יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

השתלבות בעבודה וקידום


אלי  לוי מתוך הבלוג של אלי לוימדריך מעולה להשתלבות בעבודה (עורך האתר)

 

לא אחת אנו שואלים את עצמנו - איך כולם עושים את זה ? איך עוברים את המשוכה הזו המעיקה של השתלבות חלקה בעבודה ,ויתרה מכך, להתקדם להתפתח להצליח? איך אני מצליח להוכיח לכולם שיש לי את זה ?.שאם רק היתה ניתנת לי ההזדמנות ליישם או אפילו רק להציג  את הרעיונות שלי לשינוי / קידום / שיפור: חווית השירות ללקוחות,שיטת העבודה הקיימת, איך לשפר את מכירות הארגון. ויש בי יש בי עוד..עוד המון ... אבל הכל בעצם נדחק מטה ולא מצליח לצאת. מה יחשבו עליי? ומי יגיד מה ? ובכלל מה אני צריך לסכן את מקום העבודה שלי מקור פרנסתי היחידה..ועד שהשתלבתי כאן? הרי (כמו בכל ארגון) כל יום הוא מעין "הישרדות" לא להרגיז את זה ולהתחנף להוא והכי חשוב לבצע את מה שמצפים ממני ויותר ולהוריד פרופיל ככל האפשר כדי לשרוד...  

גם אם עברתי את משוכת הבושה והצלחתי לומר בכל את דעתי ,להציג את רעיונותיי ואולי אף  להביע מחאתי על הדרך הקלוקלת שרק פוגעת בעובדים ובלקוחות ...תמיד יש מישהו שקוטל תמיד המלחמה הפוליטית בארגון תמיד מישהו שחייב להוכיח שהוא הכי מבין הכי צודק הכי חכם...ומה לעשות שאני לא כזה חזק אין לי את הכוח להילחם או בכלל את החשק? ואם בכלל הם לא נותנים לי את ההזדמנות.. אז מי צריך את התסכול הזה ? הם אלו שמפסידים לא אני !

נישמע מוכר? בכל יום עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם יוצאים לעבודה בתחושות כאלו . עם הזמן לומדים להפנים. מבליגים, מורידים ראש וממשיכים לבצע את אותם המשימות ללא כל דרך להתקדם ובמירמור שמתגבר כנגד הארגון בכלל והמנהל בפרט (או ההפך- חמלה כלפי המנהל שידיו קשורות) .והכי חשוב חיים בתחושת –" הם אלו שמפסידים לא אני ! "

ובכן , אז תנו לי לחדש לכם... אתם המפסידים  העיקריים בכל המצב הזה ותוצאותיו .

סביר להניח כי ויתור על עמדותיך ודעותיך בעבודה יסיר את הסיכוי להתקדם בתפקיד ובשכר לקבל הכרה  של עובד פעיל בקידום ואף ניהול הארגון והכי הכי ליהנות ולהתענג על הסיפוק שבתוצאה. לא רק זאת ,אלא כי השלמה עם המצב , אי הבעת עמדתך והגשת רעיונותיך, תביא לתסכול  מתמשך שיביא בסופו של דבר לסכסוך או אפילו לעזיבה ממקום העבודה או פיטורין.

אם כן, מה עושים?

ובכן במקביל לכל עשרות מיליוני העובדים שמסתובבים בתחושות אלו ישנם לא מעט מצליחנים . מנהלים,ממנהלי מחלקה ועד בכירים  בעלי עסקים חברות ומפעלים ולא מעט מהם (אם לא רובם) שהתחילו בעמדת הפועל / עובד פשוט .

אז מה גרם להם להתקדם? איך הם הצליחו לעבור את המשוכה ולהצליח לטפס מעלה ולהתקדם בסולם התפקידים והשכר?

להלן רשימת הדברים שאם תשלטו בהם תוכלו לנצח ולהוות גורם מוביל בארגון עליהם אכתוב בהרחבה בשבועות הקרובים   :

ה ת מ ד ה – התמדה בתעסוקה תוך הקניית אופק אישי  (תוכנית עבודה אישית וארוכת טווח ) אופק לפעילות עליה אני אחראי בארגון(תוכנית עבודה אישית המותאמת לפעילותי בארגון) .

פ ר ז י נ ט צ י ה - הדרך בה אנו מציגים את רעיונותינו ועמדותינו  בצורה מקצועית ומדוע תלונה מהווה מכשול ולא קשר לקפיצה .

הכרות עם הארגון/עבודה -  מהי האג'נדה של הארגון מהם העקרונות המניעים שלו ומהם יעדיו . מהי ההיררכיה ומיהם הנפשות הפועלות? כיצד עליי להיות קשוב ולהשיג את המידע ?

הכרות עם  הפ ו ל י ט י ק ה  הא ר ג ו נ י ת – נלמד מי הדמות המובילה ממי להיזהר ולמי לפנות וכיצד בכל נושא . מי יפגע ברעיונותיך למרות כי לעיתים ניראה כי הוא האדם/מנהל החביב והקרוב אליך ביותר ?  .

א י נ ט ר ס י ם - דירוג והפרדת אינטרסים : אינטרס העובד,אינטרס החברה ואינטרס הלקוח וכיצד כל אחד ואחד מהם יכול להשפיע על השני והכי חשוב כיצד אני משתמש בהם לטובתי/טובת הרעיון שלי  


תגובות
3.
חזק ואמץ על היזמות (לת)
מור   30.09.10 | 15:18
אני מאמין שביחד מתמודדים,מומחים ויזמים נוכל ליישם בהצלחה את החזון של שילוב מתמודדים בשוק העבודה. אני אישית נאלצתי למצוא את רוב הפתרונות בעצמי אך היום אני במקום שאני מאוד מרוצה ממנו. אשמח להצטרף לדיונים עתידייםולתרום כמיטב יכולתי
2.
כמובן ! (לת)
אלי לוי   30.09.10 | 02:36
אין ספק שכאשר ישנה מיגבלה הקושי משמעותי יותר. יחד עם זאת יש לזכור כי כל עובד ועובד מתמודד עם הקשיים . המטרה בבלוג היא להקנות כלים מקצועיים שיסיטו את תשומת הלב מהמגבלה ויאפשרו יחס הולם ואף גבוהה משאר העובדים. אני מאמין כי עם גישה נכונה יחד עם הכלים והידע כל אחד יכול לטפס ולהתקדם במקום העבודה על אף מיגבלותיו.
מעבודה עם מתמודדים בשנים האחרונות, גיליתי כי ההתמודדות הלא פשוטה עם המגבלה הביאה אותם לאופק מחשבתי יצירתי שאף עולה על עובדים מן המניין. בכך שאיפשרתי לעצמי להיות קשוב המערכת יצאה נישכרת ביותר ! לצערי באף אחד מהמקרים לא הוצגו הרעיונות באופן מקצועי מה שהוביל אותי להאמין כי כלים נכונים יאפשרו לגבור על המיגבלה ולאפשר יכולת ביטוי גבוהה והשפעה בעבודה-מה שיוביל לקידום .יש לזכור כי הסבלנות וההקשבה היתרה שהבאתי איתי לא קיימים במקום עבודה סטנדרטי(לא מסגרת מוגנת),העסק הוא יחידת רווח שחייבת ל"תקתק" עבודה לייצר הכנסה לשרת לקוחות ולהתנהל יום יום באופן תקין! בעל עסק ומנהל עסוקים מידי יום במטלות רבות וטרודים באחריות כבדה. על מנת שאלו לא יהוו מחסום יש לדעת את הדרך לתקשר בעבודה להציג את הדברים וליזום שינויים . את אלו אשתדל להעביר בבלוג זה.
1.
האם יש התאמות בהמלצותיך לקהילת המתמודדים פיזית ונפשית (לת)
מור   28.09.10 | 14:27
כאשר יש מגבלה זה גורם קושי משמעותי. איך הייתה ממליץ להתמודד עם כך?

למעלה