יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מדוע מעסיקים לא רוצים להעסיק בעלי מוגבלויות?


דני גרמייז מתוך הבלוג של דני גרמייזתעסוקה (עורך האתר)

לא שלא ידענו את זה קודם, אבל עכשיו יש לזה סימוכין: על פי דו"ח שנעשה על ידי הקריה האקדמית אונו ושהתפרסם אתמול בעיתון "הארץ",מעסיקים לא מעוניינים לגייס בעלי מוגבלויות לעבודה וממעטים לקדם את אלה שכן עובדים. בעלי מוגבלויות נמצאים בחברה טובה עם ערבים וחרדים, שתי אוכלוסיות מודרות נוספות, שלפי הדו"ח גם הן תתקשינה בקבלה לעבודה אבל הנכים נתפסים באופן השלילי ביותר מבין שלוש האוכלוסיות. בעלי הנכויות הפיזיות, ברי מזל שכמונו, נמצאים במצב יחסי יותר טוב מבעלי מוגבלויות נפשיות ושכליות וקצת מעל בעלי לקויות למידה.

 

השאלה שאני רוצה להעלות לדיון כאן ובפורום היא לא אם זה בסדר או לא בסדר, כי התשובה לזה ברורה, אלא מהי הסיבה להדרה הזו, לתפיסה השלילית כל כך של בעלי המוגבלויות?

 

האם לדעתכם זה נובע באמת מחשש שהנכה לא יצליח להתמודד עם העבודה? האם אדם בכיסא גלגלים או עם קביים, שאולי צולע או סובל מאיזה פגם בדיבור, האם הוא באמת נתפס כאדם חלש שלא יהיה מסוגל להתמודד עם עומס עבודה, גם לא פיזית?

 

או שאולי יש כאן פן פסיכולוגי כלשהו, כמו פחד או רתיעה מהשונה, חשש לראות את המגבלה מול העיניים?

 

אולי בעל מגבלה פיזית נתפס כבעל מגבלה שכלית שלא יוכל להתמודד עם הבנת העבודה וביצוע מוצלח שלה?

 

או אולי יש כאן פן תדמיתי? יכול להיות שמנהלים חוששים שבחברה שלהם ייראה אדם עם צליעה או עם פגם דיבורי או עם פיגור שכלי, כי זה עלול להקרין איכשהו על הדימוי ה"בריא" של החברה (אף שבפועל זה יכול רק לתרום)?

 

אלה רעיונות שעולים לי לראש תוך כדי כתיבה ולא בהכרח נכונים.

יש לכם רעיונות אחרים? מחשבות או דעות בעניין?

אשמח אם תגיבו ותעלו רעיונות כאן בתגובות ו/או בפורום, שאגב פתוח גם למשתמשים לא רשומים.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה