יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

גילמת נכה? יאללה, אוסקר!


דני גרמייז מתוך הבלוג של דני גרמייזהסטטיסטיקה מראה שלשחקן.ית המגלמ.ת דמות של אדם עם מוגבלות יש קרוב ל-50 אחוז סיכוי לזכות בפרס.
הרשימה במגזין INDIEWIRE סוקרת 59 שחקנים ושחקניות שהיו מועמדים לאוסקר על גילום דמות של אדם עם מוגבלות. 27 מהם גם זכו בפרס.
כלומר, עצם גילום הדמות הנכה, היכולת להיכנס לתוך גוף או ראש של אדם אחר באופן משכנע, הוא משהו ראוי לציון שמקפיץ את הסיכוי לזכות בפרס הנכסף.

עכשיו, אני לא אומר - המשחק של רבים מהם היה באמת מרשים, כמו דניאל דיי-לואיס ב"כף רגלי השמאלית" או דסטין הופמן ב"איש הגשם". מספרים, אגב, שדיי-לואיס נכנס לתפקיד כל כך חזק שגם בין הצילומים הוא נותר בכיסא הגלגלים וביקש שיאכילו אותו, כמו את הדמות שגילם, כריסטי בראון.
אבל כשעוצרים ובודקים לכמה מתוך ה-59 הייתה גם מוגבלות אמיתית עולה תשובה מעציבה: 2.

זהו? שניים?

האם באמת אין בתעשייה שחקנים ושחקניות עם מוגבלות שיכולים לשחק בסרטים האלה? האם מחפשים אותם בכלל? מי יכול לגלם עיוור באופן משכנע יותר מעיוור?

ולמה שנכה יגלם רק דמות של נכה? האם המוגבלות היא הדבר היחיד שמגדיר ומאפיין את הדמות? כפי שהשחקנית החירשת מרלי מטלין יכלה להיות גם חירשת וגם סוקרת פוליטית בסדרה "הבית הלבן", וכפי שאר.ג'יי מיט גילם את דמותו של וולטר ווייט אך לא היה רק נער עם שיתוק מוחין, כך שחקנים רבים יכולים להשתלב היטב בתעשייה ולגלם דמויות מורכבות ומגוונות.

(אני נזכר בדברים שאמרה השחקנית אותה מרלי מטלין בביקורה בארץ לפני שנה. מטלין זכתה באוסקר על תפקידה בסרט "ילדים חורגים לאלוהים", אך יום למחרת הזכייה התפרסם טור דעה באחד העיתונים של מבקר שטען שמטלין לא הייתה צריכה לזכות כי "היא ממילא חירשת ולא שיחקה שום דבר". כאילו כל הנוכחות שלה על המסך התמצתה בחירשות ודיבור בשפת הסימנים וכאילו גילום טוב של דמות עם מוגבלות יכול לבוא רק מאדם ללא מוגבלות שמאתגר את עצמו ואת גופו להיות "כמו" הנכה.)

כמובן, לא לכל אחד יש כישורי משחק, לא כל אדם מתאים לתעשייה. אבל אני די בטוח שעם קצת שינוי כיוון מצד הבמאים והמפיקים, ניתן יהיה לשלב שחקנים אמיתיים עם מוגבלות בתעשיית הקולנוע. זה יהיה טוב לחברה, טוב לתעשייה, טוב לקהילת המוגבלויות. אולי קצת פחות טוב רק לכוכבים ההוליוודיים שיוותרו על אוסקר חצי מובטח.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה