יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

נישואין של אנשים עם פיגור שכלי - איך מתמודדים?


טלי  מאיר מתוך הבלוג של טלי מאיררשימה נפלאה על הזכות הבסיסית של אנשים עם פיגור שכלי (עורך האתר)

 

לפני מספר ימים פנתה אלי אחות של בחורה עם פיגור שכלי קל המתגוררת בדיור מוגן עם בן זוגה ורוצה להינשא לו.

זה מה שהיא כתבה: "רציתי להתייעץ בנוגע לנושא הנישואין מאחר שאחותי, בת 38 רוצה להתחתן עם בן זוגה איתו היא גרה בשנה האחרונה. רציתי לדעת אם את מכירה את הנושא, אם את מכירה זוגות עם פיגור קל/צרכים מיוחדיםשנישאו. אנחנו מאוד שמחים עם הקשר שלהם ותומכים בו אך יש חשש מההשלכות של נישואין. רציתי לדעת איך מקובל לעשות את זה, אני יודעת ומבינה שמה שחשוב לאחותי זה להיות כמו כולם, להתחתן=לעשות טקס, ללבוש שמלה, חופה...חשוב, אבל לנישואין יש השלכות מעבר לכך. אז רציתי לדעת איך אחרים עשו את זה. האם יש אנשי מקצוע בתחום שמייעצים? איך עושים חתונה עם הסמליות שלה אבל נשארים.....

חשוב לי לומר שאין שאלה לגבי זכותם, בוודאי שיש להם זכות כמו לכל אדם אחר בחברה וכמו כן אני יודעת עד כמה זה חשוב ועד כמה המשמעות עבורם היא גדולה. המחשבה של המשפחה היא להרבה דברים שנלווים ואיך הדאגה, שהייתה עד היום ליחיד, תהפוך להיות לזוג (על אף שלבן זוגה יש משפחה וכמו כן הם גרים יחד במסגרת עם תמיכה). אבל אולי אילו חששות כמו כל חששות שמלוות שמחה לפני שינוי או אירוע משמעותי".

 

אנשים מפגרים בשכלם הנם בעלי זכויות בסיסיות שוות ככל אזרח אחר. בין אלו קיימת הזכות להינשא, לקחת חלק ביחסי מין, ללדת ילדים ולהגן על עצמם ועל פוריותם בכל דרך חוקית שישנה..." (.1(American Assosiation of Mental Deficiency 1974

רונית ארגמן כתבה במאמרה על ההתפתחות הפסיכוסקסואלית של אנשים עם פיגור שכלי : "למרבית האנשים עם פיגור שכלי יכולת ליצור קשרים זוגיים משמעותיים. אלו יהיו תלויים במסרים של הסביבה המעודדים ומאפשרים או מדכאים וחוסמים יצירת קשרים זוגיים. היכולת ליצירת קשרים זוגיים תלויה ביכולות ובכישורים חברתיים כלליים שנרכשו, בידע ומיומנויות מתחום החינוך המיני-חברתי וכן בהזדמנויות להכרות, למפגשים, לבילוי משותף ולאינטימיות עם אחרים בקבוצת השווים.

ישנן אופנים רבים בהם קשר זוגי יכול לבוא לידי ביטוי והוא תלוי ברצון אישי, עניין ומוטיבציה, יכולות של הפרט.   ניתן לראות רצף הנע מיצירת קשרי ידידות, דרך קשרי חברות רומנטית באופן חלקי (למשל מספר מפגשים במשך השבוע) ועד חיים משותפים ואף נישואין. 

קושי של הסביבה לקבל קשר זוגי של אנשים עם פיגור שכלי - בקרב הסביבה המטפלת ניתן למצוא קושי רב ביחס לנושא ולשמוע טיעונים כמו: יצירת קשר זוגי טומנת בחובה סיכוי גם לפרידה ופגיעה רגשית; ההתמודדות עם קשר זוגי מטילה עומס על המשפחה וטיפול בשני אנשים עם פיגור שכלי; לאדם עם פיגור שכלי קושי בהתנתקות מהמשפחה הגרעינית והקמת תא זוגי נפרד".

 

מה דעתכם? 

האם אתם מכירים את הנושא מקרוב?

מה היתם מציעים לבני המשפחה של הבחורה הרוצה להינשא לבן זוגה?

איך אתם הייתם מתמודדים עם הנושא?

אתם מוזמנים להגיב,

טלי

 


תגובות
1.
נישואין של אנשים עם פיגור שכלי (לת)
עמיקםרז   06.07.10 | 02:38
אין ספק שאנשים עם פיגור שכלי זכאים לזוגיות ולחיי מין בדיוק כמו האוכלוסיה "הרגילה". מוכרים לי מקרים שבהם נערכו טקסי נישואין, מבלי לרשום את הנישואין באופן רשמי, וזאת כדי למנוע סיבוכים אם אחד מבני הזוג ירצה בעתיד להיפרד ולהתגרש, שכן הקושי להגיע להסכמה במקרה כזה עלול להיות גדול. באשר להולדת ילדים, חשוב מאוד לבדוק מסוגלות הורית כדי למנוע ככל האפשר מצבים טראגיים.

למעלה