יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

המדריך לרשלנות רפואית בהריון


עו“ד אורי דלאל מתוך הבלוג של אורי דלאלמאת: עו"ד אורי דלאל

 

מדריך זה נועד לספק להורים מידע ראשוני וכלים לבירור קיומה של עילת תביעה בגין רשלנות רפואית במקרים שבהם נולד ילד עם מומים מולדים או עם מחלה גנטית קשה.

 

ניהול מעקב הריון באופן רשלני עלול להוביל ללידת ילד הסובל מומים מולדים קשים (בין אם מדובר במומים בודדים ובין אם מדובר במומים רבים כחלק מתסמונת כלשהי), כגון: מומים במערכת העצבים, מומים מוחיים, מומים במערכת השלד, מומים לבביים, מומים במערכת העיכול, במערכת השתן, חוסר או עודף באיברים וכיוצ'ב, כשמומים אלה עלולים לגרום לפגיעות נוירולוגיות והתפתחותיות חמורות.

 

רשלנות רפואית בהריון אף עלולה להתבטא בלידת ילד הסובל ממחלות ו/או תסמונות  גנטיות חמורות, מבלי שנמסר להורים כי יש חשש לכך במהלך מעקב ההריון, כגון: איקס שביר (X שביר), תסמונת דאון, ציסטיק פיברוזיס,תלסמיה, ניימן-פיק, טיי זקס, דיסאוטונומיה משפחתית, תסמונת קוסטף, sma, קנוואן, מטהכרומטיק לאוקודיסטרופי, אטקסיה טלגיקטזיה (AT), מחלת הנטר, אנמיה ע"ש פנקוני, תסמונת בלום, מחלת אשר, תסמונת קבוקי, תסמונת קורניליה דה לנגה וכו'.

 

במצבים שבהם נולד יילוד עם מומים מולדים קשים או עם מחלה גנטית יש מקום לבדוק האם הרופא הגניקולוג והגורמים הרפואיים האחרים ניהלו את מעקב ההריון באופן תקין והאם לא ניתן היה לגלות את קיומם של המומים ו/או חשד לקיומה של מחלה גנטית עוד במהלך ההריון וליידע את ההורים כך שיוכלו לשקול לבצע הפסקת ההריון כשכל המידע הרלוואנטי נמסר להם ע"י הגורמים המקוציים הרפואיים.  

 

כך למשל ייתכן שהאשה ההרה לא הופנתה לביצוע בדיקות מומלצות ו/או מתחייבות, לא קיבלה הסברים על הצורך בבדיקות או בדבר תוצאות הבדיקות והסיכונים הנובעים מכך, ייתכן שהבדיקות פוענחו בצורה רשלנית, ייתכן והצוות הרפואי התעלם מגורמי סיכון וממצאים חשודים במסגרת מעקב ההריון או לא הפנה לייעוץ עם מומחה מתאים או לבדיקה מכוונת או לייעוץ ו/או בדיקות גנטיות, ייתכן והצוות לא המליץ על סיום ההריון נוכח גורמי סיכון או לא נתן הסברים על כך להורים באופן שלא אפשר להם לקבל החלטה באופן מודע כשכל הנתונים בפניהם וכו'.

 

כצד מתחילים לברר קיומה של עילת תביעה ?

 

לצורך טיפול הולם בתביעות בגין רשלנות רפואית במעקב ההריון יש צורך בניסיון ומיומנות רבה הן בניהול שאלת הרשלנות והן בבירור מלא וממצה של שאלת נזקיו של היילוד ובני משפחתו כדי להבטיח שהפיצוי שייפסק הינו הפיצוי המקסימאלי באופן שיוכל להבטיח את המשך שיקומו וקיומו בכבוד. לפיכך, מומלץ להיוועץ עם עורך דין רשלנות רפואית.

 

לאחר מכן יש לאסוף את מלוא החומר הרפואי הרלוואנטי ממעקב ההריון ולהיוועץ עם מומחה רפואי מתאים.  לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית בהריון יש לצרף חוות דעת רפואית מתאימה אשר תתמוך בטענות התביעה כי ניתן וצריך היה לגלות את המומים המולדים ו/או המחלה הגנטית במהלך ההריון ובכך לאפשר להורים את זכות הבחירה אם ברצונם לבצע הפסקת הריון אם לאו.

 

לנוכח ההשלכות האדירות הנובעות מלידת יילוד עם מומים קשים ו/או מחלה גנטית, מומלץ כי הורים להם נולדו ילדים עם מומים או מחלה גנטית יפנו לבירור יסודי בדבר מימוש זכויותיהם.

 

עורך דין אורי דלאל מייצג מקרים קשים של רשלנות רפואית במעקב ההריון, רשלנות רפואית בלידה ומשפחות לילדים עם מומים מולדים ומחלות גנטיות. טל': 0544-485312, דוא"ל: rashlanut1@gmail.com  


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה