יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מיקרוצפליה בילדים


עו“ד אורי דלאל מתוך הבלוג של אורי דלאלבמקרים שבהם נולד ילד עם מיקרוצפליה, כלומר היקף ראש קטן, ייתכן וקיימת אפשרות לקבלת פיצויים מכוח תביעת רשלנות רפואית.

 

מה זה מיקרוצפליה ?

ההגדרה של מקירוצפליה הינה היקף ראש קטן במספר סטיות תקן מהנורמה. ניתן לומר שככל שהיקף הראש קטן יותר וחורג מהנורמה כך יש יותר סיכון לפגיעה נוירו התפתחותית לרבות פיגור שכלי.

 

האם ניתן לאבחן מיקרוצפליה בהריון ?

חשוב לדעת שבמקרים לא מבוטלים ניתן לאבחן מיקרוצפליה בהריון באמצעות בדיקות אולטרסאונד. לכן באותם מקרים שבהם היתה ירידה בהיקף הראש של העובר במהלך ההריון או שהמדדים של היקף הראש לא היו תקינים ולא בוצע בירור מקיף בעניין, ייתכן וקיימת תביעת רשלנות רפואית בהריון

 

כחלק מפעולות הבירור במקרים של חשד למיקרוצפליה בהריון, מקובל לאשר את גיל ההריון, לבצע סקירה מכוונה למוח העובר ולחפש מומים נלווים בעובר, להעריך את מגמת גדילת הראש, להפנות לייעוץ גנטי וכן לייעוץ נוירולוגי, לבצע בירור לזיהומים, לבצע המשך מעקב בבדיקות אולטרסאונד, לבצע בדיקות אקו לב עובר ובהתאם לחריגת היקף הראש לבצע בדיקת MRI מוח לעובר, בדיקת צ'יפ גנטי ועוד.

 

במידה ומתגלים ממצאים נוספים בבדיקות, מעבר להיקף הראש הקטן, הרי שהפרוגנוזה לעובר הינה גרועה. כך למשל, במידה ומתגלה בסקירה המכוונת או בבדיקת MRI מומים במוח העובר או במידה והבירור הזיהומי מתגלה כחיובי או במידה ובבדיקת צ'יפ גנטי מתגלה תוצאה לא תקינה ונמצא עודף או חוזר בכרומוזומים הידועה כתוצאה פתוגנית.

 

יחד עם זאת, חשוב לציין, שגם במידה וכל שאר הבדיקות תקינות, אולם היקף הראש חריג ביחס למין וגיל העובר הפרוגנוזה עדיין עשויה להיות רגועה (תלוי במידת החריגה) והעובר עלול להיוולד עם מוגבלות קשה.

 

מיקרוצפליה רשלנות רפואית

לכן, בכל המקרים הללו, במידה וניתן היה לאבחן מיקרוצפליה בהריון, אולם עקב רשלנות ו/או מחדלי הרופאים הדבר לא נעשה או שלא נמסר מידע בדבר להורים, מומלץ לבחון היטב אפשרות לפיצויים בגין תביעת רשלנות רפואית.

 

במקרים שבהם נולד ילד עם מיקרוצפליה ומוגבלות קשה עשוי להיפסק פיצוי של מיליוני ש"ח בתביעת רשלנות רפואית, שכן הפיצוי נועד להבטיח את כל צרכיו המיוחדים של הקטין עד לאריכות ימי חייו.

 

תביעות אלה, המכונות גם הולדה בעוולה הינן תביעות מורכבות העשויות להימשך מספר שנים. במקרים אלה מומלץ לפנות לעורך דין בעל ניסיון רב בתביעות רשלנות רפואית ובאופן ספציפי בניהול תביעת רשלנות רפואית בהריון ותביעות הולדה בעוולה. 

 

למשרדנו ניסיון רב בניהול תביעות רשלנות רפואית בהריון ובלידה, תביעות הולדה בעוולה וייצוג משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים. במהלך השנים ייצג משרדנו מספר משפחות שנולדו להם ילדים עם מיקרוצפליה.

 

לייעוץ ראשוני והערכת סיכויי התביעה ניתן לפנות לעו"ד אורי דלאל בטל': 0544-485312 או בדוא"ל: rashlanut1@gmail.com. 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה