יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

איקס שביר (X שביר) - זכאות לפיצויים עקב רשלנות רפואית


עו“ד אורי דלאל מתוך הבלוג של אורי דלאלמאמר זה נועד לספק מידע ראשוני להורים להם נולד ילד החולה באיקס שביר בדבר האפשרות להגיש תביעה בעילה של רשלנות רפואית במעקב ההריון.

 

תסמונת האיקס השביר (Fragile X syndrome) הינה הסיבה השכיחה ביותר לפיגור שכלי המועבר בתורשה והסיבה השנייה בשכיחותה לפיגור באוכלוסיה אחרי טריזומיה 21 – תסמונת דאון .

 

תסמונת X שביר שכיחה מאוד בכל העדות, ועל כן מומלץ לכל אישה הרה לבצע בדיקת נשאות לאיקס שביר לפני ו/או במהלך ההריון.

 

תסמונת האיקס השביר מתבטאת בפיגור שכלי בדרגות שונות כולל הפרעות תקשורת, אוטיזם, הפרעות למידה והפרעות בתחומים התנהגותיים, הקוגניטיביים והניורו-התפתחותיים (כגון: הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות, אפילפסיה וכו').

 

חשוב לדעת כי ניתן ומומלץ כיום לכל אישה הרה לבצע בדיקה זו גם כשאין אינדיקציה רפואית (כמו סיפור משפחתי) ןעל אחת כמה וכמה כאשר יש אינדיקציה.

 

כמובן שבמקרים שזוהתה תסמונת איקס שביר במשפחה מומלץ ייעוץ גנטי בהקשר זה וביצוע בדיקת נשאות. בנוסף יש לבדוק כל מקרה של פיגור או אוטיזם או עיכוב התפתחותי או ליקויי למידה שהרקע שלהם אינו ידוע. כמו כן יש לבדוק את נוכחות הגן בכל מבוגר הסובל מרעד והפרעות בשווי-משקל והליכה או באישה שלה ולקרובות משפחתה בעיות פוריות על רקע אי-תפקוד שחלתי בגיל צעיר.

 

במקרים שבהם נולד ילד החולה באיקס שביר ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון. אציין מספר דוגמאות למצבים אלה:

 

לאור שכיחות מחלת איקס שביר וחומרתה בכל בעדות, מומלץ היום לכל אישה הרה לבצע בדיקת סקר לאיתור נשאות למחלה גם ללא שום אינדקציה ספציפית. לכן במידה ולא הוצע לאישה לעבור את הבדיקה ו/או לא ניתנו הסברים בדבר המחלה ו/או הבדיקה יכולה לקום עילת תביעה.

 

אי יידוע האישה ההרה בדבר קיומה של מחלת איקס שביר והאפשרות בצע בדיקת סקר כללית.

 

אי הפנייה לייעוץ גנטי ו/או אי המלצה לביצוע בדיקת נשאות לאיקס שביר חרף קיומם של גורמי סיכון ספציפים, כגון סיפור משפחתי של תסמונת איקס שביר, פיגור שכלי, עיכוב התפתחותי או ליקויי למידה מסיבה לא ידועה, אוטיזם, אישה עם היסטוריה משפחתית של הפסקת ווסת טרם זמנה וכו'.

 

אי יידוע האישה בדבר האפשרות לבצע בדיקת נשאות לאיקס שביר בהתקיימותם של גורמי סיכון ספציפית.

 

אי הפנייה לבדיקת מי שפיר במקרים בהם יש סיכון כי העובר עלול להיות חולה באיקס שביר.

 

רשלנות בביצוע ו/או בפיענוח הבדיקות.

 

אי יידוע ההורים בדבר מלוא הסיכונים והסיכויים כתוצאה מהבדיקות שנערכו.

 

מומלץ לכל משפחה לה נולד ילד עם איקס שביר  לברר קיומה של עילת תביעה בגין רשלנות רפואית במעקב ההריון. במידה והתביעה מתקבלת, הרי שבמקרים החמורים, הפיצוי שייפסק יכול להגיע גם למיליוני שקלים. להרחבה וקריאה נוספת בעניין זה לחצו: איקס שביר רשלנות רפואית.

 

כך לדוגמא בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל תביעה (ת.א 5416/03) בגין רשלנות רפואית עקב כך שהרופא אשר ביצע את מעקב ההיריון לא יידע את ההורים אודות קיומה של בדיקה לאבחון תסמונת X שביר. כתוצאה מרשלנות זו נמנעה מההורים האפשרות לבצע בירור ממצה אודות מצבו של העובר במהלך ההריון ולפיכך לא עמדה בפניהם האפשרות לשקול הפסקת ההריון במידה והיו מגלים כי העובר אכן עתיד להיוולד עם תסמונת האיקס השביר. לאחר שמיעת כל העדויות ובחינת חוות דעת המומחים מטעם הצדדים, קבע בית המשפט כי על הרופא אשר ביצע את מעקב ההריון וקופת החולים במסגרתה בוצע מעקב ההריון לשאת במלוא נזקיהם של התובעים עקב לידת התובעת כשהיא חולה באיקס שביר.

 

יש לציין כי פיצוי כספי במקרים של תביעת רשלנות רפואית אינו בבחינת מתן פרס והוא לא יוכל כמובן להחזיר את הגלגל לאחור, אך הוא יוכל לאפשר למשפחה להמשיך את התהליך המורכב של שיקום הילד תוך הבטחת מלוא צרכיו המיוחדים עד לאריכות ימי חייו תוך מתן איכות חיים מירבית לילד ומשפחתו.

 

עו"ד אורי דלאל בעל ניסיון רב בייצוג מקרים קשים של רשלנות רפואית במעקב ההריון ובייצוג משפחות עם תסמונת איקס שביר. טל': 0544-485312, דוא"ל: rashlanut1@gmail.com

 

לקריאת המדריך המלא:

   


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה