יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

צרכי הנגישות הבלתי נראים של אנשים עם מוגבלות שכלית


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירנגישות בלתי נראית (עורך האתר)

לאחרונה התפרסם מאמר של דר' שירה ילון חיימוביץ מהקריה האקדמית אונו המציג מודל לנגישות לאנשים עם מוגבלות שכלית.

 

המאמר הינו חלק מפרויקט של האגף לטיפול באדם עם פיגור שכלי במשרד הרווחה ששם לעצמו למטרה להבטיח את הנגישות לאנשים עם מוגבלות שכלית בישראל.

 

להלן עיקרי המאמר:

"נגישות, כלומר האפשרות להשתמש בכל מבנה או שירות, הינה המפתח לשוויון הזדמנויות ולשילוב אמיתי בחברה. בשנת 2005 חוקק בישראל לראשונה חוק המחייב הבטחת נגישות למבנים ולשירותים לאנשים עם מוגבלות והכל באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי. ואולם, בעוד שלרובנו ברור מה יש לעשות על מנת להבטיח נגישות לאנשים עם מוגבלות פיזית או חושית (להחליף מדרגות ברמפות , למנוע מכשולים בדרך, לספק מערכות הגברה וכ"ו) הרי שההתאמות הנחוצות על מנת להבטיח נגישות עבור אנשים עם מוגבלות שכלית עדיין אינן מובנות מאליהן.

מטרת המחקר הנוכחי הינה למפות את המצב הקיים כיום בארץ בנוגע לנגישות לאנשים עם מוגבלות שכלית, לסקור את הידע הקיים בתחום בארץ ובעולם, ולהשלים על בסיס הממצאים את פיתוחו של מודל יישומי לקידום הנגישות עבור אוכלוסיה זו.

 

המודל הנוכחי לנגישות לאנשים עם מוגבלות שכלית (Yalon-Chamovitz, 2009) מצביע על הסטיגמה הרווחת לפיה אנשים עם מוגבלות שכלית אינם מסוגלים לתפקד באופן עצמאי בקהילה וזקוקים לליווי תמידי של אחרים כחסם מרכזי לפיתוח התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות שכלית. חסמים נוספים שאותרו הינם:  1) הקצב המהיר המקובל כיום בכל תחומי החיים, 2) רמת המורכבות הגבוהה של מידע ותהליכים, ו3) ההסתמכות הרבה על תקשורת כתובה. "

 

לקריאת המאמר המלא (באנגלית): 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה