יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הפרסומת של טויוטה - השראה או "פורנו השראה"?


דני גרמייז מתוך הבלוג של דני גרמייזאז טויוטה הוציאה תחת ידיה פרסומת לכבוד הסופרבול. פרסומת מהסוג המרגש, המפעים, ה-FEEL GOOD. נו, מה שמוכר. ובפרסומת מככבת הגולשת הקנדית הפראלימפית לורן וולסנקרופט, הספורטאית הקנדית שנולדה כשזרועה השמאלית חסרה מהמרפק ושתי רגליה קטועות מתחת לברך ושזכתה בחמש מדליות זהב כי היא לא נתנה למגבלה לעצור אותה ולא הקשיבה לאלו שאמרו שאין לה סיכוי. נו, בדיוק מסיפורי ההצלחה המרגשים שכולנו אוהבים.

 

צפיתי והתלבטתי. האם זה מרגש ומעורר השראה בקטע הטוב או "מעורר השראה" בקטע הרע והמעצבן של "פורנו השראה" (מונח שטבעה סטלה יאנג המנוחה. מוזמנים לצפות בהרצאה המרתקת שלה כאן).

הרי זה לא מדע מדויק ואין כלים אובייקטיביים למדידת הריגוש. יש רק המדד הסובייקטיבי, שהוא התחושה שאני חווה בעת הצפייה. לרוב סרטונים שהם פורנו השראה גורמים לי לתגובה פיזית, משהו בין גירוד מעיק לבחילה בלתי נשלטת, תחושה שנובעת מזה שהמפרסם או היוצר, במקום לטפטף לחלוחית קטנה ומדודה בקצה העין בלי שארגיש, דוחף לי בצל לתוך הפרצוף כדי שאבכה, או אם נלך על אנלוגיה אחרת - במקום לבזוק מעט אבקת סוכר מתקתקה בשביל הטעם, שופך לי כמה כפות סוכר (או סוכרזית) לתוך הגרון. לפעמים זה גבול דק, קו חמקמק שבין "וואלה, מרגש, סחתיין עליה" לבין "אוווו...איזה מקסייייים...כל הכבוד לנכה המסכנה הזאת שהתגברה על המכשולים והצליחה נגד כל הסיכויים!"

וכאן צפיתי בסרטון ואמרתי שמצד אחד, עוד פעם מחפיצים את הנכה כדי לעורר רגש, שזה בעצם מה שבעייתי ביסוד ה"פורנו השראה". מצד שני אמרתי, "וואלה, באמת מרגש. היא באמת השיגה משהו שמעטים השיגו בזכות עבודה קשה ולמרות שלא צפו לה הרבה בחיים."

בסופו של דבר, לדעתי, המדד הוא כזה: אם מוציאים את המוגבלות מהסיפור, האם זה עדיין הישג? כלומר, אדם עם מוגבלות שמסיים בית ספר תיכון ומתגייס לצבא, זה מעורר השראה? לא, כי יש מיליונים של אנשים גם בלי מוגבלות כמותו/ה, ואם אנו מתרגשים ממשהו טריוויאלי זה רק אומר שהציפיות של הצופה מהאדם עם המוגבלות הן כל כך נמוכות שזה נחשב הישג. מצד שני, אדם עם מוגבלות שמטפס על האוורסט, זה מעורר השראה? וואלה, כן, הרי כמה אנשים - גם בלי מוגבלות - יש שהצליחו לטפס על האוורסט?לא הרבה. סחתיין עליו/ה.

אז אולי הניסוח הוא זה: כשההישג שהסרט/פרסומת חוגג הוא משהו שרוב בני האדם עושים, אז כנראה שזה פורנו השראה. אם ההישג הוא ייחודי ונדיר בלי קשר למוגבלות, אז וואלה - השראה!
או אולי המדד הוא במה שמשתמש בתחתית לגבי ההשוואה של הצופה ביחס לנכה שבפרסומת: אם המסר הוא "זה מרגש, אבל איזה מזל יש לי שאני לא הנכה הזה" - פורנו השראה. אם המסר הוא "וואו, מרגש, חבל שאני לא כמו הנכה הזה" אז יש סיכוי שזו השראה לגיטימית.

אשמח לקרוא את דעתכם על העניין ומה אתם חושבים - השראה אמיתית או מניפולציה זולה של פורנו השראה?

עד שתגיבו, הלכתי לקנות טויוטה!


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה