יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

שיטת חשיפה ממושכת (PE) לטיפול בפוסט טראומה


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאירכתבה על תסמונת פוסט טראומטית (עורך האתר)

אני מצרפת כתבה מעניינת שהתפרסמה בעיתון הארץ  30.7.10 על פרופ' עדנה פועה, פסיכולוגית קלינית ישראלית הפועלת בארה"ב, שפיתחה את שיטת החשיפה הממושכת לטיפול בתסמונת פוסט טראומטית וזכתה  להכרה בינלאומית בזכות תרומתה החשובה. לאחרונה פרופ' עדנה פועה נבחרה ברשימת מאה האנשים המשפיעים ומשפיעות ביותר בעולם על ידי המגזין טיים.

 

 

מהי תסמונת פוסט טראומטית? בזמן חשיפה לארוע טראומטי המערכת הנפשית מוצפת בגירויים שאותם היא אינה יכולה להכיל ולעבד. הגירויים הללו נותרו במערכת בצורתם הגולמית והלא מעובדת, ומדי פעם שבים וחודרים למרכז התודעה בצורתם המקורית. באופן זה, הנפגעים חווים מחדש את האירוע הטראומטי באופן פיזי או נפשי, ממש כאילו הוא קורה שוב ושוב. דימויים, זיכרונות, רעשים וריחות שהיו בפועל בזמן התרחשות הטראומה שבים ותוקפים את הנפגע. מכיוון שחודרנות טראומטית כזאת מכאיבה מאוד, הנפגעים מנסים להימנע מכל דבר שעשוי להזכיר להם את האירוע הטראומטי. כך נוצר מעגל של חודרנות מצד אחד והימנעות מצד שני. מעגל זה הוא לב-לבה של התסמונת הפוסט-טראומטית, הנקראת בשפה המקצועית PTSD (מתוך אתר נט"ל).

 

 

"שיטת חשיפה ממושכת' (PE), אותה פיתחה פרופ' פועה, מבוססת על עקרונות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ובמרכזה חשיפה דמיונית חוזרת, מבוקרת ומתמשכת של הנפגע לאירוע הטראומטי שעבר, הטיפול מתמקד בהתמודדות עם המחשבות הטורדניות והניסיונות של המטופלים להימנע מזיכרונות הקשורים בטראומה. אותה חשיפה מאפשרת למטופל להבדיל בין האירוע הטראומטי שעבר, לבין אירועים שאינם טראומטיים, ועל ידי כך להפסיק לחוות את העולם כמקום מסוכן. בסופו של התהליך, הטיפול מגביר את תחושת השליטה העצמית ומפחית את תחושת חוסר האונים הקיימת אצל המטופלים. על פי מחקרים רבים שבחנו את יעילותה של השיטה, עולה כי היא מביאה לירידה משמעותית של הסימפטומים הפוסט-טראומטיים אצל יותר מ-80 אחוז מהמטופלים" לקריאת הכתבה המלאה).

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה