מדברים מניסיון


 
ריטה כהן-וולף
יעל  הלוי
לימור  רייז
אמיר  טל
טלי  מאיר
ליאור  יואל
שגיא יודוביץ
אורלי צבר

קצת עלי

ישראל סייקס, מנכ"ל רשת נקודות מפנה, מוביל פרוייקט מדברים מניסיון בabiliko :
"מיהם המומחים לחייהם של אנשים עם מוגבלויות? לרוב רובם של האנשים בחברה שלנו התשובה ברורה: כמובן שאנשי המקצוע שהתמתחו בתחומים הרלוונטים הם המומחים. וכך אכן הרושם עד כה מהאתר של אביליקו, אתר הקהילות והמומחים.

ברשת נקודות מפנה התשובה היא אחרת: המומחים לחייהם של אנשים עם מוגבלויות הם האנשים עצמם, ובמיוחד אותם אנשים שהצליחו בהתמודדותם עם המגבלה ומתוך תהליך של למידה והתפתחות הגיעו לתפיסות מורכבות של המציאות הקיומית והחברתית שבה הם חיים. את התפיסות האלו אי אפשר ללמוד בהכשרה מקצועית או דרך הספרות המקצועית, אלא רק דרך חיים מלאי מודעות של החיים עצמם.

היות ובחברה שלנו מעריכים מאוד ומתגמלים (לא תמיד מספיק) את סוג הלמידה הראשונה (המקצועית), וכמעת עיוורים לסוג הלמידה השנייה, לא נוצרים בשיח הציבורי מרחבים בהם יש מקום של כבוד לחוכמות החיים של אנשים שחיים בשולי החברה, אותם אנשים שהם מושאי ההתערבויות המקצועיות.

תענוג ליצור בשותפות עם אביליקו מרחבים חדשים ברשת שדווקא מזמינים את קולות החוכמה של אנשים עם מוגבלויות שעד כה אין להם מקום בשיח - קולותיהם למשל של המתקשים מאוד בדיבור, של אנשים עם מחלות פסיכיאטריות המשתלבים בחברה הרגילה מבלי להיחשף, של מתמודדים בבריאות הנפש שעוברים הכשרה מקצועית וחווים על בשרם את הסטיגמה בתוך המערכות המקצועיות. מחוסר מקום בשיח, חוויותיהם וחוכמתם של אותם אנשים נידונים להישאר סמויים, פרטיים, דחויים, ומנותקים מאותם אנשים רבים שהיו יכולים כל כך להיתרם מהם.

מרגש לפתוח מרחבים חדשים בנושאים כה חשובים, ואני מקווה מאוד שעם הזמן מרחבים/פורומים אלה ימשכו השתתפות ערנית של מגוון אנשים שיוכלו ללמוד, להתפתח, ולתרום לשיח חדש שיאיר פינות שכעת חשוכות בשיח הציבורי.

ברשת נקודות מפנה אנחנו מאמינים ששינוי חברתי אמיתי ומשמעותי בתחום המוגבלויות יתרחש רק במידה שאנחנו (אני בעצמי אדם עם מוגבלות נפשית) אנשים עם מוגבלויות בעצמנו ניקח על עצמנו ליזום ולהוביל את השינוי, תוך הזמנת שאר הקבוצות הרלוונטיות - משפחה, אנשי מקצוע, קהילה - להצטרף כדי להגשים את הכיוונים שאנחנו בעצמנו מתווים.

תודה לכל שותפיי - מור, שי, ומרים, וגם יעל ואבי שיצטרפו בקרוב - שהרימו את הכפפה ולקחו על עצמם את האחריות לניהול מרחבים חדשים ונסיוניים ברשת. זה התחלה נהדרת של מסע משותף חשוב ביותר.

תחומי התעניינות

אוטיזם, נכויות פיזיות, חירשים, כבדי שמיעה ומתחרשים, קשב וריכוז, בריאות הנפש, פיגור שכלי, ליקויי למידה, לקויי ראייה ועיווריםמדברים מניסיון

למעלה