יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הלכה חדשה בעניין תקופת התיישנות בתביעות הולדה בעוולה


עו“ד אורי דלאל מתוך הבלוג של אורי דלאלמאת: עו"ד אורי דלאל

 

לאחר שבמשך מספר שנים נותרה סוגיית ההתיישנות בתביעות הולדה בעוולה (רשלנות רפואית במעקב הריון) בערפל, בית המשפט העליון הסדיר בפסק דין מהימים האחרונים (אוגוסט 2016) את סוגיית ההתיישנות. מדובר בפסק דין שחשוב מאוד להכיר מכיוון שבהתאם להלכה הפסוקה תביעת הולדה בעוולה צריכה להיות מוגשת בתוך 7 שנים מיום היווצרות עילת התביעה. אולם בשל הקושי שהלכה זו יצרה, בית המשפט העליון קבע כי במידה ותביעת ההורים התיישנה עד ליום 28.8.15, עדיין יוכל היילוד להגיש תביעה בעילה של "חיים בעוולה" עד לתאריך 31.12.2017, בכפוף לכך שתביעתו לא התיישנה כשלעצמה (כלומר שעדיין לא הגיע לגיל 25)

 

הסוגייה של הולדה בעוולה מתעוררת באותם מצבים שבהם נולד יילוד עם מוגבלות שמקורה בלקות מולדת (מומים מולדים, מחלות גנטיות, תסמונות וכו'), כאשר הטענה העומדת בבסיס התביעה הינה כי אלמלא התרשל הצוות הרפואי לא היה נולד היילוד כלל. מדובר לרוב ברשלנות רפואית בהריון. כך למשל בכל אותם מקרים שבהם היולדת לא הופנתה לבדיקות סקר גנטיות מקובלות (כגון איקס שביר, טיי זקס, קנוואן, ציסטיק פיברוזיס, דיסאוטונומיה משפחתית, SMA ועוד), לא הופנתה לבדיקות סקר גנטיות בהתאם למוצא ההורים, לא אותרו מומים מולדים בבדיקות אולטרסאונד וסקירות מערכות, לא ניתנה הפנייה לבדיקות או לייעוצים מתאימים או שהבדיקות פוענחו בצורה לקויה וכו'. 

 

בכל המצבים הללו, נמנע מן ההורים מידע חיוני, או שלחילופין סופק להם מידע חלקי בלבד או אף שגוי בדבר מצבה של היולדת או העובר, ונמנעה מהם האפשרות לשקול האם לבצע הפסקת הריון.

 

בהתאם להלכה הקודמת ששררה מזה למעלה מ-25 שנה, להוריו של יילוד עם צרכים מיוחדים עמדה זכות לתבוע את נזקיהם מרופא ומוסד רפואי שהתרשלו בגילוי ואבחון מצבו של היילוד במהלך ההריון (תביעת הולדה בעוולה) כאשר גם ליילוד עצמו עמדה זכות תביעה (חיים בעוולה) ולרוב עילת התביעה העיקרית היתה של היילוד עצמו.

 

ביום 28.5.12 שינה בבית המשפט העליון את אותה הלכה וקבע כי ליילוד אין יותר זכות תביעה, ולצד זה הורחבה בצורה משמעותית מאוד זכות התביעה של ההורים, כך שבפועל מבחינת סכומי הפיצוי לא צפוי להיות שינוי משמעותי, כאשר בית המשפט העליון הבהיר במספר פסקי דין, ששינוי ההלכה לא נועד לפגוע באותו יילוד וגם היום סכומי הפיצוי אמורים לספק את מלוא צרכיו המיוחדים.

 

בעקבות שינוי ההלכה נוצר קושי גדול מאוד בסוגיית ההתיישנות. בתביעות נזיקין, ככלל, במידה ולא מוגשת תביעה תוך 7 שנים מיום היווצרות העילה התביעה מתיישנת ולא ניתן להגישה עוד (בכפוף לחריגים מסויימים). קטינים יכולים להגיש תביעתם תוך 7 שנים מיום שבגרו, כלומר עד גיל 25. לכן, בהתאם להלכה הקודמת, ניתן היה להגיש תביעות בגין חיים בעוולה (זכות היילוד) עד הגיעו של הילד לגיל 25 (גם אם תביעת ההורים שהיתה קטנה יותר התיישנה). אולם בעקבות פסק הדין מיום 28.5.12 אשר ביטל את תביעת היילוד, לכאורה נותרה רק תביעת ההורים ואת זו ניתן היה להגיש רק עד 7 שנים מיום היווצרות העילה. כך לדוגמא ילד שנולד עם תסמונת דאון אשר אובחנה מיד בלידתו, הוריו יכולים להגיש את התביעה רק עד גיל 7.

 

בעקבות פסק הדין הנ"ל היתה אי בהירות גדולה בעקבות פסק הדין, כאשר חברות הביטוח של המערכת הרפואית הגישו אינספור בקשות למחוק תביעות קיימות וכאלה שהוגשו לאחר פסק הדין מחמת התיישנות.

 

במספר פסקי דין, דן בית המשפט העליון בתביעות שהוגשו לפני הלכת המר (אותו פסק דין שניתן ביום 28.5.12), אך עדיין נותרה השאלה העיקרית לגבי כל אותן תביעות עתידיות שטרם הוגשו לגבי ילדים שכבר עברו את גיל 7 והוריהם לא הגישו תביעות מכיוון שהסתמכו על ההלכה הקודמת לפיה יכלו להגיש את התביעה עד לגיל 25. למותר לציין, כי תביעות רשלנות רפואית בתחום זה של הולדה בעוולה כרוכות בעלויות לא מבוטלות וחוסר הוודאות באשר ליכולת להגיש תביעה הרתיע הורים רבים.

 

 

בסוגייה זו חלה התפתחות חדשה בימים האחרונים כאשר בית המשפט העליון קבע בפסק דין חדש (אוגוסט 2016) כי  במידה ותביעת ההורים התיישנה עד ליום 28.8.15, עדיין יוכל היילוד להגיש תביעה בעילה של "חיים בעוולה" עד לתאריך 31.12.2017, בכפוף לכך שתביעתו לא התיישנה כשלעצמה (כלומר שעדיין לא הגיע לגיל 25). להרחבה בעניין זה אתם מומזנים לקרוא את המאמר שכותרתו: "הולדה בעוולה התיישנות". 

 

מדובר בקביעה חשובה מאוד אשר מחייבת היערכות מהירה מצד הורים אשר מעוניינים להגיש תביעות בגין הולדה בעוולה. בהתאם להלכה היום, יש להגיש את התביעה תוך 7 שנים מיום היווצרות העילה, ובמידה ועילת ההורים כבר התיישנה נכון ליום 28.8.15, ניתן להגיש תביעה בשם היילוד וזאת עד ליום 31.12.2017. לאחר מועד זה, לא ניתן יהיה, ככלל, להגיש תביעות הולדה בעוולה שבהן התיישנה תביעת ההורים.

 

לעניין זה חשוב לזכור שמלאכת הכנת תביעה ראויה בגין הולדה בעוולה עלולה להימשך פרק זמן ממושך, בין היתר, לנוכח הצורך באיתור המסמכים הרפואיים הרלוואנטיים ופנייה לחוות דעת למומחים רפואיים (כגון: גניקולוגים, מומחים בתחום הגנטיקה, נוירולוגים ועוד), כך שחשוב שתהיה מודעות רבה להחלטת בית המשפט העליון וזאת כדי שלא ייפגעו זכויותיהן האפשריות של יילודים עם צרכים מיוחדים אשר הוריהם שקלו להגיש תביעה בגין הולדה בעוולה אולם טרם החליטו לנקוט בהליכים המתאימים.

 

עו"ד אורי דלאל עוסק בתביעות רשלנות רפואית, לרבות בייצוג משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים בתביעות הולדה בעוולה, רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה ועוד. טל': 0544485312, דוא"ל: rashlanut1@gmail.com.

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה