי תזונתי הצליח ליצור שיפור בתפקודו של הילד.  

השינוי הורגש אחרי לגימת כוס חלב העזים הראשונה. צילום אילוסטרציה: Pascal o/'s

השינוי הורגש אחרי לגימת כוס חלב העזים הראשונה. צילום אילוסטרציה: Pascal o/'s

המשפחה עברה לתזונה של מזונות מלאים במצבם הטבעי ביותר האפשרי, ללא חומרי שימור וויטמינים סינתטיים. הם הוסיפו כמות גדולה של פרוביוטיקה, עברו לחלב עזים שחלבו בעצמם, למוצרים שהכינו ממנו (גלידה, יוגורט, גבינה),ולביצים מתרנגולות שהם מגדלים, ירקות מהגינה בחצר וכן הלאה – עד כמה שניתן מתוצרת עצמית.
"לאט לאט הוא חזר אלינו," פאלמר-בול מספרת. "תוך חודשים המילים החלו לחזור – הוא התחיל עם מילה אחת והצבעה, דבר שילדים אוטיסטים מתקשים בו. הוא הפסיק לעשות פעולות חזרתיות האופייניות לילדים אוטיסטים והוא הפך חברתי ופעיל יותר. ידעתי שעלינו על משהו. זה היה איטי, אבל זאת הייתה התקדמות." היא מספרת שמייד לאחר שתיית כוס חלב העזים הראשונה ג'קסון, במחווה לא אופיינית לילד אוטיסט, נעמד מולה ואמר "אמא, אמא, אמא." השינוי התזונתי הועיל גם לאחותו של ג'קסון שמאובחנת עם ADHD.


לאחר שבשל קושי כלכלי המשפחה לא יכלה להרשות לעצמה את מוצרי המזון הטבעיים, נראתה נסיגה בהתקדמותו של ג'קסון, אבל כשהאוכל הטבעי חזר, חזרה גם ההתקדמות. מורתו של ג'קסון מדווחת על שינויים קלים לטובה במצבו, כמו שיפור ביכולת הכתיבה והריכוז. ההיום שי לג'קסון חברים והוא משתתף במשחקי ספורט קבוצתיים.


מלבד השינוי בתזונה, פאלמר-בול זוקפת את ההצלחה גם לעבודה משותפת של המשפחה סביב "הפרויקט".


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה