יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

בית המשפט האריך את תקופת ההתיישנות להגשת תביעות הולדה בעוולה


עו“ד אורי דלאל מתוך הבלוג של אורי דלאלתביעת הולדה בעוולה הינה תביעת הורים בגין הולדת ילד עם מוגבלות, שלא התגלתה טרם הלידה, עקב רשלנות הצוות הרפואי במעקב ההריון. בהתאם שנקבעה על ידי בית המשפט העליון רק לפני מספר שנים, תביעת הולדה בעוולה צריכה להיות מוגשת בתוך 7 שנים מיום היווצרות עילת התביעה. לפני מספר ימים, קבע בית המשפט העליון כי במידה ותביעת ההורים התיישנה עד ליום 28.8.15, עדיין יוכל היילוד להגיש תביעה בעילה של "חיים בעוולה" עד לתאריך 31.12.2017, בכפוף לכך שתביעתו לא התיישנה כשלעצמה (כלומר שעדיין לא הגיע לגיל 25).

מדובר בהתפתחות משמעותית מאוד הנותנת פתח ותקופת התארגנות אחרונה להורים שלהם ילדים עם מוגבלות כתוצאה ממקרים של רשלנות רפואית בהריון ואשר עד היום טרם הגישו תביעה וחשבו שכבר איבדו את האפשרות להגיש תביעה זו.

הסוגייה של הולדה בעוולה מתעוררת באותם מצבים שבהם נולד יילוד עם מוגבלות שמקורה בלקות מולדת (מומים מולדים, מחלות גנטיות, תסמונות וכו'), כאשר הטענה העומדת בבסיס התביעה הינה רשלנות הרופאים במעקב ההריון מנעה את האפשרות לגלות מוגבלות זו וכי אלמלא התרשל הצוות הרפואי לא היה נולד היילוד כלל. כך למשל בכל אותם מקרים שבהם היולדת לא הופנתה לבדיקות סקר גנטיות מקובלות (כגון איקס שביר, ציסטיק פיברוזיס, דיסאוטונומיה משפחתית, SMA, טיי זקס, קנוואן, ועוד), לא הופנתה לבדיקות סקר גנטיות בהתאם למוצא ההורים, לא אותרו מומים מולדים בבדיקות אולטרסאונד וסקירות מערכות, לא ניתנה הפנייה לבדיקות או לייעוצים מתאימים או שהבדיקות פוענחו בצורה לקויה וכו'. בכל המצבים הללו, נמנע מן ההורים מידע חיוני, או שלחילופין סופק להם מידע חלקי בלבד או אף שגוי בדבר מצבה של היולדת או העובר, ונמנעה מהם האפשרות לשקול האם לבצע הפסקת הריון.

יש לזכור כי תביעות הולדה בעוולה הינן תביעות מורכבות המצריכות היערכות מתאימה העשויה להימשך זמן רב, ולכן מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לבירור והערכת סיכויי התביעה.

משרדנו, בעל ניסיון רב בייצוג משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים בתביעות רשלנות רפואית, הולדה בעוולה, רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה ורשלנות רפואית בטיפול בילדים (פגייה, מח' תינוקות ורופאת ילדים). 

לייעוץ ראשוני להערכת סיכויי התביעה ניתן לפנות לעו"ד אורי דלאל בטל': 0544-485312 או בדוא"ל: rashlanut1@gmail.com או ליצור קשר דרך אתר האינטרנט העוסק כולו בתביעות רשלנות רפואית


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה